Sponzorováno

Telogen effluvium (telogenní effluvium) – když vaše vlasy padají kvůli stresu – příznaky, příčiny a léčba 4.86/5 (14)

Telogen effluvium

Telogen effluvium

Telogen effluvium je považován za druhou nejčastější formu vypadávání vlasů diagnostikovanou dermatology. K tomu dochází, když dojde ke změně počtu vlasových folikulů, které rostou.

Pokud se toto číslo během klidové (telogenní) fáze růstu vlasů výrazně sníží, vzniknou tzv. spící vlasové folikuly. To má za následek vypadávání vlasů Telogen effluvium, které obvykle není trvalé. Pokračujte v čtení, abyste se dozvěděli, co tento stav způsobuje a co můžete udělat pro jeho léčbu.

Co přesně je tedy Telogen effluvium

Vlasový cyklus má obvykle 4 fáze:

  1. Anagenní neboli růstová fáze.
  2. Katagenní neboli přechodná fáze.
  3. Telogenní neboli klidová (odpočinková) fáze. Samotná telogenní fáze symbolizuje tu část životního cyklu vlasu, kdy již vlasových folikul neprodlužuje stávající vlasové vlákno, ale začíná produkovat nové vlasové vlákno.
  4. Exogenní fáze neboli fáze vypadnutí vlasu je poslední součástí vlasového cyklu
Cyklus růstu vlasu

Cyklus růstu vlasu

 

Telogen effluvium je spojeno s telogenní fází. Za normálních okolností je asi tak 5 až 10 procent vlasů člověka v telogenní fázi. S telogenovým effluviem se anagenní fáze zpomaluje, což znamená, že do dalších dvou fází vstupuje méně vlasů. S tímto stavem se přibližně 30 procent vlasových folikulů přesune do telogenní fáze, což znamená, že dochází k vypadávání vlasů.

Telogen effluvium je tedy nejizvový, rozptýlený typ vypadávání vlasů. Objevuje se přibližně 3 měsíce po spouštěcí události, obvykle přetrvává kolem 6 měsíců, závisí to na schopnosti a možnosti vyřešit základní problém. Ať už je spouštěčem cokoliv, vypadávající vlasy se nacházejí ve fázi telogénu. Mnohé z nich tedy předčasně ukončí fázi anagénu. Folikul se přesune do katagénu a následně do fáze odpočinku napodobující telogen. Telogen effluvium je obecně reverzibilní.

Osoba s tímto stavem neztrácí všechny vlasy, i když mohou být znatelně tenké.

Telogen effluvium je forma vypadávání vlasů charakterizovaná řídnutím vlasů nebo zvýšením jejich vypadávání. Vyskytuje se častěji u žen a je obvykle vyvolána narušením vlasového cyklu.

Jaké jsou příznaky telogen effluvium?

Telogen effluvium se nejprve jeví jako řídnutí vlasů na pokožce hlavy. Toto řídnutí může být omezeno na jednu oblast nebo se může objevit všude. Pokud je toto řídnutí na více místech, některé oblasti mohou být ovlivněny více než jiné.

Nejčastěji postihuje horní část pokožky hlavy. U Telogen effluvium je nepravděpodobné, že přijdete o všechny vlasy.

V některých závažných případech může Telogen effluvium způsobit vypadávání vlasů v jiných oblastech, jako je vaše obočí a jiné ochlupení.

Příčiny – co způsobuje Telogen effluvium?

Ztráta vlasů Telogen effluvium může být spuštěna mnoha různými způsoby. Jsou to například tyto činitelé:

Nějaké trauma nebo šok

Fyzické trauma, jako například při autonehodě, při ztrátě krve nebo operaci, může spustit Telogen effluvium. Tento stav může také způsobit expozice toxinům, jako jsou těžké kovy. Je to proto, že „šok“ této změny prostředí způsobí, že vaše vlasové folikuly přejdou do klidového stavu. Když jsou vlasové folikuly v klidovém stavu, nerostou tak, jak by za normálních okolností rostly.

I když k tomuto typu Telogen effluvium může dojít rychle, pravděpodobně nezaznamenáte žádné znatelné ztenčení – možná až o jeden nebo dva měsíce později. Pokud je prostředí nadále stabilní, mohou se vaše vlasy rychle vrátit do normálu.

Tento typ Telogen effluvium se obvykle vyléčí za méně než šest měsíců. Vaše vlasy se obvykle vrátí do normálního stavu do jednoho roku.

Hormony

I náhlá změna hladin hormonů také může vyvolat Telogen effluvium. Podobně jako výše zmíněná příčina, může fluktuace hormonů způsobit, že vlasové folikuly přejdou do dlouhodobého klidového stavu. Pokud dojde k Telogen effluvium během těhotenství, růst vlasů se obvykle obnoví během šesti měsíců až rok po porodu.

Hormonální změny, ke kterým dochází během menopauzy, mohou také způsobit Telogen effluvium.

Léky nebo nějaké lékařské ošetření

Některá antidepresiva a další léky, jako jsou antihypertenziva a perorální antikoncepce, mohou způsobit vypadávání vlasů. Pokud jste začali užívat nový lék dříve před tím, než začnete pociťovat vypadávání vlasů, může být vhodné promluvit si se svým lékařem. Může posoudit vaše příznaky a doporučit jiný lék.

Sponzorováno

Některé operace nebo očkování mohou způsobit šok ve vašem systému a uvést vlasové folikuly do klidového stavu. Růst vlasů se obvykle vrátí do normálu během několika měsíců.

Strava

Někteří vědci se domnívají, že vypadávání vlasů může být důsledkem nedostatku vitamínů nebo živin.

Předpokládá se, že na růst vlasů mohou mít vliv následující nedostatky:

  • železo
  • zinek
  • vitamin B-6
  • vitamin B-12

Pokud jsou vaším hlavním zdrojem těchto živin vitamínové doplňky, měli byste se poradit se svým lékařem nebo dietologem. Mohou s vámi spolupracovat na vývoji zdravé výživy. Je třeba se vyhnout nárazové dietě, protože je známo, že i ta někdy způsobuje Telogen effluvium.

Znak jiného zdravotního stavu

Vypadávání vlasů může být také příznakem jiného stavu. Například alopecia areata je autoimunitní stav, který vede k celkovému vypadávání vlasů v určité lokalitě. Problémy štítné žlázy a fluktuace hormonů štítné žlázy mohou také způsobit vypadávání vlasů. Alergická kontaktní dermatitida na barvy na vlasy může také vést k vypadávání vlasů.

Silný stres

Delší období stresu může mít také za následek Telogen effluvium. K vypadávání vlasů obvykle dochází asi 3 měsíce po hodně stresující události.

Náhlá ztráta hmotnosti

Úbytek hmotnosti nebo chronické omezení kalorií, například u mentální anorexie, mohou způsobit vypadávání vlasů.

Léčba Telogen effluvium: Co funguje?

Léčba Telogen effluvium se může pohybovat od změn životního stylu až po vyzkoušení volně prodejných produktů. Nejlepší způsob, jak tento stav léčit, je zjistit, co ho spouští – výběr vašeho prostředí, hormonů nebo životního stylu.

Zaměřte se na stravu a výživu

Možná vám chybí některé základní vitamíny a živiny, které jsou důležité pro zdraví vlasů. Požádejte svého lékaře, aby zkontroloval vaše hladiny vitamínů a zjistil, zda přijímáte dostatek vitaminu D, zinku a železa. Konzumace vyvážené stravy je zásadní pro zajištění toho, abyste získali všechny potřebné živiny pro zdraví vlasů.

Buďte opatrní při péči o vlasy

Pokud máte Telogen effluvium, je důležité, abyste při úpravě vlasů postupovali hodně šetrně. Vyvarujte se fénování, žehlení nebo vlnění vlasů, dokud se váš stav nezlepší. Časté barvení během této doby může také poškodit a zabránit růstu vlasů.

Zkuste také lékárnu

Některé produkty z lékárny mohou také pomoci opětovnému růstu vlasů. Zkuste nějaký produkt, který obsahuje cca 5 procent minoxidilu. Jedná se o topický produkt, který se používá jednou denně – aplikuje se na pokožku hlavy. Funguje tak, že prodlužuje anagenní neboli fázi aktivního růstu vlasového folikulu.

Relaxujte

Pokud vaše vypadávání vlasů souvisí se stresem, může vám hodně pomoci snížit hladinu stresu. Možná zkuste jógu nebo meditaci, abyste mohli lépe zvládat stres. Jóga a další formy cvičení vám mohou pomoci vyčistit mysl a nabídnout zdravý způsob, jak se vyrovnat se stresem. Dobré jsou i zdravotní procházky v přírodě.

Existuje rozdíl mezi Telogen a Anagen effluviem?

Anagen effluvium je další forma vypadávání vlasů. Anagen effluvium může mít za následek drastickější vypadávání vlasů. Mohou vypadnout shluky vlasů.

Lidé, kteří podstupují léčbu rakoviny nebo užívají cytostatika, jako jsou alkylační látky nebo antimetabolity, mohou mít Anagen effluvium.

Anagen effluvium, stejně jako Telogen effluvium, je reverzibilní. Po ukončení chemoterapie může trvat až šest měsíců, než vaše vlasy obnoví normální růst.

Kdy dojde k opětovnému růstu vlasů?

U Telogen effluvium je běžné, že vlasy dorostou zpět za 3 až 6 měsíců po vyřešení příčiny. Někdy se rychlost vypadávání vlasů zpomalí, ale nezastaví se úplně. Ve většině případů se ale neztrácí více než 50 procent vlasů.

Sponzorováno

A co vy? Máte s tímto problémem nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si ještě o vlasech a zdraví vlasů přečíst?

Zdroj článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva