Scheuermannova ne­moc (juvenilní kyfóza) – příznaky, příčiny, léčba 4.87/5 (15)

Sponzorováno

Scheuermannova ne­moc - příznaky, příčiny, léčbaScheuermannova nemoc (Scheuermannova choroba, kyphosis dorsalis juvenilis, adolescentní kyfóza, juvenilní kyfóza) je poměrně závažné onemocnění, ke kterému dochází hlavně v období dospívání. Jak této nemoci předcházet, ale také jak se projevuje a léčí si přečtete v následujících řádcích.

Scheuermannova nemoc – co to je a jak se projevuje?

Pro vysvětlení Scheuermannovy nemoci si třeba říci něco o páteři. Přirozené zakřivení páteře je při pohledu z boku ve tvaru písmene S. Lordóza je přirozené prohnutí páteře dopředu, zatímco kyfóza znamená přirozené prohnutí páteře dozadu. Zakřivení páteře jsou čtyři: krční lordóza, hrudní kyfóza, bederní lordóza a kyfotické zahnutá křížová kost. Tyto přirozené zakřivení jsou důležité pro rovnováhu, flexibilitu a tlumení tlaku, který nastává při pohybu těla.

Scheuermannova nemoc, jinak nazývaná i juvenilní kyfóza či Morbus Scheuermann, postihuje hrudní páteř. Toto kosterní onemocnění způsobuje nerovný růst předních částí těl obratlů a projevuje se kulatým zády. Přibližně 25% pacientů má kromě Scheuermanna i skoliózu. Nejčastěji jsou přitom postiženy hrudní obratle 7 až 10. Jde tedy o zvětšené hrudní kyfózu. V ojedinělých případech může deformita vést i k poškození míchy.

Kdo trpí často tímto onemocněním a možnosti léčby

Juvenilní kyfóza se objevuje cca u 10% populace. Projevuje se většinou u dospívajících dětí, přičemž častější u chlapců. Konkrétní příčiny této strukturální vady páteře dosud nejsou známy. Může to způsobovat nedostatek vitaminu D, rychlý růst v pubertě, ale i vrozené genetické predispozice. Původem může být i psychika dítěte a vliv prostředí, protože onemocnění se většinou formuje v období růstu. Manipulace s těžkými břemeny v tomto období může mít také negativní vliv na páteř. Vyvíjí se přílišné zakulacení zad, které doprovázejí bolesti a svalové poruchy.

Pro prevenci je důležitý hlavně pohyb

Pro prevenci, ke zmírnění a odstranění bolestí je třeba hlavně hýbat. Jsou dobré protahovací cvičení a sport, který vás baví. Vhodné je plavání a jóga. Může to být i procházka, či práce v zahradě. Stejně je dobré páteř externě uvolňovat.

Nemoc bývá zjištěna většinou tak, že si rodiče dospívajícího všimnou nerovností v kosterním vývoji svého potomka. To se stane obvykle dříve, než postižený začne pociťovat bolesti, které nemoc později doprovázející.

Sponzorováno

K diagnostice dochází většinou vizuálně, až když se objeví nerovnost v kosterním vývoji. Určitě je tehdy na místě navštívit specializovanou fyzioterapeutickou ambulanci. Při léčbě Scheuermannovy nemoci se dělá mobilizace hrudní páteře, spinální cvičení a i cvičení na dosažení svalové rovnováhy. Fyzioterapeut vás naučí a spolu s vámi cvičí cviky na lordózu a cviky na kyfózu. Nutné je posilovat hlavně mezilopatkové a prsní svaly. Existují různé cviky na lopatky a cvičení na posilování svalů trupu. Přetahují se tak vzpřimovače trupu a nacvičuje se správné držení těla. Proti bolesti se využívá magnetoterapie. V některých případech se pacientům fixuje hrudník do tzv. korzetu. Léčba je dlouhodobá a komplexní. Vyžaduje trpělivost pacienta.

Jaké je třeba dělat na správné držení těla cviky?

Základním a oblíbeným cvikem na správné držení těla je tzv. „Ohnutá deska“. Je to cvik, který vám posílí zádové svaly. Vzpřímené držení těla bude pro vás při opakování tohoto cviku o to přirozenější. Lehnete si na břicho tváří k zemi. Ruce máte vedle sebe a hlavu v prodloužení páteře. S výdechem zvedáte hrudník od země. Pozici je třeba držet minimálně 3 sekundy. Pánevní část při tom tlačíte do podložky. Pak spouštíte hrudník do výchozí pozice spolu s nádechem. Cvik je dobré opakovat alespoň 10x.

Co tedy můžeme poradit na Scheuermanna?

Určitě hýbat se. Nejlepší jsou protahovací cvičení, případně sport, který vás baví. Pokud vás nebaví sport, tak alespoň procházka, zda zahrádka jsou vhodnou alternativou. Z času na čas je třeba páteř externě uvolnii – tělu se uleví a jeho majitel s ním může makat dál.

Zajímavým případem známého fyzioterapeuta je David R., mladý kluk, majitel Scheuermanna viditelného pouhým okem. Od té doby, co jednou za čas chodí k fyzioterapeutovi a cvičí, žije podle jeho slov úplně jiný život.

Kde si dále přečíst o Scheuermannově ne­moci více informací?

VIDEO: Uvolňování hrudní páteře

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

2 Komentářů u článku “Scheuermannova ne­moc (juvenilní kyfóza) – příznaky, příčiny, léčba”

  1. Jana Roláková napsal:

    Dobrý den,děkuji za vaše články- zejména o skolioze.Moje vnoučka bude jí 14 let má těžkou idiopatickou skoliozu + M. Scheuermann. Bylo jí doporučena rehabilitace dle Schrothové .Bohužel nemohu v Praze najít žádnou rehabilitaci na to zaměření. Nyní cvičí metodu SPS.
    Prosím o radu, kde v Praze tuto metodu(cvičení) dle Schrothové najít.
    Moc děkuji za odpověď
    s pozdravem, Jana Roláková

Zanechat komentář ke článku

Zpráva