Sponzorováno

Slinivka břišní – její funkce a vše o ní 4.91/5 (23)

Slinivka břišní - její funkce a vše o níPankreas neboli slinivka břišní je malý, nepárový orgán velikosti lidské dlaně (okolo 25cm). Váží asi 75g a skládá se z tzv. hlavy (caput), těla (corpus) a ocasu (cauda).

Slinivka je uložena pod brániční klenbou mezi žaludkem a velkými břišními cévami. Má společný vývod s žlučníkem, který ústí do části dvanáctníku (začátek tenkého střeva), kde se dostává natrávená potrava ze žaludku. Tam se projevuje jedna z funkcí slinivky břišní a to schopnost trávení potravy a její přeměny v důležité živiny (štěpením tuků, složitých cukrů a bílkovin). Je to umožněno produkcí trávicích enzymů trypsinu, lipázy a amylázy.

Slinivka je orgán, který je současně důležitou žlázou s vnitřní sekrecí, především díky sekreci inzulínu (i jiných hormonů např. glukagonu a somatostatinu). Inzulín je pro lidský život nepostradatelný, protože napomáhá snižovat hladinu cukru v krvi. Nedostatek i nadbytek inzulínu může způsobit vážný zdravotní stav (koma) i smrt pacienta. Tímto způsobem se slinivka břišní zařazuje mezi jeden z nejdůležitějších orgánů těla. Jeho onemocnění způsobuje velký problém na zdraví a správných funkcích organismu.

Slinivka, známý také jako slinivka břišní je důležitý orgán, který je součástí trávicího a endokrinního systému organismu člověka. Nachází se v horní části břicha a sousedí s žaludkem, játry, slezinou a tenkým střevem. Pokud nefunguje správně, může způsobit řadu závažných onemocnění. Proto Vám dáme pár tipů a rad jak udržet pankreas zdravý a bezproblémový.

Proč je slinivka pro tělo potřebná?

Slinivka plní v organismu dvě důležité funkce. Produkuje trávicí šťávy a enzymy, které pomáhají trávit tuky a bílkoviny. Slinivka štěpí i cukry a všechnu potravu přeměňuje na důležité živiny. To může zajistit díky své produkci trávicích enzymů trypsinu, amylázy a lipázy a také díky hydrogenuhličitanu sodnému, který pomáhá neutralizovat kyseliny v potravinách. Druhá funkce slinivky je endokrinní. Slinivka totiž produkuje hormon inzulín, který kontroluje hladinu krevního cukru. Pokud slinivka neprodukuje dostatek inzulínu, může to vést k cukrovce.

Příznaky problémů se slinivkou

Problémy se slinivkou mohou naznačovat i vznik dalších závažných onemocnění. Proto je vždy třeba diagnostikování pankreatické onemocnění lékařem – odborníkem. Nejčastěji se však začnou vyskytovat bolesti v horní části břicha, bolesti v páteři, ale také zežloutnutí kůže a očí. Poruchy slinivky se začnou odrážet i na trávicím systému. Můžete začít pociťovat nevolnost, nechuť k jídlu, na denním pořádku může být nadýmání či průjmy.

Sponzorováno

Nejčastější onemocnění slinivky

Jen správnou diagnózou lékaře – specialistu můžete zjistit, jaké onemocnění trápí Váš pankreas. Nejčastěji se vyskytuje nemoc zvaná akutní pankreatitida, která se vyznačuje náhlými záněty slinivky břišní, které jsou způsobeny enzymy, které neopouštějí pankreas. Nejčastějšími příčinami akutní pankreatitidy jsou různé druhy infekcí, nadměrné požívání alkoholu, požívání drog, žlučové kameny, fyzické poškození slinivky nebo rakovina slinivky. Druhou nejčastější diagnózou slinivky je chronická pankreatitida. Většinou vzniká při opakovaných zánětech slinivky břišní. Pokud záněty přetrvávají, ničí postupně některé části slinivky a snižují jeho schopnost normálního fungování. Častým příznakem je mastná, páchnoucí stolice a trávicí problémy. Chronické pankreatitidě se mluví i nemoc alkoholiků. Další onemocnění, které napadají slinivku – rakovina, tedy nádory na slinivce a cukrovka.

Důležité je správné stravování

Léčba poruch slinivky závisí často na příčinách onemocnění. Vždy je nutná lékařská péče. S léčbou však můžete začít již doma. Zapomeňte na alkohol a cigarety. Zdravá strava je pro slinivku velmi potřebná. Pokud máte náběh na jedno z onemocnění slinivky, měli byste vyloučit ze stravy sladkosti, sušenky, koláče, těstoviny a pečivo. Omezit byste měli i maso a masné výrobky, nejlepší je konzumovat jídlo s nízkým obsahem tuku. Do jídelníčku naopak zařaďte ryby, potraviny bohaté na omega 3 mastné kyseliny, kešu ořechy, luštěniny, zeleninu a ovoce. Pro slinivka je vhodné jídlo za syrova. Vyhněte se tedy různým polotovarům a praženým a pečeným jídlům. Slinivka nejlépe zpracuje syrové nezpracované potraviny.

Využijte bylinné přípravky

Pokud je Váš slinivka již postižený onemocněním, bohužel budete potřebovat i léky od svého lékaře. Můžete je však kombinovat s přírodní léčbou, která je bez škodlivých vedlejších účinků a navodí Vám duševní pohodu a celkové zdraví. Jednou z najhodnejších bylinek pro Váš slinivka je ginkgo biloba. Tato bylinka má příznivý vliv na zdravé tělesné tkáně, orgány a krevní oběh.

Slinivce břišní často pomáhají čaje z natě jestřabiny lékařské. Tato bylinka udržuje hladinu inzulínu v normálu, čímž je prospěšná zejména při cukrovce. Hladinu inzulínu příznivě ovlivňují i ​​borůvky. V ájurvédské indické medicíně se proti cukrovce využívá liánovitá rostlina Gymnema sylvestre.

Tipy pro zdravý pankreas

Při poruchách slinivky se často využívají i jiné přírodní formy léčení. Nejčastěji se využívá homeopatická léčba nebo akupunktura. Pomoci Vám však mohou i masáže nebo detoxikační kúry. Prostřednictvím detoxikační kúry odstraníte z těla škodlivé toxiny, nezdravé cukry, tabák či alkohol. Důležitá je i fyzická aktivita, která napomáhá čištění organismu, přináší rovnováhu a zmírňuje stres. Pro lidi s poruchami slinivky je vhodná jóga, tai chi, meditace, procházky, rybolov, jízda na koni, golf, tanec či plavání v nechlorované vodě. Před cvičením byste neměli jíst.

TIP: Mrkněte na Mrkněte na bylinky vhodné pro slinivku

VIDEO: MUDr. Pavel Masař o rakovině slinivky – pacient

VIDEO: Jak posílit slezinu, žaludek, slinivku a zkvalitnit svaly

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Slinivka břišní – její funkce a vše o ní”

  1. […] a vyhodnocovali ji. Poznáním, že celému tělu vládne pět hlavních orgánů (plíce, játra, slinivka, srdce a ledviny), z nichž každý má příslušející ochranný orgán. Například […]

  2. janku jarmila napsal:

   Dobry den jsem po akutnim zanetu slinivky pred peti mesici dodrzuji dietu samozrejme i bez alkoholu chtela jsem se zeptat zda vadi kdyz si dam nealko pivo?

   • Rehabilitace.info napsal:

    Dobrý den, po prodělaném zánětu slinivky (pankreatitida) se doporučuje úplně vypustit konzumaci alkoholu. Je možné dát si nealkoholické pivo (i to však může podle norem obsahovat až 0,5 % alkoholu, takže také raději v umírněném množství). Alkohol slinivku velice zatěžuje. V případě nedodržení předchozích doporučení by mohlo dojít k rychlé recidivě (návratu onemocnění).

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva