Sponzorováno

Parafimóza – příčiny a léčba 4.92/5 (12)

Parafimóza - příčiny a léčbaParafimózou lze označit za jeden z urgentních stavů v urologii. Jde o nebezpečnou situaci, kdy se užší předkožka sice přetáhne přes žalud, ale tam se zasekne a nejde protáhnout zpět. Nyní si řekněme hlavní informace o příčinách, projevech, diagnostice a léčbě této situace.

Parafimóza a její příčiny

Nejčastější příčinou je zúžená předkožka (fimóza), která však dovoluje pohyb předkožky přes žalud. Na vině může někdy být i volnější, ale příliš dlouhá předkožka. Podíl na jejím vzniku může být i rychlé nešetrné protažení předkožky, která se poraní a oteče.

K parafimóze obvykle dochází při pohlavním styku nebo při masturbaci. Může k ní však dojít i ve zdravotnických zařízeních např. při čištění a dezinfikování oblasti žaludu při cévkování. Při těchto zákrocích se předkožka obvykle protahuje, aby se obnažil žalud s vývodem močové trubice.

Sponzorováno

Pokud je však předkožka v této poloze ponechána, může snadno dojít k jejímu otoku a vzniku parafimózy.

Projevy parafimózy

Hlavním problémem je, že předkožka při parafimóze zaškrtí žalud penisu. Toto zaškrcení může být vážné a existuje riziko zastavení toku krve s živinami a kyslíkem do tkáně žaludu.

Žalud je při parafimóze bolestivý, začne být oteklý a zarudlý nebo fialový, není-li situace řešena, hrozí i jeho nevratné poškození včetně odumření.

Diagnostika parafimózy

Postižený musí co nejrychleji vyhledat pomoc urologa, který ho může vyšetřit a stanovit diagnózu. Při pohledu na zaškrcený konec penisu a nemožnost pohybu staženou předkožkou je diagnóza relativně snadná.

Parafimóza a její léčba

Urolog se může pokusit přetáhnout předkožku zpět přes žalud, na pomoc si k tomu může vzít různé znecitlivující a zvlhčující gely. V případě, že repozice není možná, je nutný chirurgický zákrok s naříznutím předkožky.

Sponzorováno

Pokud je za problémem dlouhá či úzká předkožka, provádí se obvykle s časovým odstupem klasická obřízka.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva