Rehabilitace po operaci zápěstí 4.8/5 (40)

Sponzorováno

Zápěstí je velmi složitý kloub, který musí zvládnout rotaci do všech stran i pohyb do všech světových stran.

Rehabilitace ihned po úraze

S rehabilitací ruky a zápěstí je možné začít již bezprostředně po úraze. Již v prvních okamžicích po úraze se můžeme provést některé kroky, které v dlouhodobé perspektivě urychlí návrat sportovce ke sportovní činnosti. Měkké tkáně ruky po úraze rychle otékají a vzniklý otok nejen zpomaluje hojení poškozených tkání, ale i brání účinné rehabilitaci. Stejně jako u úrazů prstů je třeba bezprostředně po úraze ruku zaledovat, tj. přiložit sáček s ledem zabalený suchého ručníku na poraněnou končetinu. Led by nikdy neměl přijít přímo na kůži, aby nedošlo k omrznutí kůže. Pokud je bolestivé zápěstí a ruka, je dobré znehybnit a uložit do zvýšené polohy, protože měkké tkáně zvláště na hřbetu ruky rychle otékají.

V prvních dnech po úraze či operaci je cílem péče o končetinu zabránění vzniku otoku a jeho rychlé odstranění. Způsob byl popsán v kapitole po rehabilitaci prstů. Po poškozeních či operacích oblasti ruky a zápěstí se dle typu úrazu přikládá fixace buď sádrová, nebo z jiného materiálu. Otok vzniklý pod sádrou může pacientovi utlačit nervové cévní a svalové struktury, které pokud se včas nezasáhne mohou vést k dlouhodobému poškození celé ruky. Proto v prvních dnech po úraze je nutné sledovat otok prstů a okolí sádry a v případě bolesti a škubání vyhledat kontrolu lékařem.

Sádrová fixace by měla fixovat vždy jen klouby nezbytně nutné k zahojení úrazu, ostatní klouby by měly být volné. Po ústupu bolestí v místě zlomeniny či poškozeného vazu, je dobré začít s rozcvičováním prstů, aby nedošlo k jejich ztuhnutí dle návodu v kapitole o rehabilitaci prstů. Cvičením prstů dochází působením tzv. svalové pumpy k odstranění otoku a odbourávajícího krevního výronu. Krevní výron, který je v prvních dnech od úrazu modrý a následně zelená až zežloutne a vymizí, by se měl začít objevovat v oblasti loktu. Jestliže se objeví na prstech, svědčí to o špatném polohování končetiny.
Po uvolnění pohybů prstů je možné postupně zapojovat ruku do lehké denní činnosti.

Cviky pro rehabilitaci zápěstí

Udržení svalové síly prstů

Jsou-li prsty dostatečně pohyblivé, je možné použít i sádrovou fixaci, postupně cvičit svalovou sílu prstů. Ke cvičení použijeme molitanový míček, nebo molitanovou „houbičku“ na mytí nádobí.

Tu vložíme do dlaně a pomalými tahy ji svíráme v dlani (viz obrázek). Vždy je třeba tlačit do bolesti, kdy cítíme tah, ale ještě ne bolest. Cvik provádíme ve dvou seriích 2-3 x denně. Pokud po cvičení nedochází k bolesti v oblasti zlomeniny můžeme cvičení postupně přidávat.

Zvolnění zápěstí a prstů

Obě paže opřeme o loketní klouby na stůl před sebou a postupně proklepáváme zápěstí a prsty. Cvičíme do bolesti před každým dalším cvičením a na závěr cvičení.

Sponzorováno

Cvičení ohnutí zápěstí do dlaně

Poraněnou horní končetinu opřeme loktem o stůl a druhou rukou uchopíme za dolní část předloktí. Vlastní silou se snažíme uhýbat zápěstí do ohnutí. V krajní poloze, kdy cvičící cítí tah, nikoli bolest necháme 10 sekund a postupně ruku uvolníme do neutrálního postavení. Cvičíme v prvních dnech ve dvou seriích 2-3 x denně.

Cvičení ohnutí zápěstí do dlaně s dopomocí druhé ruky

Poraněnou ruku opřeme loktem od stůl. Druhou rukou palcem podepřeme přední části předloktí palcem a rukou pomáháme zápěstí do ohnutí viz obrázek. Síla jakou působíme je do bolesti. V krajní poloze držíme 10 sekund a následně ruku vrátíme do původního postavení. Cvičíme ve dvou až třech seriích 2-3 x denně.

Cvičení ohnutí zápěstí směrem ke hřbetu ruky

Poraněnou ruku opřeme loktem od stůl. Druhou rukou zafixujene předloktí a vlastní silou tlačíme ruku směrem k jejímu hřbetu (viz. obrázek). Síla je opět do bolesti a snažíme se držet 10 sekund. Následně postupně vrátíme ruku do normální polohy. Cvičíme ve svou seriích 2x denně.

Cvičení ohnutí zápěstí směrem ke hřbetu ruky s dopomocí

Poraněnou ruku opřeme loktem od stůl. Prsty přiložíme na hřbet předloktí a palcem postupně tlačíme do dlaně, čímž dochází k ohýbání zápěstí směrem ke hřbetu ruky. Tah držíme 10 sekund a postupně ruku vrátíme do původního postavení.

Cvičení ohnutí zápěstí a prstů směrem ke hřbetu ruky

Poraněnou ruku opřeme loktem od stůl. Druhou rukou uchopíme prsty za střední články, a do bolesti tlačíme prsty a zápěstí směrem ke hřbetu. Tah necháme 10 sekund a následně uvolníme. Cvičíme ve dvou sériích asi 2x denně.

Sponzorováno

A co si u nás můžete dále přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva