Cholecystektomie (odstranění žlučníku) – kdy se provádí a co byste o ní měli vědět? 4.42/5 (12)

Sponzorováno

Jizvy po laparoskopické cholecystektomii

Jizvy po laparoskopické cholecystektomii

Cholecystektomie je chirurgický zákrok k odstranění žlučníku – orgánu ve tvaru hrušky, který je v těle umístěn těsně pod játry na pravé horní straně břicha. Váš žlučník shromažďuje a ukládá žluč – trávicí tekutinu produkovanou v játrech.

Cholecystektomie může být nezbytná, pokud se u vás vyskytne bolest ze žlučových kamenů, které blokují tok žluči. Cholecystektomie je běžný chirurgický zákrok a nese pouze malé riziko komplikací. Ve většině případů můžete jít domů ve stejný den, ve kterém jste podstoupili cholecystektomii (nebo den následující).

Cholecystektomie se nejčastěji provádí s pomocí malé videokamery a speciálních chirurgických nástrojů, které se vloží do několika malých řezů, aby lékař viděl dovnitř břicha a odstranil takto žlučník. Lékaři tuto metodu nazývají laparoskopická cholecystektomie. V některých případech může být k odstranění žlučníku použit jeden velký řez. Tomu se říká otevřená cholecystektomie.

Proč se cholecystektomie provádí?

Cholecystektomie se nejčastěji provádí kvůli léčbě žlučových kamenů a komplikací, které způsobují. Váš lékař může doporučit cholecystektomii, pokud máte:

 • Žlučové kameny ve žlučníku (cholelitiáza)
 • Žlučové kameny v žlučovodu (choledocholitiáza)
 • Zánět žlučníku (cholecystitida)
 • Zánět slinivky břišní (pankreatitida) způsobený žlučovými kameny

Riziko zákroku

Cholecystektomie přináší jen malé riziko komplikací. Pokud nějaké, jsou to tyto:

 • Únik žluči
 • Krvácení
 • Krevní sraženiny
 • Srdeční problémy
 • Infekce
 • Poranění okolních struktur, jako je žlučovod, játra a tenké střevo
 • Pankreatitida

Riziko komplikací závisí na vašem celkovém zdraví a příčině vaší cholecystektomie.

Jak se na cholecystektomii připravit

Při přípravě na cholecystektomii vás může lékař požádat, abyste:

 • Pili roztok, abyste si vyčistili střeva. Ve dnech před procedurou vám může být předepsán nějaký roztok k pití, který vyplavuje stolici z vašich střev.
 • Nic nejedli noc před operací. Můžete pít trochu vody (např. pro zapití léků), ale vyhněte se jídlu a pití nejméně čtyři až šest hodin před operací.
 • Přestali brát určité léky a doplňky. Informujte svého lékaře o všech lécích a doplňcích, které užíváte. Pokračujte v užívání většiny léků, jak je předepsáno. Váš lékař vás může požádat, abyste přestali užívat některé léky a doplňky, protože by mohly zvýšit riziko krvácení.

Jak se připravit na regeneraci po zákroku?

Naplánujte si také regeneraci po operaci. Například:

 • Naplánujte si pobyt v nemocnici. Většina lidí se vrací domů ve stejný den, kdy podstoupili cholecystektomii, ale mohou nastat komplikace, které vyžadují jednu nebo více nocí v nemocnici. Pokud chirurg potřebuje udělat dlouhý řez v břiše, aby odstranil žlučník, možná budete muset zůstat v nemocnici i o něco déle. Není vždy možné předem vědět, jaký postup bude použit. Plánujte dopředu i s možností, že budete potřebovat zůstat v nemocnici.
 • Najděte někoho, kdo vás odveze domů a zůstane s vámi. Požádejte přítele nebo člena rodiny, aby vás odvezl domů a zůstal s vámi první noc po operaci.

Co můžete očekávat v souvislosti s cholecystektomií

Cholecystektomie je prováděna v celkové anestezii, takže během zákroku budete v bezvědomí. Jakmile léky nabudou účinku, váš zdravotnický tým vloží do hrdla trubici, která vám pomůže dýchat. Váš chirurg poté provede cholecystektomii pomocí laparoskopického nebo otevřeného postupu.

Sponzorováno

Minimálně invazivní (laparoskopická) cholecystektomie

Během laparoskopické cholecystektomie provede chirurg ve vašem břiše čtyři malé řezy. Trubka s malou videokamerou je vložena do břicha jedním z řezů. Váš chirurg sleduje na monitoru průběh a používá chirurgické nástroje vložené do ostatních řezů v břiše k odstranění žlučníku.

Předtím můžete podstoupit nějaké zobrazovací vyšetření, jako je rentgen nebo ultrazvuk, pokud se váš lékař obává možných žlučových kamenů nebo jiných problémů ve žlučovodu. Poté jsou řezy sešity. Laparoskopická cholecystektomie trvá jednu nebo dvě hodiny.

Laparoskopická cholecystektomie není ale vhodná pro každého. V některých případech může váš lékař začít s laparoskopickým přístupem a považovat za nutné provést větší řez – třeba kvůli již zjizvené tkáni z předchozích operací nebo z důvodů komplikací.

Tradiční (otevřená) cholecystektomie

Během otevřené cholecystektomie váš chirurg provede řez o délce asi 15 centimetrů (na pravé straně břicha). Váš chirurg poté odstraní žlučník. Otevřená cholecystektomie trvá jednu nebo dvě hodiny. Regenerace trvá po klasické cholecystektomii déle, než po laparoskopické.

Po cholecystektomii

Po operaci vás vezmou do nemocničního pokoje, aby se pokračovalo v zotavování a regeneraci. Délka regenerace z operace se liší v závislosti na vašem postupu:

 • Laparoskopická cholecystektomie. Lidé jsou často schopni jít domů ve stejný den, kdy proběhla jejich operace, ačkoli někdy je v nemocnici nutný pobyt na jednu noc. Obecně lze očekávat, že se vrátíte domů, jakmile budete moci jíst a pít bez bolesti a budete moci chodit bez pomoci. Plné zotavení trvá asi týden nebo dva.
 • Otevřená cholecystektomie. Očekávejte, že v nemocnici budete tak dva nebo tři dny. Jakmile budete doma, může úplné zotavení trvat čtyři až šest týdnů.

A přidáme i pár slov na závěr

Cholecystektomie může zmírnit bolest a nepohodlí, které vznikají v důsledku žlučových kamenů. Konzervativní léčby, jako jsou dietní modifikace a podobně, obvykle nemohou úplně zabránit opakování žlučníkových kamenů. Cholecystektomie je tak jediný způsob, jak zabránit vzniku žlučových kamenů.

Většina lidí nebude mít po cholecystektomii zažívací potíže. Váš žlučník není nezbytný pro zdravé trávení. Někteří lidé mohou mít po zákroku řídkou stolici (to časem odezní). Kdyžtak informujte svého lékaře.

Sponzorováno

Jak rychle se můžete vrátit k normálním činnostem po cholecystektomii, záleží na tom, který postup váš lékař použil a na vašem celkovém zdraví. Lidé, kteří podstupují laparoskopickou cholecystektomii, se mohou během několika dní vrátit do práce. Pro ty, kteří podstupují otevřenou cholecystektomii, bude možná potřeba dvou týdnů nebo déle, než se zotaví natolik, aby se mohli vrátit do práce.

A co si dále o žlučníku přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva