Kataplexie (svalová ztuhlost) – příčiny, příznaky a léčba 4.64/5 (14)Příznakem kataplexie je náhlá ztráta svalového tonu, vedoucí někdy až k pádu

Příznakem kataplexie je náhlá ztráta svalového tonu, vedoucí někdy až k pádu…

Kataplexie znamená náhlou poruchu svalového napětí s rozvojem svalové slabosti. Nejde o vážný stav, na druhé straně jsou její důsledky značně nepříjemné. Jaké jsou přesně příčiny této poruchy svalového napětí, jak ji diagnostikovat a léčit? To si povíme v tomto dnešním článku na webu Rehabilitace.info.

Kataplexie je svalová ztuhlost způsobena náhlým citovým poryvem (návalem emocí, nejčastěji smíchem) nebo překvapením (šokem). Příznakem je náhlá ztráta svalového tonu, vedoucí někdy až k pádu. Nedochází při tom ale ke ztrátě vědomí. Kataplexie je jedním z hlavních příznaků narkolepsie. S tou se velmi často spojuje.

Příčiny kataplexie

Kataplexie se může vyskytovat samostatně, ale to je spíše vzácné. Mnohem častěji doprovází narkolepsii, což je porucha bdění a spánku. Příčinou kataplexie je zjednodušeně řečeno narušení funkce některých neurotransmitérů (sloučeniny přenášející vzruchy v nervové soustavě).

Záchvat kataplexie může vzniknout bez jasné spouštěcí příčiny, nebo je vyvolán změnami emocí, smíchem, nebo strachem. Kromě narkolepsie byla kataplexie pozorována vzácně u roztroušené sklerózy, po úrazech hlavy, po zánětech mozku a mrtvici.

Projevy kataplexie

Záchvat kataplexie začíná náhle a projevuje se nekontrolovatelnou svalovou slabostí. Postiženy mohou být různé svalové skupiny. Poměrně často se jedná o svaly obličeje, krku a dolních končetin.

Slabost dolních končetin může až způsobit pád na zem. Vědomí je však plně zachovány, i když řeč může být kvůli slabosti svalstva nesrozumitelná a postižený může trpět dvojitým viděním. Záchvat trvá obvykle krátce, většinou jen sekundy nebo několik minut.

Jak probíhá diagnostika?

Diagnostika vychází z neurologického vyšetření, jeho součástí je obvykle EEG a vyšetření mozku nějakou zobrazovací metodou (CT vyšetření, magnetická rezonance). Vždy je vhodné pátrat po nějakých známkách narkolepsie.

Léčba kataplexie

Podávají se některé léky s uspokojivým efektem, účinek mají například sloučeniny ze skupiny antidepresiv.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Hodnocení příspěvku

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva