Barvoslepost (daltonismus, achromatopsie) – příznaky, příčiny a léčba 4.82/5 (11)

Sponzorováno

 • Barvoslepost se týká neschopnosti člověka správně rozlišovat určité barvy.
 • Mnoho lidí se mylně domnívá, že být barvoslepý znamená vidět svět pouze černobíle, ale úplná barvoslepost je hodně vzácná.
 • Barvoslepý člověk má obvykle problémy jen s rozlišováním určitých barev, zaměňuje je za jinou barvu.
 • V našich očích jsou buňky známé jako čípky, které nám pomáhají rozlišovat barvy. Existují tři různé typy čípků – jeden nám umožňuje vidět červenou, druhý nám umožňuje vidět zelenou a další nám umožňuje vidět modrou. Když člověk trpí barvoslepostí, jeden nebo více typů čípků buď chybí, nebo nefungují správně, což vede k tomu, že nevidí určité barvy nebo vidí barvy jinak.
 • Na barevnou slepotu bohužel neexistuje žádný lék. Lidé s nedostatkem barevného vidění se však učí způsoby, jak se s poruchou vyrovnat. Pacienti se obvykle sami učí, jak rozlišovat různé barvy a odstíny barev.

Jako barvoslepost lékaři označují jakoukoliv poruchu barevného vnímání (poruchu barvocitu), která v menší či větší míře ovlivňuje zrak

Jako barvoslepost lékaři označují jakoukoliv poruchu barevného vnímání (poruchu barvocitu), která v menší či větší míře ovlivňuje zrak

Barvoslepost, známá také jako daltonismus, je stav, kdy nevidíte barvy tak, jako většina ostatních lidí. Můžete mít problém rozlišovat mezi některými barvami, jako jsou odstíny červené a zelené nebo méně často odstíny modré a žluté. Lidé, kteří jsou zcela barvoslepí, nevidí barvy vůbec – vidí pouze odstíny černé a bílé. Tento stav, známý jako achromatopsie, je vzácný.

Barvoslepost se vyskytuje v rodinách a dědí se při narození. Na barvoslepost neexistuje žádný lék, ale mohou pomoci speciální brýle a korekční čočky.

Příznaky barvosleposti

Příznaky barvosleposti se mohou lišit od člověka k člověku. Mnoho lidí má tak mírné příznaky, že ani neví, že mají barvoslepost. Hlavním příznakem barvosleposti je obtížné rozlišování barev nebo dělání chyb při identifikaci barev.

Lidé s barvoslepostí nemusí být schopni rozeznat rozdíl mezi:

 • Odstíny barev, zejména odstíny červené a zelené nebo odstíny zelené a modré
 • Jasem barev
 • Ve vzácných případech mohou lidé s těžkou barevnou slepotou také pociťovat příznaky, jako je nystagmus (rychlé, nekontrolovatelné pohyby očí) nebo citlivost na světlo.

Achromatopsie (achromazie) – úplná barvoslepost, oko při úplné achromatopsii nevnímá žádnou barvu – vidění je černobílé s intermediárními odstíny. Příčinou může být nefunkčnost čípků, dědičná čípková slepota, některá onemocnění sítnice, bývá i u albinismu.

Příčiny a rizikové faktory barvosleposti

Nejběžnější typy barvosleposti jsou dědičné, přenášené z rodiče na dítě. Mnoho lidí se s tímto problémem rodí, jde o vrozený stav.

Barvoslepost je způsobena úplným nebo částečným nedostatkem čípků v sítnici. Čípky jsou to, co detekuje barvy červenou, zelenou a modrou. Čípek je fotoreceptorická buňka v oční sítnici, která umožňuje barevné vidění.

V některých případech se barvoslepost může objevit i později v životě kvůli těmto okolnostem:

 • Různé nemoci, jako jsou oční onemocnění, metabolická onemocnění nebo cévní onemocnění
 • Poškození oka nebo mozku
 • Katarakta související s věkem
 • Některé léky (1,2)

Muži mají vyšší riziko barvosleposti než ženy. Je také pravděpodobnější, že budete mít barvoslepost, pokud splňujete některé z následujících kritérií:

Takto vypadá ishiharův test

Takto vypadá ishiharův test

Jak dlouho trvá barvoslepost

Ať už se s barvoslepostí narodíte, nebo se u vás rozvine s věkem, s největší pravděpodobností ji budete zažívat po celý život. Na barvoslepost neexistuje žádný lék, ale existují způsoby, jak ji zvládnout. Pokud je vaše barvoslepost způsobena poraněním oka nebo základním onemocněním, léčba těchto problémů může zlepšit vaše barevné vidění.

Sponzorováno

Jak se barvoslepost diagnostikuje?

Červeno-zelenou barvoslepost lze diagnostikovat jednoduchým očním testem. Optometristé (oční lékaři) často kontrolují děti na barevnou slepotu v rámci rutinního vyšetření zraku.

Nejběžnějším způsobem, jak zjistit, zda máte barvoslepost, je ishiharův test: Zobrazí se vám několik desek nebo stránek. Každá bude mít kruh vytvořený tečkami složenými ze dvou nebo více barev. Optometrista se vás zeptá, jaké číslo vidíte. Lidé s červeno-zelenou barvoslepostí budou mít problém vidět některá čísla.

Léčba – možnosti léčby barvosleposti

Pro zděděné formy barvosleposti, které nejsou způsobeny základním onemocněním, v současné době neexistují žádné lékařské léčby. Většina lidí s barvoslepostí se naučí tomuto stavu přizpůsobit a žít s ním. A to bez nějakých větších problémů.

Pro mnoho lidí je nedostatek barevného vidění jen relativně malou nepříjemností. Někteří lidé žijí mnoho let, aniž by vůbec věděli, že vidí barvy jinak, než jak je vidí většina lidí.

Zde je několik způsobů, jak obejít špatné barevné vidění:

 • Speciální brýle nebo kontaktní čočky mohou pomoci některým lidem s nedostatkem vize červené a zelené barvy – mohou pak lépe vidět rozdíl mezi barvami.
 • Aplikace pro chytré telefony nebo tablety určené pro lidi se špatným barevným viděním umožňují uživatelům detekovat barvy objektů.
 • Požádejte někoho s dobrým barevným viděním, aby označil a roztřídil vaše oblečení nebo jiné položky, které chcete sladit.
 • Pokud vaše dítě trpí barvoslepostí, informujte učitele, že vaše dítě má problémy s viděním určitých barev.

Děti s barvoslepostí mohou mít problém vidět žlutou křídu na zelené tabuli nebo číst úkoly vytištěné na barevném papíře nebo barevným inkoustem.

Naučte své dítě barvy běžných předmětů. To může poskytnout referenční rámec, když ostatní lidé diskutují o barvách v přítomnosti vašeho dítěte.

Prevence barvosleposti

Neexistuje způsob, jak zabránit genetické barvosleposti. Je však možné snížit vaše šance na rozvoj barvosleposti s přibývajícím věkem tím, že budete pravidelně navštěvovat svého praktického lékaře, podstupovat každoroční oční vyšetření a dodržovat zdravý životní styl.

Komplikace barvosleposti

Lidé s těžkou formou barvosleposti zvanou achromatopsie nevidí žádné barvy – vidí pouze černou, bílou a odstíny šedé. Mohou mít také další problémy se zrakem, jako je citlivost na světlo, nekontrolovatelné pohyby očí (nystagmus), nízká zraková ostrost (neschopnost vidět věci ostře) a dalekozrakost. Achromatopsie je vzácná – celosvětově postihuje přibližně 1 z 30 000 lidí.

Výzkumy a statistika: Kdo často trpí barvoslepostí?

Červeno-zelené vady barvocitu jsou nejčastější formou barvosleposti a postihují více muže než ženy. Mezi lidmi se severoevropskými předky postihuje červeno-zelená barvoslepost asi 8 procent mužů a 0,5 procenta žen.

Modrožlutá barvoslepost postihuje stejně muže i ženy. Asi tak 1 z 10 000 lidí na celém světě trpí modrožlutou barvoslepostí.

Související stavy a příčiny barvosleposti

Určité stavy mohou zvýšit riziko barvosleposti:

Kromě toho mohou některé léky zvýšit riziko barvosleposti. Například lék používaný k léčbě revmatoidní artritidy nazývaný Plaquenil (hydroxychlorochin) může zvýšit toto riziko.

Sponzorováno

A co vy? Máte zkušenosti s barvoslepostí? Napište nám do komentářů.

Přečtěte si i o dalších očních vadách

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva