Sponzorováno

Rehabilitace po operaci zápěstí 4.8/5 (41)

Zápěstí je velmi složitý kloub, který musí zvládnout rotaci do všech stran i pohyb do všech světových stran.

Rehabilitace ihned po úraze

S rehabilitací ruky a zápěstí je možné začít již bezprostředně po úraze. Již v prvních okamžicích po úraze se můžeme provést některé kroky, které v dlouhodobé perspektivě urychlí návrat sportovce ke sportovní činnosti. Měkké tkáně ruky po úraze rychle otékají a vzniklý otok nejen zpomaluje hojení poškozených tkání, ale i brání účinné rehabilitaci. Stejně jako u úrazů prstů je třeba bezprostředně po úraze ruku zaledovat, tj. přiložit sáček s ledem zabalený suchého ručníku na poraněnou končetinu. Led by nikdy neměl přijít přímo na kůži, aby nedošlo k omrznutí kůže. Pokud je bolestivé zápěstí a ruka, je dobré znehybnit a uložit do zvýšené polohy, protože měkké tkáně zvláště na hřbetu ruky rychle otékají.

V prvních dnech po úraze či operaci je cílem péče o končetinu zabránění vzniku otoku a jeho rychlé odstranění. Způsob byl popsán v kapitole po rehabilitaci prstů. Po poškozeních či operacích oblasti ruky a zápěstí se dle typu úrazu přikládá fixace buď sádrová, nebo z jiného materiálu. Otok vzniklý pod sádrou může pacientovi utlačit nervové cévní a svalové struktury, které pokud se včas nezasáhne mohou vést k dlouhodobému poškození celé ruky. Proto v prvních dnech po úraze je nutné sledovat otok prstů a okolí sádry a v případě bolesti a škubání vyhledat kontrolu lékařem.

Sádrová fixace by měla fixovat vždy jen klouby nezbytně nutné k zahojení úrazu, ostatní klouby by měly být volné. Po ústupu bolestí v místě zlomeniny či poškozeného vazu, je dobré začít s rozcvičováním prstů, aby nedošlo k jejich ztuhnutí dle návodu v kapitole o rehabilitaci prstů. Cvičením prstů dochází působením tzv. svalové pumpy k odstranění otoku a odbourávajícího krevního výronu. Krevní výron, který je v prvních dnech od úrazu modrý a následně zelená až zežloutne a vymizí, by se měl začít objevovat v oblasti loktu. Jestliže se objeví na prstech, svědčí to o špatném polohování končetiny.
Po uvolnění pohybů prstů je možné postupně zapojovat ruku do lehké denní činnosti.

Cviky pro rehabilitaci zápěstí

Udržení svalové síly prstů

Jsou-li prsty dostatečně pohyblivé, je možné použít i sádrovou fixaci, postupně cvičit svalovou sílu prstů. Ke cvičení použijeme molitanový míček, nebo molitanovou „houbičku“ na mytí nádobí.

Tu vložíme do dlaně a pomalými tahy ji svíráme v dlani (viz obrázek). Vždy je třeba tlačit do bolesti, kdy cítíme tah, ale ještě ne bolest. Cvik provádíme ve dvou seriích 2-3 x denně. Pokud po cvičení nedochází k bolesti v oblasti zlomeniny můžeme cvičení postupně přidávat.

Zvolnění zápěstí a prstů

Obě paže opřeme o loketní klouby na stůl před sebou a postupně proklepáváme zápěstí a prsty. Cvičíme do bolesti před každým dalším cvičením a na závěr cvičení.

Sponzorováno

Cvičení ohnutí zápěstí do dlaně

Poraněnou horní končetinu opřeme loktem o stůl a druhou rukou uchopíme za dolní část předloktí. Vlastní silou se snažíme uhýbat zápěstí do ohnutí. V krajní poloze, kdy cvičící cítí tah, nikoli bolest necháme 10 sekund a postupně ruku uvolníme do neutrálního postavení. Cvičíme v prvních dnech ve dvou seriích 2-3 x denně.

Cvičení ohnutí zápěstí do dlaně s dopomocí druhé ruky

Poraněnou ruku opřeme loktem od stůl. Druhou rukou palcem podepřeme přední části předloktí palcem a rukou pomáháme zápěstí do ohnutí viz obrázek. Síla jakou působíme je do bolesti. V krajní poloze držíme 10 sekund a následně ruku vrátíme do původního postavení. Cvičíme ve dvou až třech seriích 2-3 x denně.

Cvičení ohnutí zápěstí směrem ke hřbetu ruky

Poraněnou ruku opřeme loktem od stůl. Druhou rukou zafixujene předloktí a vlastní silou tlačíme ruku směrem k jejímu hřbetu (viz. obrázek). Síla je opět do bolesti a snažíme se držet 10 sekund. Následně postupně vrátíme ruku do normální polohy. Cvičíme ve svou seriích 2x denně.

Cvičení ohnutí zápěstí směrem ke hřbetu ruky s dopomocí

Poraněnou ruku opřeme loktem od stůl. Prsty přiložíme na hřbet předloktí a palcem postupně tlačíme do dlaně, čímž dochází k ohýbání zápěstí směrem ke hřbetu ruky. Tah držíme 10 sekund a postupně ruku vrátíme do původního postavení.

Cvičení ohnutí zápěstí a prstů směrem ke hřbetu ruky

Poraněnou ruku opřeme loktem od stůl. Druhou rukou uchopíme prsty za střední články, a do bolesti tlačíme prsty a zápěstí směrem ke hřbetu. Tah necháme 10 sekund a následně uvolníme. Cvičíme ve dvou sériích asi 2x denně.

Sponzorováno

A co si u nás můžete dále přečíst?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Rehabilitace po operaci zápěstí”

    1. DANA MEDEROVÁ napsal:

      DOBRÝ VEČER,JSEM PO OPERACI SMITHOVE ZLOMENINY 20.2,2023,NARAZILA JSEM NA VÁŠ ČLÁNEK A RADY,JAK CVIČIT PRSTY I ZÁPĚSTÍ.MOC MI OBRÁZKY I POPIS POMOHLY,MÁM 10 ŠROUBU A TITANOVOU DESTIČKU DO SMRTI,HODNĚ TOTO OBREČÍM,ALE VÍM,ŽE PSYCHIKA DOBRÁ A DOBRÁ LÉČBA – FYZIOTERAPEPIE MŮŽE POMOC.
      CHCI SE ZEPTAT,FYZIOTERAPEUTKA KDYŽ SE MNOU CVIČÍ,DOJDE K BODU,KDY MNĚ STRAŠNĚ BOLÍ RUKA PŘI CVIKU AŽ KOLIKKRÁT ŘVU,UŽ NE,TO BOLÍ.CHCI SE ZEPTAT,JE TOTO SPRÁVNĚ,PŘECE NEMŮŽE,JÍT AŽ TAK DALEKO DO BOLESTI.
      JSEM PAK Z TOHO CVIČENÍ ZNIČENÁ,MÍSTO RADOSTNÁ,RUKA MNĚ CELÁ BOLÍ,PŘED REHABILITACÍ SI MUSÍM VZÍT 1/2 HODINU PŘEDEM NOVLAGIN,JE TOTO NORMÁLNÍ,CO MI ŘEKLA,ABYCH TO VYDRŽELA,ŽE AT RADĚJI SI VEZMU VŽDY NOVALGIN PŘED FYZIOTERAPIÍ.
      MOC SE MI TOTO NELÍBÍ,ŘÍKÁ MI ALE,ŽE MUSÍM NĚCO VYDRŽET,ŽE JINAK BYCHOM SE MOC DOPŘEDU NEPOSUNULY,STEJNĚ Z MÉHO POHLEDU,NIKDY ZÁPĚSTÍ A RUKU FUNKČNÍ UŽ NEBIDI MÍT NA ANI 90%.
      TAKY MI ZAČAL MALÍČEK NA PRAVÉ RUCE JAKSI V 1.KLOUBU HNED POD NEHTEM JAKSI DIVNĚ SE OHÝBAT,NEPŘIROZENĚ,COŽ DŘÍVE JSEM NĚMĚLA.
      NENÍ TO UŽ PROSTĚ MOJE RUKA CO BYLA.
      DÁLE SE CHCI ZEPTAT,PAN PRIMÁŘ MI NAPSAL REHABILITACI ZATÍM 20X PERLIČKOVOU KOUPEL A 20X FYZIOTERAPII MĚKKÉ TECHNIKY ATD.
      CHCI SE ZEPTAT,NEVÍTE,JAKÝ DRUH REHABILITACE BY BYL PRO MNE JEŠTĚ A TAKY SE CHCI ZEPTAT,ZDA NEEXISTUJE NĚJAKÁ KLINIKA SOUKROMÁ,KDE SE INTENZIVNĚ ZABÝVAJÍ REHABILITACI PO SMITHOVĚ ZLOMENINĚ – MĚLA JSEM ROZTŘÍŠTĚNÉ CELÉ ZÁPĚSTÍ A ZLOMENOU VŘETENÍ A LOKETNÍ KOST.
      OD 28.3. JSEM ZAČALA S REHABILITACÍ ,MÁM JICH 5 UŽ ZA SEBOU A ZBÝVÁ MI JICH JEŠTĚ 15.
      RÁDA BYCH I SI ZAPLATILA KLINIKU,POBYT ASPON NA 3 TÝDNY,KDE BY MNĚ VÍCE POMOHLI,MYSLÍM SI ŽE,JAK JSOU ROBOTI NA CVIČENÍ CHŮZE ,ŽE URČITĚ EXISTUJE NĚJAKÝ ROBOT NA CVIČENÍ PRSTŮ,NEBO NĚJAKÉ SPEC. POSTUPY A PŘÍSTROJE.
      PROSÍM O RADU,MOC DĚKUJI

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva