Sponzorováno

Zánět ledvin (nefritida) – jak se projevuje a léčí? 4.75/5 (4)

  • Zánět ledvin se nazývá nefritida. V řečtině nefro znamená "ledvina" a itis znamená "zánět". Mezi příčiny nefritidy patří infekce, autoimunitní poruchy a toxiny v těle.
  • Nefritida je obecný termín používaný k popisu zánětu glomerulu, tubulů nebo intersticiální tkáně v ledvinách. Onemocnění negativně ovlivňuje funkci ledvin a jejich schopnost filtrovat krev a vylučovat odpadní látky močí.
  • Nefritida může být klasifikována jako akutní nebo chronická, podle rychlosti vývoje. Například akutní zánět ledvin po určité události, jako je infekce krku nebo kůže, rychle postupuje a základní příčina by měla být co nejdříve léčena, obvykle antibiotiky. Chronická nefritida se na druhé straně postupně pomalu (nenápadně) vyvíjí a může nakonec vyústit v selhání ledvin.
  • V mnoha případech není příčina nefritidy přesně známa.
  • Vhodná léčba nefritidy bude záviset na typu a příčině onemocnění. V mnoha případech není nutná specifická terapie a jediným opatřením je pozorování za účelem posouzení známek zhoršujících se symptomů. Jinak je léčba léky.
  • Nefritida (zánět ledvin) je nejčastěji způsobena autoimunitními onemocněními, která postihují hlavní orgány, i když může být také výsledkem infekce. U dětí je zánět ledvin často důsledkem infekcí způsobených streptokokovými bakteriemi, zatímco u dospělých je často důsledkem vaskulitidy, zápalu plic nebo hepatitidy.

Nefritida je stav, při kterém se zanítí nefrony, funkční jednotky ledvin – nefron je základní stavební a funkční jednotka ledvin. Tento zánět, který je také známý jako glomerulonefritida, může nepříznivě ovlivnit funkci ledvin.

Ledviny jsou orgány ve tvaru fazole, které filtrují krev cirkulující v těle, aby z ní odstranily přebytečnou vodu a odpadní produkty.

Existuje mnoho typů nefritidy s řadou příčin. Zatímco některé typy nefritidy se objevují náhle, jiné se vyvíjejí jako součást chronického stavu a vyžadují průběžnou léčbu.

Tento článek zkoumá typy, příčiny a příznaky nefritidy, stejně jako možnosti léčby.

Anatomie ledvin

Dvě ledviny jsou orgány ve tvaru fazole a velikosti pěsti, které jsou v těle těsně pod žebry na obou stranách páteře. Odstraňují nečistoty a přebytečnou vodu z krve, filtrují asi 150 litrů krve denně.

Každá ledvina se skládá z tisíců struktur zvaných nefrony, ve kterých probíhá filtrace krve. V každém nefronu dvoustupňový proces čištění odděluje potřebné živiny od odpadních produktů.

Filtr zvaný glomerulus zachycuje krvinky a bílkoviny a posílá vodu a odpad do druhého filtru, nazývaného tubulus. Tubulus zachycuje minerály a dále bílkoviny. Poté odpadní látky opouštějí tělo močí.

U lidí s nefritidou se zanítí jak tubuly, tak blízké tkáně, což může vést k poškození ledvin.

Poškozené ledviny nejsou schopny plně fungovat. Odpad se hromadí a může snadno způsobit vážné zdravotní problémy. Pokud je stav dostatečně závažný nebo přetrvávající, může vést až k selhání ledvin.

Rizikové faktory pro problémy s ledvinami

Nejdůležitější rizikové faktory pro onemocnění ledvin jsou:

  • rodinná anamnéza onemocnění ledvin
  • vysoký krevní tlak
  • cukrovka
  • obezita
  • věk 60 let a více

Typy nefritidy

Existuje několik různých typů nefritidy, jsou to tyto:

Akutní glomerulonefritida

Tato forma nefritidy se může vyvinout náhle po těžké infekci, jako je streptokok, hepatitida nebo HIV. Lupus a vzácnější poruchy, jako je vaskulitida a granulomatóza s polyangiitidou (GPA), mohou také vést k akutnímu zánětu ledvin. Pacient s těmito stavy bude vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc během vzplanutí problému, aby se snížilo poškození ledvin.

Lupusová nefritida

Lupus je autoimunitní onemocnění, což znamená, že imunitní systém omylem napadá zdravé tkáně v těle.

U více než poloviny všech jedinců s diagnózou lupus se nakonec rozvine lupusová nefritida. K tomu dochází, když imunitní systém napadne ledviny.

Příznaky lupusové nefritidy jsou zpěněná moč, vysoký krevní tlak, otoky nohou, kotníků a chodidel. Lidé mohou také zaznamenat příznaky v jiných částech těla. Tyto příznaky mohou zahrnovat problémy s klouby, horečku a vyrážky.

Závažnost lupusu se může u jednotlivých pacientů lišit. Ačkoli onemocnění někdy přechází do remise, stav se může stát hodně vážným. Pro každého, kdo má příznaky lupusové nefritidy, je životně důležité, aby okamžitě vyhledal lékařskou pomoc, aby se omezilo další poškození ledvin.

Alportův syndrom neboli dědičná nefritida

Toto onemocnění může vést k selhání ledvin, stejně jako k problémům se zrakem a sluchem. Alportův syndrom se přenáší v genech a u mužů je obvykle závažnější.

Chronická glomerulonefritida

Tato forma nefritidy se vyvíjí pomalu a v raných stádiích způsobuje jen málo příznaků. Stejně jako u akutní glomerulonefritidy může tento stav způsobit vážné poškození ledvin a selhání ledvin. Může se vyskytovat v rodinách nebo se může vyvinout po náhlém onemocnění.

IgA nefropatie

Jedná se o jednu z častějších forem nefritidy. Vzniká, když se v ledvinách ukládají protilátky IgA a způsobují zánět. Imunitní systém vytváří protilátky proti škodlivým látkám a organismům, které se dostanou do těla. Lidé s IgA neuropatií mají defektní IgA protilátky.

Sponzorováno

Lékaři často nezjistí IgA nefropatii u mladých lidí, protože časné příznaky lze snadno přehlédnout. Lidé mohou tento stav léčit léky na krevní tlak.

Intersticiální nefritida

Tato forma nefritidy se často vyvíjí velmi rychle a obvykle se vyskytuje v důsledku infekce nebo konkrétního léku. Postihuje část ledvin zvanou intersticium, což je prostor naplněný tekutinou. Pokud lékař postiženému rychle vysadí problematickou medikaci, úplné uzdravení je možné za několik týdnů. Poškození se však někdy může nahromadit až k selhání ledvin.

Příčiny nefritidy

Existuje mnoho různých příčin nefritidy. V některých případech nemusí být příčina jasná.

Nefritida a onemocnění ledvin se často vyskytují v rodinách, což naznačuje možnou genetickou složku. Některé infekce, jako je HIV a hepatitida B nebo C, mohou také způsobit zánět ledvin.

V některých případech může dojít k poškození ledvin v důsledku léků, jako jsou antibiotika. Toto poškození pak může vést k zánětu ledvin. Tento stav může také způsobit užívání příliš velkého množství léků proti bolesti, nesteroidních protizánětlivých léků (volně prodejných) nebo diuretických pilulek.

Příznaky nefritidy

Příznaky nefritidy jsou v počátečních stádiích zřídka nějak závažné. Následující příznaky mohou naznačovat, že osoba má nefritidu:

  • změny návyků při močení
  • otoky kdekoli v těle, zejména rukou, nohou, kotníků a obličeje
  • změny barvy moči
  • zpěněná moč
  • krev v moči

Nefritida může způsobit nadměrné množství bílkovin, které se vylučují močí, a hromadění tekutin v těle.

Diagnostika

V některých případech může lékař odhalit zánět ledvin během rutinního testu krve nebo moči. Nález bílkoviny v moči může naznačovat, že ledviny nefungují správně. Krevní test, který měří odpadní produkt v krvi zvaný kreatinin, může také poskytnout informace o zdraví ledvin.

Biopsie ledviny je však nejlepší způsob, jak zkontrolovat nefritidu. Při tento postupu lékař odebere kousíček ledviny jehlou a pošle ji do laboratoře na analýzu.

Léčba zánětu ledvin

Léčba nefritidy se může lišit podle příčiny a typu.

Akutní nefritida někdy odezní i bez léčby. Obvykle však vyžaduje léky a speciální procedury, které odstraní přebytečné tekutiny a nebezpečné bílkoviny.

Léčba chronické nefritidy obvykle zahrnuje pravidelné kontroly ledvin a monitorování krevního tlaku. Lékaři mohou předepsat léky ke kontrole krevního tlaku a snížení otoku.

Prospěšné mohou být v některých případech i léky, které brání imunitnímu systému napadnout ledviny.

Lékaři mohou také poslat jedince s infekcí ledvin k dietologovi, který jim může poradit, co jíst, aby chránili ledviny. Vhodná strava bude obvykle obsahovat nižší obsah bílkovin, soli a draslíku.

Prevence

I když není vždy možné předejít nefritidě, určité postupy životního stylu mohou riziko u mnoha lidí snížit. Mezi tyto praktiky patří:

  • udržení zdravé hmotnosti
  • přestat kouřit
  • udržení krevního tlaku a cukru v krvi ve zdravých mezích
  • pravidelně cvičit

Jíst výživnou, vyváženou stravu může také pomoci chránit zdraví ledvin.

Výhled pacientů s nefritidou

Akutní epizody nefritidy často dobře reagují na léčbu, ale u lidí se někdy po letech může vyvinout chronická glomerulonefritida. Ačkoli nefritida nemusí být vždy vyléčitelná, správná léčba může udržet stav na uzdě a chránit ledviny.

Vždy nezbytné pečlivě dodržovat pokyny lékaře, abyste zabránili a omezili poškození ledvin.

Sponzorováno

Pokud dojde k selhání ledvin, osoba může vyžadovat dialýzu nebo transplantaci ledvin. Dialýza je lékařský postup, který udržuje bezpečné hladiny chemických látek v krvi napodobováním způsobu, jakým z ní zdravé ledviny odstraňují odpad a přebytečnou tekutinu.

O ledvinách si dále přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva