Sponzorováno

Spondylóza (cervikální spondylóza) – degenerativní onemocnění páteře – příznaky, příčiny a léčba 4.94/5 (33)

  • Spondylóza je degenerativní onemocnění páteře, které postihuje meziobratlové ploténky a klouby mezi obratli. Tato onemocnění jsou obvykle způsobena opotřebením páteře v důsledku stárnutí, což vede k degenerativním změnám v kostech, ploténkách a okolních strukturách páteře.
  • Hlavní příčinou spondylózy je přirozené stárnutí, které vede k opotřebení a degeneraci meziobratlových plotének a kloubů. Někteří lidé mohou mít genetickou predispozici k rychlejšímu opotřebení páteře.
  • Diagnóza spondylózy obvykle znamená klinické vyšetření, anamnézu pacienta a zobrazovací metody jako rentgen, MRI nebo CT, které mohou odhalit degenerativní změny v páteři.
  • K úlevě od bolesti a zánětu se používají analgetika, nesteroidní protizánětlivé léky a svalová relaxancia. Speciální cvičení a techniky mohou pomoci zlepšit pohyblivost a snížit bolest.

Co je to cervikální spondylóza?

Cervikální spondylóza je běžný stav související s věkem, který ovlivňuje klouby a fibrózní i kartilaginózní struktury v krční páteři. Je známá také jako cervikální osteoartritida nebo artritida krku.

Vyvíjí se z opotřebení chrupavky a kostí. I když je to z velké části výsledkem postupujícího věku, může to být způsobeno i dalšími faktory. Někteří lidé, kteří s tímto problémem bojují, nikdy nezažijí příznaky (osteoartritida cervikální páteře se může projevovat jako ztuhlý krk bez znatelné související bolesti). U ostatních může cervikální spondylóza způsobit chronickou, silnou bolest a ztuhlost. Mnoho lidí, kteří ji mají, jsou však schopni provádět běžné každodenní činnosti.

Cervikální spondylóza je nejčastější příčinou poškození míchy u pacientů nad 55 let věku. Podle některých zdrojů je tento stav přítomen u více než 90 procent lidí ve věku 60 a více let.

Cervikální spondylóza - ilustrace

Cervikální spondylóza – ilustrace

 

Příčiny cervikální spondylózy

Kosti a chrupavka v krku jsou náchylné k opotřebení, které může vést k cervikální spondylóze. Možné příčiny tohoto stavu jsou následující:

Kostní ostruhy

Toto přerůstání kosti jsou výsledkem toho, že se tělo snaží tvořit další kost, aby byla páteř silnější. Tato nová kost však může tlačit na jemné oblasti páteře, jako je mícha a nervy, což vede k bolesti.

Dehydratované meziobratlové ploténky

Vaše páteřní obratle v páteři mají mezi sebou ploténky – jsou to takové tlusté polštářky, které absorbují šoky ze zvedání, skákání a dalších vašich činností. Gelový materiál uvnitř těchto plotének může v průběhu času vyschnout. To způsobí, že se vaše páteřní obratle více otírají, což pak může být bolestivé.

Tento proces se může začít odehrávat už když je vám okolo 30 let.

Vyhřezlé ploténky

Na meziobratlových ploténkách se mohou objevit praskliny, které umožňují únik vnitřního tlumícího materiálu. Tento materiál může tlačit na míchu a nervy, což má za následek symptomy, jako je znecitlivění v paži a bolest, která vystřeluje do ruky.

Zranění

Pokud jste utrpěli poranění krku (například při pádu nebo při autonehodě), může to urychlit proces stárnutí.

„Únava materiálu“

Některá povolání nebo koníčky zahrnují opakující se pohyby nebo těžké zvedání (například stavební práce). To může způsobit další tlak na páteř, což má za následek předčasné opotřebení.

Spondylóza a rizikové faktory

Největším rizikovým faktorem pro cervikální spondylózu je stárnutí. Cervikální spondylóza se často vyvíjí v důsledku změn krčních kloubů v průběhu stárnutí. Vyhřezlé ploténky, dehydratace plotének a kostní ostruhy jsou výsledkem stárnutí.

Ale i faktory jiné než stárnutí mohou zvýšit riziko cervikální spondylózy. Jsou to nejčastěji tyto:

  • poranění krku
  • pracovní činnosti, které na váš krk vytváří nadměrnou zátěž, např. zvedání těžkých věcí
  • držení krku v nepohodlné poloze po delší dobu nebo opakování stejných pohybů krku po celý den (opakující se stres)
  • genetické faktory (rodinná anamnéza cervikální spondylózy)
  • kouření
  • mít nadváhou a být neaktivní

Příznaky cervikální spondylózy

Většina lidí s cervikální spondylózou nemá významné příznaky. Pokud se objeví příznaky, mohou se pohybovat od mírných po těžké a mohou se vyvíjet postupně nebo být náhlé.

Jedním z běžných příznaků je bolest kolem lopatky. Někteří si stěžují na bolest podél paží a prstů. Bolest se může zvýšit, když:

  • stojíte
  • sedíte
  • kýchnete
  • kašlete
  • dojde k zaklonění hlavy (krku) dozadu

Dalším běžným příznakem je svalová slabost. Svalová slabost ztěžuje pevné zvedání rukou nebo i uchopení předmětů.

Mezi další běžné znaky patří:

  • ztuhlý krk – tento stav se často časem zhoršuje
  • bolesti hlavy, které se nejčastěji vyskytují v zadní části hlavy
  • mravenčení nebo necitlivost, která postihuje hlavně ramena a paže, i když se může vyskytnout také v nohou

Příznaky, které se vyskytují méně často jsou: ztráta rovnováhy a ztráta kontroly nad močovým měchýřem nebo nad střevy. Tyto příznaky vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Sponzorováno

Diagnostika

Stanovení diagnózy cervikální spondylózy zahrnuje vyloučení dalších potenciálních stavů, jako je fibromyalgie. Stanovení diagnózy také zahrnuje testování pohybu pacienta a určení postižených nervů, kostí a svalů.

Váš lékař může léčit váš stav nebo vás „přesměrovat“ ortopedovi, neurologovi nebo neurochirurgovi k dalšímu testování.

Fyzická prohlídka

Váš lékař začne položením několika otázek týkajících se vašich příznaků. Poté projdete sadou testů. Mezi typické vyšetření patří testování vašich reflexů, kontrola slabosti svalů nebo senzorických deficitů a testování rozsahu pohybu krku. Váš lékař se může také chtít podívat, jak chodíte. To vše pomáhá vašemu lékaři zjistit, zda jsou vaše nervy a mícha pod příliš velkým tlakem.

Pokud má lékař podezření na cervikální spondylózu, objedná diagnostické testy a testy nervových funkcí, aby diagnózu potvrdil.

Zobrazovací testy

  • Rentgenové paprsky mohou být použity ke kontrole kostních ostruh a dalších abnormalit.
  • CT vyšetření poskytne lékaří podrobnější snímky krku.
  • MRI sken (magnetická rezonance), který vytváří obrazy pomocí rádiových vln a magnetického pole, pomáhá vašemu lékaři najít skřípnuté nebo komprimované nervy.
  • Myelogram – při tomto vyšetření se pomocí injekce barviva zvýrazní určité oblasti páteře. CT snímky nebo rentgenové paprsky se pak používají k získání podrobnějších obrazů těchto oblastí.
  • Elektromyografie (EMG) se používá ke kontrole, zda vaše nervy fungují normálně při odesílání signálů do svalů. Tento test měří elektrickou aktivitu nervů.

Léčba cervikální spondylóza

Metody léčby krční spondylózy se zaměřují na poskytnutí úlevy od bolesti, snížení rizika trvalého poškození a pomoc při vedení normálního života.

Nechirurgické metody jsou obvykle velmi účinné.

Fyzikální terapie

Váš lékař vás možná pošle k fyzioterapeutovi. Fyzikální terapie pomáhá napnout svaly krku a ramen. To je činí silnějšími a nakonec pomáhá zmírnit bolest. Ano, fyzioterapeut vám obvykle s tímto problémem hodně pomůže.

Léky

Váš lékař vám může předepsat určité léky, pokud volně prodejné léky nefungují. Používané léky jsou obvykle:

  • svalová relaxancia, jako je cyklobenzaprin (Fexmid), k léčbě svalových křečí
  • narkotika, jako je hydrokodon (Norco), pro úlevu od bolesti
  • antiepileptika, jako je gabapentin (Neurontin), k úlevě od bolesti způsobené poškozením nervů
  • injekce steroidů, jako je prednison, ke snížení zánětu tkáně a následně ke zmírnění bolesti
  • nesteroidní protizánětlivé léky na předpis, jako je diklofenak (Voltaren-XR), ke snížení zánětu

Chirurgické řešení

Pokud je váš stav závažný a nereagují u vás jiné formy léčby, možná budete potřebovat operaci. Ta může zahrnovat odstranění kostních ostruh, částí krčních kostí nebo vyhřezlých plotýnek, aby to vaší míše a nervům poskytlo více místa.

Chirurgie je ale zřídkakdy nutná u cervikální spondylózy. Lékař ji však může doporučit, pokud je bolest velmi silná a ovlivňuje to vaši schopnost pohybovat rukama.

Možnosti domácí léčby

Pokud je váš stav jen mírný, můžete také zkusit pár věcí doma, abyste zmírnili vaše příznaky:

  • Vezměte si léky proti bolesti, jako je acetaminofen neb ibuprofen.
  • Použijte vyhřívací podložku nebo studený zábal na oblast krku, abyste zmírnili bolesti svalů.
  • Cvičte pravidelně, abyste se zotavili rychleji.
  • Chcete-li získat dočasnou úlevu, použijte měkký límec. Neměli byste však nosit krční límec nebo límec po dlouhou dobu, protože to může oslabit vaše svaly v oblasti krku. A to nechcete.

Výhled pacientů s cervikální spondylózou

Cervikální spondylóza je relativně běžný stav, často související s věkem, který může způsobit ztuhlost, nepohodlí a bolesti hlavy související s bolestí krku. Váš lékař nemusí být schopen zvrátit tento stav, ale často vám může doporučit konzervativní léčbu, která vám pomůže překonat nepohodlí a bolest. Léčba pacientům obvykle hodně pomůže.

Preventivní opatření, jako je udržování zdravé váhy, pravidelné cvičení a správné držení těla, mohou pomoci zpomalit progresi spondylózy a zmírnit její příznaky.

Sponzorováno

Máte se spondylózou nějaké zkušenosti? Napište nám a našim čtenářům do komentářů.

Zdroje článku a relevantní studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva