Bylinky na slinivku – které jsou vhodné pro její posílení? 4.72/5 (50)

Sponzorováno

oregano by mohlo být anti-hyperglykemické činidlo pro dlouhodobou kontrolu hyperglykémie a diabetických komplikací

oregano by mohlo být anti-hyperglykemické činidlo pro dlouhodobou kontrolu hyperglykémie a diabetických komplikací

I když je slinivka malý a docela nenápadný orgán, hraje klíčovou roli v trávicím a endokrinním procesu.

Funkce slinivky

V podstatě má dvě funkce: Produkci enzymů pro trávení tuků a bílkovin a produkci inzulínu pro kontrolu hladiny glukózy v krvi.

Když slinivka nefunguje

Pokud nemůže slinivka fungovat na 100%, některé klíčové živiny v potravě se stanou pro tělo nedostupnými. Mohou tak nastat tři hlavní pankreatické problémy:

 • diabetes, který nastává v důsledku nedostatečné sekrece inzulínu a je jedním z nejnebezpečnějších a nejrozšířenějších pankreatických poruch;
 • akutní nebo chronická pankreatitida, která vede k zánětu a poškození tkáně podél slinivky;
 • rakovina slinivky, která je 5. hlavní příčinou úmrtí na rakovinu v Americe a má úmrtnost 100%.

Strava je klíč…

Strava a životní styl v současné době hraje významnou roli v obnově zdraví slinivky. I když studie o účincích bylin na slinivku jsou omezené a některé dokonce neprůkazné, některé slibné předběžné studie mohou poskytnout základ pro další výzkum v oblasti poruch slinivky.

Těchto 10 bylinných doplňků může také přispět k posílení zdraví slinivky, posílit ji a chránit ji před nemocemi.

Bylinky pro slinivku – které si dát?

Přeslička

Přeslička je bohatá na oxid křemičitý o kterém se předpokládá, že pomáhá léčit a obnovovat poškozené tkáně způsobené zánětem od pankreatitidy. Kromě toho, jedna studie, která analyzovala účinky extraktu z přesličky na diabetických krysách zjistila po 5 týdnech léčby významné antidiabetické vlastnosti a regeneraci slinivky.

Oregano

V tradiční medicíně je oregano používané k léčbě nemocí spojených s oxidací, jako je například cukrovka. Oregano je bohaté na přírodní fenolické antioxidanty. V roce 2004, vědci z University of Massachusetts studovali anti-diabetické mechanismy extraktu z oregana a zjistili, že může vázat pankreatickou amylázu u prasat. Tyto výsledky podporují názor, že oregano by mohlo být anti-hyperglykemické činidlo pro dlouhodobou kontrolu hyperglykémie a diabetických komplikací.

Haritaki

V roce 2007 vědci z University of Pittsburgh Cancer Institute zjistili, že tato bylina, latinsky Terminalia chebula, má vlastnosti potlačující rakovinné bujení a může zabránit nebo zpomalit růst rakovinných nádorů slinivky. Lékaři se domnívají, že je to dáno tím, že pankreatické nádorové buňky odumírají přirozeně v procesu známém jako apoptóza, aniž by docházelo k vedlejším toxickým účinkům. V průběhu téhož roku bylo prokázáno, že perorální příjem extraktu z haritaki snižuje zvýšenou hladinu glukózy v krvi o 43,2% a obsah jaterního a svalového glykogenu o 75% a 62,9% v uvedeném pořadí, což naznačuje, že může mít potenciální hodnotu při léčbě diabetes.

Měsíček lékařský

Rostlinolékařské studie různých extraktů z měsíčku lékařského vykazují protizánětlivé, anti-virové a anti-genotoxické terapeutické vlastnosti. V roce 2006, španělští vědci ukázali, že extrakt z měsíčku má účinky, které by mohly potenciálně zabraňovat šíření nádorových buněk v rozpětí od 70-100% při testování na celé řadě lidských a myších nádorových buněčných linií, včetně pankreatických nádorových buněk. To znamená, že tato bylina má cytotoxické vlastnosti nádorových buněk, a že měsíček může vyvolat aktivaci lymfocytů. Pokud je pankreatitida způsobena vysokým příjmem alkoholu, aplikace masti z měsíčku může pomoci zabránit dehydrataci.

Sponzorováno

Pampeliška

Stejně jako měsíček a haritaki, pampeliška je považována za účinnou při léčbě proti agresivním a odolným pankreatickým nádorovým buňkám. V roce 2012, vědci z Kanady zjistili, že extrakt z kořene pampelišky může být účinný v boji proti rakovinným buňkám bez významného vlivu na buňky nerakovinné. Čaj vyrobený z pampelišky je také známý při čištění střev a pomůže zotavit a léčit poškozené pankreatické tkáně.

Hořec

Tato bylinka se osvědčila jako jeden z nejlepších v podpoře zdraví slinivky. Kořeny hořce mohou stimulovat slinivku, žlučník a sliznici žaludku na zvýšení sekrece pankreatických enzymů, žluči, žaludečních kyselin a trávicích šťáv.

Vodilka kanadská

Nyní považována za ohrožený druh, vodilka kanadská, lat. Hydrastis canadensis, je dnes pro její léčivé a terapeutické účinky jednou z vysoce hodnotných bylin. Více než její schopnost snižovat hladinu cukru v krvi a napomáhání celkového fungování slinivky, vodilka také pomáhá stimulovat beta-buňky slinivky, což je přínosem pro lidi trpící cukrovkou.

Vodilka kanadská mádále diuretické, antibakteriální, antiseptické, čistící vlastnosti, slouží jako projímadlo, tonikum, žaludeční a svalový stimulant, působí protizánětlivě, má zvláčňující a protikřečové vlastnosti. Podle výzkumu je vodilka schopná podporovat zdravé fungování tlustého střeva, sleziny a slinivky. Také zvyšuje tvorbu žluči.

Jalovec

Jalovce nabízejí velké množství zdraví prospěšných živin potřebných pro lidské tělo. Semena a lusky jalovce jsou efektivní při zlepšování funkce trávicího systému a slinivky. Regulací normálního fungování slinivky břišní se dosáhne stabilní hladina cukru. To může být velmi užitečné pro ty, kteří trpí cukrovkou.

Olivové listy

V průběhu času se mnoho lidí přesvědčilo o užitečných vlastnostech olivových listů a jejich přínos pro zdraví. Tyto dopisy skutečně obsahují účinné složky, které pomáhají zlepšovat oběhový systém, detoxikovat krev, odstranit volné radikály a snížit krevní tlak. V dlouhodobém horizontu tyto výhody pomáhají k posílení štítné žlázy, jater a funkci slinivky.

Olivové listy obsahují oleuropein. Tato chemická sloučenina slouží jako protizánětlivý prostředek ve slinivce břišní. To přispívá ke snížení otoků a bolesti spojené s pankreatitidou. Dále obsahuje kyselinu olejovou, která je užitečná pro zbavení se volných radikálů způsobující významné buněčné poškození orgánu. O olivových listech se zjistilo, že mají potenciál také zpomalovat šíření nádorových buněk. Výzkum dále ukazuje, že použití olivových listů je prospěšné pro snížení rizika rakoviny prsu a slinivky.

Lékořice

Lékořice je považována za vynikající při léčbě mnoha poruch slinivky – a to zejména v tradiční čínské medicíně. Podle výzkumů lékořice obsahuje protizánětlivé sloučeniny, které pracují na snížení bolestí a otoků spojených se slinivkou, jako je např. pankreatitida.

A co Vy? Máte nějaké zkušenosti s bylinkami ve spojitosti se zdravím slinivky. Podělejte se o ně se čtenáři magazínu Rehabilitace.info. Budeme rádi.

TIP: Podívejte se jaké léčivé látky v bylinkách najdete

VIDEO: Jak posílit slezinu, žaludek, slinivku a zkvalitnit svaly.

VIDEO: Bylinkářka Jarmila Podhorná radí – podpora trávení

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  2 Komentářů u článku “Bylinky na slinivku – které jsou vhodné pro její posílení?”

  1. ANNA napsal:

   vážená paní,již skoro rok se léčím na chronický zánět slinivky to Kreonem 6 tablet denně.Koupila jsem si slinivkový čaj a ten piji skoro denně.Dnes jsem byla v Herbě a paní mi nabídla sypaný čaj slinivkový..Ale když čtu byliny na slinivku,tak se složení neshoduje ani s jedním čajem který je k dostání.Prosila bych vás o sdělení která bylina je na slinivku nejpřilatěnější.Podotýkám,že jsem nikdy nepila alkohol a nekouřila ,n ormálně jsem se stravovala.Měla jsem 3 děti tak jsem úplně normálně vařila.Tak nevím z čeho m ě to postihlo.,před 2 roky jsem byla na operaci žlučníku protože jsem tam měla kámen skoro 2 cm velký,ale bylo to mé rozhodnutí.Doktor to nechal na mě at se rozhodnu,možná to byla chyba ta operace.Děkuji.

  2. Zdena Kopsová napsal:

   Díky-JSEM v počátku léčby, žádné zkušenosti–nyní ty vaše a čaje, také dieta.Všechny byliny asi nezvládnu–vyberu si ty možné-DÍKY-Z.Kopsová-

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva