Sponzorováno

Úpal a nemoci související s teplem – tyto jejich příznaky byste nikdy neměli ignorovat 4.71/5 (7)

Hlavní body z tohoto článku

 • Zdravotní experti upozorňují na opatrnost při cvičení nebo práci na slunci.
 • Přílišné vystavení teplu může způsobit vážné zdravotní problémy, včetně úpalu.
 • Příznaky nemocí spojených s teplem jsou zejména nadměrné pocení, závratě a rychlé dýchání.
 • Pokud cvičíte v teple, nezapomeňte správně tělo hydratovat.
 • Měli byste cvičit před 10:00 nebo po 18:00 (v létě).
 • Pokud pracujete na slunci, pijte hodně čisté pitné vody a mějte na sobě lehké oblečení.

Na úpal pozor. Může být nebezpečný.

Na úpal pozor. Může být nebezpečný.

Už je to oficiální. Země je teplejší než kdy jindy. Minulý měsíc zažila planeta nejteplejší červen v zaznamenané historii (v USA). Ani Evropa nebyla extrémního horka ušetřena. I sem horké počasí zavítalo. I Francie zaznamenala nejvyšší teplotu, rtuť tam stoupala až ke 46 °C. U nás v ČR pak teplota dosahovala ke 40 °C.

Vědci nás pomalu připravují na to, že klimatické změny přinesou každoroční a pravidelné vlny veder. Odborníci a lékaře kvůli vedru naléhají na lidi, aby více dbali na rizika nemocí spojených s teplem.

„Obecně je třeba dbát zvýšené opatrnosti, pokud je teplota vyšší než 27 °C. Při teplotě nad 29 stupňů je doporučována extrémní opatrnost – nemoci spojené s teplem je zde možné zaznamenat při dlouhé expozici teplu. Více než 31 °C je už docela nebezpečné – možný je výskyt úpalu. No a 31 °C a více dává už docela vysoké riziko úpalů,“ shrnul námi oslovený lékař.

Nemoci spojené s teplem, jako je úpal, se objevují, když se tělo snaží ochladit.

Lidské tělo používá pot jako prostředek ke svému ochlazení, ale v extrémním teple, pocení nemusí být schopno tělo řádně a dostatečně ochladit. Zvláště třeba při zvýšené vlhkosti. Když je vlhkost velmi vysoká, náš pot se nemůže odpařit z těla (čímž by došlo k ochlazení těla), ale jen z našeho těla odkapává. Pot se musí odpařovat, aby byl účinný pro uvolnění tepla z těla. Pokud pouze odkapává z našeho těla, pak je to zbytečný pot. neplní svoji ochlazující funkci. Když je teplota vyšší než 27 stupňů a vlhkost je vyšší než 75 procent, riziko problémů z tepla je vysoké.

Rizika nemocí spojených s teplem

Největšímu riziku nemocí spojených s teplem jsou obecně vystaveny starší osoby, velmi malé děti, osoby s duševním onemocněním a osoby s chronickými zdravotními problémy. Zasaženi však mohou mít i zdraví mladí lidé, pokud nejsou dostatečně opatrní.

Odborníci říkají, že cvičit v horku je v pohodě, ale varují, že bez řádných opatření je možné přehřátí těla.

Sponzorováno

Když cvičíme, používáme svaly a vytváříme teplo. Nejdřív se zbavujeme přebytečného tepla tím, že rozšiřujeme naše krevní cévy, aby ho vyzařovaly do prostředí. Hlavní metodou řešení nadměrného tepla je však to, že se potíme.

Vysoká vlhkost však může snadno zabránit odpařování potu. Tyto podmínky nám pak nenechávají mnoho možností, abychom se přirozeně ochladili, jen nám to usnadňuje přehřátí a z toho plynoucí problémy.

Příznaky nemocí souvisejících s teplem

Lidé venku v horkém počasí musí být vědomi všech příznaků nemocí spojených s teplem. Příznaky, které se mohou objevit jsou zejména tyto:

 • nadměrné pocení,
 • nevolnost,
 • závratě,
 • extrémní žízeň,
 • velmi rychlé dýchání,
 • vyšší než normální srdeční tep.

Pokud tyto příznaky zaznamenáte, měli byste přestat cvičit a okamžitě byste se měli snažit najít příjemné klima (stín a chládek). Včasné příznaky nemoci spojené s teplem, pokud jsou ignorovány, se mohou vyvinout v závažnější úpal a z toho plynoucí další problémy. Když člověk trpí úpalem, jeho tělesná teplota může vzrůst na 40 °C nebo více. Mezi příznaky patří zmatenost, nezřetelná řeč, velké pocení nebo horká, suchá kůže, ztráta vědomí, záchvaty a vysoká tělesná teplota.

Tyto příznaky jsou považovány za nouzové stavy a mohou vést dokonce k poškození mozku nebo ke smrti. Měli byste okamžitě volat 112.

Jak cvičit v horku

Hlavně se podívejte kolik je venku stupňů, než jdete cvičit nebo běhat ven. Pokud je teplota vyšší než 32 °C, doporučuje se velká opatrnost před odchodem ven. Je také užitečné cvičit mimo vrchol aktivity slunce, jako je před 10 hodinou ráno nebo po 18 hodině odpoledne.

Hydratujte své tělo před, během a po každém cvičení. Pijte hlavně vodu, občas sportovní nápoj a vyhněte se kofeinu a alkoholu.

Noste opalovací krém a ochranný oděv, provádějte časté přestávky (zejména přestávky na napití se), a pamatujte, že mnoho léků může vaše tělo vystavit riziku problémů spojených s teplem. Promluvte si se svým lékařem, zda by vás některý z vašich léků nemohl takto ohrozit.

Jak pracovat v horku

Pro ty, kteří musí v létě pracovat venku, lékaři doporučují podobná opatření.

Noste lehké, volné oblečení. Také cestujte do práce a z práce v chladnějších obdobích dne a dbejte zvýšené opatrnosti, pokud nefouká příjemný vánek a je vysoká vlhkost.

Ať už se jedná o cvičení nebo práci v teple, je důležité zůstat hydratovaný. Buďte opatrní, abyste se vyhnuli dehydrataci za teplého počasí. Konzumujte dostatečné množství tekutin – moč by neměla být moc tmavá, protože je to znak dehydratace. Pijte, dokud nebude vaše tekutina při čůrání světlá.

Sponzorováno

A co vy? Jak s horkem bojujete vy? Budeme moc rádi za vaše komentáře pod článkem.

A co si na toto téma ještě můžete přečíst?

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva