Obsah článku
Léto je v plném proudu a z každé strany se na vás valí výstrahy před tím, abyste se nespálili. Nejednou se však pobyt na slunci protáhne a zvrtne se proti vám. A odnese si to právě pokožka, která se nechtěné zbarví do červena. Co tedy dělat, pokud se na slunci přece jen spálíte? Poradí vám lékařka.
Spálení kůže je třeba se mu vyhnout
Slyšeli jste to už stokrát, možná tisíckrát, ale i tak to někteří z vás neberou vážně. Spálení pokožky sluncem je třeba se vyvarovat a nepodceňovat ochranu před slunečními paprsky. Důsledky totiž mohou časem nabýt fatální význam. Každé spálení pokožky totiž zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny kůže v budoucnosti. „Ze všech stran už opakované klišé, že před sluncem je třeba chránit, bere stále velké procento lidí na velmi lehkou váhu. Spálení kůže je třeba se obloukem vyhnout. Důsledky plynoucí ze spálení pokožky nepřevyšují benefit z pocitu sluncem políbené pokožky,“ vysvětluje doktorka.
První pomoc po spálení sluncem
Zažila to už většina. Příjemný celodenní pobyt na slunci vystřídá večer nepříjemné zjištění, že vaše pokožka je spálená. Jak vhodně postupovat? „Pokud se vám navzdory všem doporučením stane, že se spálíte, je třeba se v první řadě dalšímu přímému vystavování slunečním paprskům vyhnout. Předtím, než si ošetříte spálenou pokožku, je vhodné opláchnout z těla opalovací krém či mléko. Stačí k tomu vlažná sprcha. Mýdlo či šampon raději nepoužívejte, pokožku by zbytečně dráždili“ radí dermatoložka.
Pomáhá i zelený čaj, brambora, i studená voda
Odvar ze zeleného čaje
Jedním z tipů, o kterých neví každý je v těchto souvislostech i využití odvaru ze zeleného čaje. „Na uklidnění je osvědčený i krátká koupel v odvaru ze zeleného čaje. Následně kůži zlehka ošetřete přípravky např. s obsahem panthenolu, který nanášejte i vícekrát denně. Blahodárně působí i gely s obsahem aloe vera,“ říká odbornice na pokožku.
Studená voda
Okamžitou úlevu poskytne podle lékařky i namočení spálených částí těla do studené (ne ledové) vody. Dobře podle ní poslouží i studené obklady, které je však třeba každých 15 – 20 minut vyměňovat.
Brambor či okurka
Na bolestivá místa si můžete přiložit i nakrájený brambor či okurku.
Zakysaná smetana, i soda bikarbona
I přírodní prostředky umí být někdy nápomocné. Obzvláště účinné jsou zejména při sluncem spálené pokožce. „Pokud se rozhodneme pro „babské recepty“ a dáme přednost jogurtu, či zakysané smetaně, třeba ho nechat působit cca 5-10 minut a proces ošetření opakovat. Příznivý efekt mají i obklady z roztoku sody,“ radí zkušená odbornice na dermatologii, podle níž kůže potřebuje svůj čas na regeneraci. Nejintenzivnější bolest budete pociťovat 6-48 hodin od spálení. Komplikací může být podle ní sekundární infekce v oblasti prasklých puchýřů. Tehdy se čas regenerace natáhne a v tomto případě je také nezbytné vyhledat lékařskou pomoc.
Heřmánkový čaj
Použité chlazené čajové sáčky i samotný heřmánkový čaj mohou pomoci uklidnit podrážděnou kůži.
Sponzorováno
Ocet
Ocet používali už naše praprababičky. Obsahuje totiž kyselinu octovou, součást léků, jako je acylpirin. Pomáhá snížit svědění, zánět a bolest. Naplňte si sprej klasickým bílým octem a lehkou „mlhou“ ho aplikujte na postižené oblasti. Můžete ho zředit trochou studené vody.
Voňavá levandule
Voňavá levandule je perfektní pro ošetření pleti po opalování. Snižuje bolest, ale je také antiseptický a zabraňuje jizvení.
Buďte trpěliví a sledujte se!
Za každou chybu se platí a platí to i v tomto případě. Pokud si myslíte, že se dá něčím urychlit hojení spálené pokožky, jste na omylu. Pokožku však třeba v každém případě vhodně ošetřit. „Vhodné jsou přípravky, které obsahují již zmíněný panthenol nebo výtažek z aloe vera. Pokud se vyskytnou i doprovodné příznaky jako teplota či bolest hlavy, je třeba se hydratovat a na zmírnění bolesti užít léčivo např. na bázi paracetamolu. Pokud se začne kůže loupat, je to nevratný proces. A v neposlední řadě je třeba být trpezlivý – tak jako při opalování, i při odeznívání příznaků z nadměrného opalování,“ objasňuje lékařka.
Pokud se spálíte, na slunce alespoň 2 dny zapomeňte
Pokud jste na dovolené a nedáte si na pokožku pozor, sami si z ní značně ukrojíte, protože minimálně nejbližší dva dny si musíte pobyt na slunci odpustit. „Další opalování na již spálenou kůži není vhodné. Vysoký faktor třeba používat během celého pobytu na slunci, bez ohledu na to, zda máme či nemáme kůži spálenou. Spálenou kůži nám však nevyléčí. Je třeba použít i mechanickou bariéru např. tričko, šátek na ramena, záda příp. dekolt,“ rozšiřuje řadu svých cenných doporučení dermatoložka.
„Na kůži aplikujte chladivé pěny a gely s panthenolem a vitaminem E a hodně pijte,“ doporučuje dermatoložka. Velký pozor si dávejte v momentě, kdy naskákají puchýře. Nesnažte se je praskat, jinak si říkáte o dost nepříjemnou infekci. Navíc čirá tekutina uvnitř ránu ochlazuje a dezinfikuje.
Naše rada: Stravu obohaťte o zdroje betakarotenu
Mnoho lidí před začátkem letního období užívá betakaroten. Ten můžeme podle odbornice získat z přírodních zdrojů – z mrkve, hrachu, jahod či špenátu.
Dostupné je i velké množství výživových doplňků s betakarotenem. „Tyto přípravky se užívají nejméně 3 týdny před plánovaným sluněním. Samozřejmě nám pomáhají i antioxidanty jako vitamín C, E, selen, zinek a podpůrný účinek má i zelený čaj,“ uzavírá specialistka. Je tedy dobré chránit se před spálením i vnitřně. Pokud již nestíháte dodržet doporučený časový interval před odjezdem na dovolenou, vždy je lepší využít i kratší podpůrné období, než žádné a je tedy lepší i týdenní „betakaroténová kúra“, než žádná.
TIP: Další rady jak na spálenou pleť od slunce
Tipy od čtenářů
Já na spálené záda používám Měsíčkovou Indulonu. Našla jsem vám Babskou radu že spálená záda nebudou tolik bolet, když je jemně potřete rozkrojeným rajským jablíčkem, případně se potřete bílým jogurtem. Jana
Doporučuji kvalitní mléko po opalování, jak se vsákne a pokožka je suchá, znovu natřít. Za 20 Kč ale moc výživy a vlhosti do pokožky nedostanete. Panthenol je také dobrý – skvělý je pěnový. Pokud není nic jiného, bílý jogurt pokožku ochladí a trochu i hydratuje, ale přírodní. Mirka
Sponzorováno
TIP: Přírodní oleje mohou být ochranou před slunečním zářením
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Slunce a zdraví
Přečtěte si také naše další články