Sponzorováno

Záhadná vulvodynie: nevysvětlitelná bolest a svědění zevního ženského genitálu 4.83/5 (12)

Vulvodynie může být pro ženu strašákem...

Vulvodynie může být pro ženu strašákem…

Vulvodynie je chronická bolest v oblasti kolem otvoru pochvy (vulvy), ke které dochází ze zatím nezjištěných příčin. Bolest, pálení nebo podráždění spojené s touto nemocí mohou být velmi nepříjemné, takže delší sezení nebo sex se stane vašim strašákem. Tento stav může přetrvávat po dobu několika měsíců či let.

Jaké jsou příznaky vulvodynie?

Hlavními příznaky vulvodynie je bolest v oblasti genitálií, kterou lze charakterizovat jako:

 • pálení
 • bolestivost
 • začervenaní
 • bolest při pohlavním styku (tzv. dyspareunie)
 • svědění

Bolest může trvat měsíce nebo zmizet stejně náhle, jak začala. Žena může pociťovat bolest v celé oblasti vulvy, nebo může být lokalizována do určité oblasti, jako je například otvor pochvy (vestibul). Podobný stav, vestibulodynia – způsobuje bolest pouze při vyvíjení tlaku na oblasti obklopující vchod do pochvy. Tkáň vulvy může vypadat minimálně zanícené nebo otekle. Častěji však nejdou na pochvě vidět žádné změny.

Kdy navštívit lékaře?

Přestože ženy často nemluví se svým lékařem o tomto problému z důvodu určitých rozpaků, je vulvodynie poměrně běžný stav. Pokud žena narazí na bolest v genitální oblasti, měla by se poradit se svým lékařem nebo gynekologem. Je nutné, aby lékař vyloučil několik jednoduše léčitelných příčin bolesti vulvy, jako jsou kvasinky, bakteriální infekce nebo cukrovka. Jakmile lékař určí diagnózu, může nastavit druh léčby, který pomůže potlačit bolest a další doprovodné příznaky.

Co ji způsobuje?

Co způsobuje vulvodynii se přesně neví, ale přispívající faktory mohou zahrnovat:

 • poranění nebo podráždění nervů kolem oblasti vulvy
 • minulé vaginální infekce
 • alergie nebo citlivá pokožka
 • hormonální změny

Mnoho žen s vulvodýnií byly v minulosti léčeny na recidivující záněty pochvy nebo vaginální kvasinkové infekce. Některé ženy byly v minulosti sexuálně zneužívány, ale většina žen s vulvodýnií nemá žádné známé příčiny. Vulvodynie není pohlavně přenosná, a také není příznakem rakoviny. Vulvodynie je bolestivá a frustrující, z toho pramení nedostatek sexuální žádostivosti a emocionální problémy.

Sponzorováno

Další komplikace mohou zahrnovat:

 • nepokoj
 • skleslost
 • poruchy spánku
 • sexuální dysfunkci
 • problém ve vztazích
 • snížená kvalita života

Jak probíhá návštěva u lékaře?

Diagnostikovat tohoto onemocnění není jednoduché a vyžaduje mnoho testů. Lékař se vás ptá na sexuální aktivitu, stravu, hygienu, jiné zdravotní problémy a jejich léčbu. Důkladně vás vyšetří, aby zjistil, zda není příčinou bolesti infekce nebo kožní problémy, potřebný je i stěr kvůli kvasinkám. V případě podezření na změnu kůže může provést i odběr vzorků z tkáně. Může také doporučit kolposkopické vyšetření, které umožní pochvu prozkoumat důkladněji.

Vulvodynie a léčba

Současná léčba vulvodynie je zaměřena na zmírnění až úplně vymizení příznaků. V každém případě reakce na léčbu je individuální a neexistuje obecně úspěšná léčba, i vzhledem k tomu, že ještě nejsou známy konkrétní příčiny. Vyžaduje trpělivost, čas, dokud se najde vhodný a účinný prostředek, či kombinace léčby. Při léčbě se většinou přistupuje ke zrušení všech léků, pokud je to možné, mýdla a hygienických prostředků, které mohou zhoršit podráždění, je možná aplikace místních anestetik, estrogenních krémů a různých léčiv, v některých případech je vhodná chirurgická léčba.

Účinný botulotoxin

Sponzorováno

K nejmodernějším a průlomovým způsobem léčby patří i aplikace botulotoxinu do oblasti zevního genitálu. Botulotoxin totiž působí dlouhodobě uvolňující na svalstvo hráze a pozitivně ovlivňuje nervová zakončení, jejichž přehnaným drážděním vzniká tato bolest.

Co si dále přečíst na podobná témata?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva