Sponzorováno

Plavání je velmi zdravý a velmi univerzální sport 4.8/5 (10)

Plavání je velmi univerzální sport pro všechny...

Plavání je velmi univerzální sport pro všechny…

Právě plavání bývá často doporučováno pro své blahodárné účinky na lidské zdraví. Můžete využít jeho přínos i během rekonvalescence po úrazu či mírných pohybových obtížích. Užít si jej můžete v kterémkoliv věku, ročním období a klidně i během těhotenství. Plavání je tedy v těchto ohledech velmi univerzální sport.

Přínos plavání pro naše zdraví

Výhodou je, že při plavání tělo protáhnete a zároveň posílíte. Nehrozí zde, že budete některé svalové skupiny namáhat více, což jim ve výsledku tolik neprospěje. Zapojeno je zde opravdu kompletně celé tělo. Ani v případě, že máte pár kilogramů navíc, nehrozí při něm přetížení kloubů. Velký přínos při tomto sportu pocítí zejména srdečně cévní aparát, může dojít k úpravě krevního tlaku.

Sport je vhodný i pro lidi s nadváhou. Doporučován bývá pro těhotné, děti, seniory i osoby po úrazech nebo po operacích. Právě při rekonvalescenci podporuje zvýšení pohyblivosti a zlepšuje celkový stav nemocného. Je vhodnou průpravou pro další pohybové aktivity, které už mohou být náročnější.

Při správně prováděném plavání dochází k posílení vitální kapacity plic. Pozitivní přínos je znatelný též na stav páteře a svalů v její blízkosti, které bývají často přetěžovány dlouhodobým stáním nebo sezením v nevhodných pozicích. Pohyb ve vodě a související otužování má příznivý vliv na celkovou obranyschopnost jedince.

Technika a styl – hlavně plavte správně

Abyste začali s plaváním, není nutné absolvovat žádný speciální kurz nebo se učit kraula, pokud jste jej nikdy plavat neuměli. Je zcela jedno, jakým stylem budete plavat, jen se jej snažte provádět správně. Nejvíce doporučované bývá plavat prsa s nádechem nad hladinou a následným výdechem do vody. Pokud si nejste svoji technikou provádění pohybů jisti, konzultujte to s trenérem nebo s někým zkušenějším. Až poté můžete začít řešit své výkony. Mezi často se objevující nešvary, které znehodnocují efektivitu tohoto pohybu, patří přílišný záklon hlavy a nesouměrné provádění pohybů rukou a nohou.

Sponzorováno

Plavat můžete bez zakupování drahého nutného vybavení. Předpokladem je pouze vlastnictví plavek. Tomuto sportu se lze věnovat bez ohledu na aktuální roční období. V létě využijete možností venku, v zimě můžete zakoupit permanentku do bazénu. Ve větších městech jsou k dispozici i bazény v hotelech nebo v lázních.

TIP: Víte, že plavání vám pomůže zhubnout do plavek?

Zprvu je dobré zvolit si časový úsek, během něhož se budete opravdu soustředit jen na plavání. Pokud jej chcete brát jako sport, vynechejte v této době povídání s kamarádkou, okukování plavek ostatních a hodnocení postav osob opačného pohlaví. Efektivní je pouze plavání vcelku bez neustálého rozptylování a přestávek. Dbejte na pravidelné dýchání. Pokud vás láká pohyb ve vodě, ale plavání vás nenadchlo, můžete zkusit třeba aquaerobic.

Plavání v těhotenství

I během doby, kdy v sobě nosíte ještě nenarozené miminko, je plavání velmi přínosné. Pohyb ve vodě je pro těhotné často příjemný, jelikož zde nejsou nuceny nést celou váhu těla. Dochází zde také k celkovému uklidnění, relaxaci a aktivnímu odpočinku. Při pravidelném plavání dochází ke zlepšení kvality spánku, kterou může právě těhotenství jinak negativně poznamenávat. Lze využít i polohy na břiše, která pro jiné cvičení v této době nebývá vhodná.

Vždy je důležité vnímat svůj aktuální stav a nepřetěžovat síly. V těhotenství by se mělo opravdu jednat spíše o formu odpočinku, nehleďte zde nijak na své výkony. Omezení můžete pociťovat zejména z důvodu vyššího rizika vzniku zánětů pochvy. Je zde na místě tedy upřednostnit bazény s kontrolovanými hygienickými normami. Lze využít i lekcí plavání, které jsou určené speciálně pro těhotné. Lepší však je s nimi začít po prvním trimestru, kdy je nejvyšší riziko možných komplikací. Lze je pak navštěvovat klidně až do porodu.

Co si dále o plavání přečíst?

VIDEO: Plavání už od dětství

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva