Obsah článku
- Lidé s nystagmem nemohou ovládat své pohyby očí. Jejich oči se rychle a nekontrolovaně pohybují nahoru a dolů, ze strany na stranu nebo krouživými pohyby.
- Nystagmus může být předán od vašich rodičů nebo může být způsoben jiným zdravotním problémem. Stav lze zvládnout brýlemi nebo kontaktními čočkami nebo vzácně chirurgicky.
Jedno arabské přísloví praví: „Co oko nevidí, srdce nebolí“. Je to tak, nejvíce informací získáváme pomocí našeho zraku. Některé zdroje uvádějí, že jde skoro až o 80 % všech informací. Oko je jeden z nejmenších, ale zároveň také nejsložitějších lidských orgánů vůbec.
Oční koule zvaná též bulbus oculi představuje velmi jemný a citlivý párový orgán, který dokáže za hodinu zpracovat až 36 tisíc nejrůznějších informací. Oční bulvy rostou jen minimálně, mají od narození až do smrti téměř stejnou velikost a oční svaly patří k nejaktivnějším svalům v našem organismu vůbec. Jen díky dokonalé souhře všech okohybných svalů můžeme veškeré informace v našem okolí přijímat. Okohybné svaly pracují společně a vyváženě ve všech pohledových směrech a pokud dojde k narušení jejich rovnováhy, dochází k poruchám oční motility, tedy hybnosti oka. A právě Nystagmus, onemocnění, o kterém se možná málo ví, je poruchou oční motility.
Nystagmus aneb co jde?
Poruchy oční motility vznikají z nejrůznějších neurologických příčin a jejich klasifikace tvoří celou oblast neurologické diagnostiky. Nystagmus je popsán jako stav, kdy se oči pohybují velmi rychle a nekontrolovaně. Mohou se pohybovat ze strany na stranu (horizontální nystagmus), nahoru a dolů (vertikální nystagmus) nebo v kruhu (rotační nystagmus). Mimovolné pohyby očních bulbů při nystagmu jsou bezděčné, více či méně rytmické a v jistém sledu se opakují.
Podle kmitů jej pak můžeme dále dělit na kývavý (pendulující) nebo záškubovitý. Obvykle jsou takto postiženy obě oči. Pokud jste se s tímto onemocněním ještě nikdy nesetkali, na první pohled se může zdát, že postiženému se oči takzvaně „třesou“ či rychle kmitají ze strany na stranu. Lidé s nystagmem mají také snahu více naklánět nebo otáčet hlavu a to proto, aby viděli jasněji. To pomáhá zpomalit pohyby očí. Většina lidí s nystagmem má souběžně s tím zároveň i špatný zrak.
Existují dva typy nystagmu: vrozený a získaný.
Vrozený nystagmus
Tento typ nystagmu začíná už u kojenců, obvykle mezi 6 týdny a 3 měsíci. Děti s tímto onemocněním mívají postiženy obě oči, které se pohybují ze strany na stranu. Lékaři bohužel nevědí, co je příčinou tohoto stavu, ale pravděpodobně se jedná o dědičnost, kdy dojde k přenosu z rodičů na děti. Děti obvykle nevidí třesoucí se věci, ale mají spíše rozmazané vidění.
Získaný nystagmus
K tomuto stavu dochází později v životě a může mít mnoho příčin, včetně vážných zdravotních stavů, úrazů nebo užívání drog a alkoholu. Na rozdíl od dětí s vrozeným nystagmem dospělí s nystagmem často říkají, že věci kolem sebe vidí roztřeseně.
Co přesně nystagmus způsobuje
Náš mozek řídí pohyb očí a ty se automaticky pohybují, aby se přizpůsobily, když mírně pohnete hlavou. Tím se stabilizuje obraz, na který se díváte a uvidíte jej ostřejší. U lidí s nystagmem nefungují správně oblasti mozku, které řídí právě tyto pohyby očí. Zatímco v některých případech není jasné, proč má někdo nystagmus, v jiných případech může nystagmus souviset s dalšími očními problémy, jako například s rodinnou anamnézou, albinismem (nedostatek barvy nebo pigmentace v kůži), širokou škálou očních problémů u kojenců/dětí, včetně šedého zákalu a strabismu (šilhání). V těchto případech se jedná o nystagmus očního původu.
Může být také nystagmus ušního původu, který souvisí s problémy s vnitřním uchem, jako je Meniérova choroba. Nystagmus v tomto případě bývá příznakem poruchy vestibulárního nervu.
Sponzorováno
Další variantou je pak nystagmus nervového původu, který je výsledkem poruchy některé části mozku, způsobené nejčastěji zánětem, úrazem, krvácením, tumorem nebo intoxikací. Může tedy souviset s anamnézou jako je roztroušená skleróza, cévní mozková příhoda (běžná příčina získaného nystagmu u starších lidí), poranění hlavy (běžná příčina získaného nystagmu u mladších lidí), užívání některých léků, jako je lithium nebo léků proti záchvatům, užívání alkoholu nebo drog.
Příznaky nystagmu
Jak už bylo uvedeno, hlavním příznakem nystagmu je rychlý pohyb očí, který nelze ovládat. Kromě rychlého pohybu očí příznaky nystagmu zahrnují také: citlivost na světlo, závrať, potíže s viděním ve tmě, problémy se zrakem, držení hlavy v otočené nebo nakloněné poloze nebo pocit, že se celý svět třese.
Diagnostika nystagmu
Nystagmus je obvykle diagnostikován oftalmologem, který provede důkladné vyšetření očí a otestuje váš zrak. Pokud existuje podezření na nystagmus, pak váš oftalmolog bude také hledat další oční problémy, které s nystagmem mohou souviset. Tyto problémy mohou zahrnovat strabismus (šilhání oči), šedý zákal (zákal oční čočky) nebo problém s oční sítnicí či optickým nervem.
Jedním ze způsobů, jak zjistit nystagmus, je točit s danou osobou po dobu asi 30 sekund, zastavit a pak ji nechat zírat na předmět. Pokud má postižená osoba nystagmus, jej oči se budou nejprve pomalu pohybovat jedním směrem a poté se budou rychle pohybovat opačným směrem.
Mezi další testy, které lze k diagnostice nystagmu použít, patří záznamy očních pohybů (pro potvrzení typu nystagmu a zobrazení detailů očních pohybů), ušní vyšetření, neurologické vyšetření, testy k získání snímků mozku (včetně počítačové tomografie (CT) a zobrazování magnetickou rezonancí (MRI)).
Léčba nystagmu
Léčba nystagmu závisí samozřejmě na příčině. Vrozeného nystagmu se bohužel zbavit nedá, nemůže být vyléčen. Zmírnit tento stav však mohou dobře zvolené brýle nebo kontaktní čočky (příznaky lze úspěšně zvládnout pomocí brýlí nebo kontaktních čoček). Jasnější vidění totiž může pomoci zpomalit rychlé pohyby očí. Ve vzácných případech může být provedena operace sloužící k přemístění očních svalů, které pohybují očima. Díky tomu se hlava nemusí otáčet tak daleko, aby se oči nehýbaly. Operace však nystagmus nenapraví ani nevyléčí. V podstatě jen umožní držet hlavu v pohodlnější poloze, tak aby se omezil zrychlený pohyb očí.
Naproti tomu získaný nystagmus může časem vymizet. K tomu dochází zejména v případech, kdy je léčen stav způsobující nystagmus. To samozřejmě zahrnuje léčbu konkrétního zdravotního problému nebo zastavení užívání drog nebo alkoholu.
Některé léky mohou snížit příznaky nystagmu u dospělých, jako je gabapentin (proti záchvatu), baklofen (svalový relaxant) a onabotulinumtoxina (Botox®). Tyto léky se nepoužívají u dětí s nystagmem.
VIDEO: Jak může vypadat nystagmus
Sponzorováno
Zdroje článku a odborné studie
- Mechanisms underlying nystagmus Autor: Richard V Abadi, PhD
- Study of congenital nystagmus: optokinetic nystagmus Autoři: R D Yee, R W Baloh, V Honrubia
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Lidské oko, Oční vady a onemocnění
Přečtěte si také naše další články