Sponzorováno

Rakovina částí hlavy a krku – příznaky, příčiny, léčba 4.89/5 (18)

Rakovina částí hlavy a krkuVětšina nádorů hlavy a krku začíná v dlaždicových buňkách, které vystýlají vlhké povrchy uvnitř hlavy a krku. Užívání tabáku, alkoholu a infekce lidským papilomavirem jsou významné rizikové faktory u nádorů hlavy a krku. Mezi typické příznaky rakoviny hlavy a krku patří bolest, která se nezlepšuje, bolest v krku, která nezmizí, obtíže při polykání (zapříčiněné boulí) a změny nebo chrapot v hlase.

Jaké jsou příznaky a symptomy nádorů hlavy a krku?

Známky a příznaky nádorů hlavy a krku mohou zahrnovat bouli nebo opar, který se nehojí, bolest v krku, která nezmizí, obtíže při polykání, a změny hlasu nebo chrapot v hlase. Tyto příznaky mohou být způsobeny i jinými, méně vážnými chorobami. Je proto důležité při pocítění některého z těchto příznaků konzultovat svůj zdravotní stav s lékařem nebo zubním lékařem. Více informací o příznacích a rizikových faktorech vzniku rakoviny v různých oblastech hlavy a krku je uvedených v následujících řádcích.

Rakovina dutiny ústní

Zahrnuje rty, přední dvě třetiny jazyka, dásně, sliznici dutiny ústní, podnebí (dole) v ústech pod jazykem, kostnatou část horní strany úst a malou oblast v dásni za zuby moudrosti.

Symptomy

Bílá nebo červená skvrna na dásních, jazyku, nebo sliznici dutiny ústní; otok dolní čelisti, který způsobuje například špatné držení zubní protézy; neobvyklé krvácení v ústech nebo bolest v ústech.

Rizikové faktory

Alkohol nebo tabák. Špatná ústní hygiena a chybějící zuby mohou být slabé rizikové faktory pro nádory ústní dutiny. Použití ústní vody, která má vysoký obsah alkoholu je možným, ale není prokázaným rizikovým faktorem.

Rakovina hltanu

Hltan je dutá trubka asi 5 cm dlouhá, který začíná za nosem a vede k jícnu. Má tři části: nosohltan – horní část hltanu, za nosem. Orofaryngu – střední část hltanu, včetně měkkého patra (zadní část úst), na základně jazyka, mandle. Hypopharynx – Spodní část hltanu.

Symptomy

Problémy s dýcháním nebo mluvením, bolest při polykání, bolest v krku nebo krku, která nemizí, časté bolesti hlavy, bolest, nebo zvonění v uších, problémy sluchu.

Rizikové faktory

Alkohol nebo tabák. Virus Epstein-Barrové, expozice na dřevěný prach, konzumace některých konzerv nebo velmi solených potravin během dětství, HPV infekce.

Rakovina hrtanu

Hrtan, také nazýván hlasová schránka, je krátký průchod tvořen chrupavkami těsně pod hltanem v krku. Hrtan obsahuje hlasivky. Má také malý kousek tkáně, tzv. epiglottis, který se pohybuje aby zakryl hrtan, aby se zabránilo vstupu potravin do dýchacích cest.

Symptomy

Bolest při polykání nebo bolest v uchu.

Rizikové faktory

Alkohol nebo kouření. Některé průmyslové ozáření, včetně expozic azbestu a syntetických vláken, které byly spojeny s rakovinou hrtanu, ale zvýšení rizika zůstává kontroverzní. Lidé pracující na některých pracovních místech ve stavebnictví, práce s kovem, textilie, keramika, těžba dřeva, potravinářský průmysl – vyšší riziko vzniku rakoviny hrtanu.

Rakovina vedlejších nosních dutin a nosní dutiny

Vedlejší nosní dutiny jsou malé duté prostory v kostech hlavy kolem nosu. Nosní dutina je dutý prostor uvnitř nosu.

Symptomy

Dutiny jsou blokovány a nejsou čisté; chronické infekce dutin, které nereagují na léčbu antibiotiky; krvácení z nosu, časté bolesti hlavy, otoky či jiné problémy s očima, bolesti v horních zubech, nebo problémy s protézami.

Rizikové faktory

Vystavení se některým průmyslovým látkám jako je prašný nikl, formaldehyd.

Rakovina slinné žlázy

Slinné žlázy produkují sliny.

Symptomy

Otok pod bradou nebo kolem čelisti, znecitlivění nebo ochrnutí svalů v obličeji, bolesti v obličeji, bradě, nebo krku, které nemizí.

Rizikové faktory

Epstein-Barrové infekce virem, vystavení hlavy a krku radiaci.
 
Někdy se mohou rakovinné buňky nacházet v lymfatických uzlinách v horní části krku, i když neexistuje žádný důkaz rakoviny v jiných částech hlavy a krku. Když nastane takový případ, je rakovina nazývána metastazující s neznámým (okultním) primárním typem rakoviny.

Sponzorováno

Obecné rizikové faktory pro vznik rakoviny hlavy a krku

Představíme si nejčastěji rizikové faktory, které mohou způsobit rakovinu hlavy a krku.

1. Alkohol v kombinaci s nikotinem

Kombinace alkoholu a nikotinu je prvním a hlavním rizikovým faktorem. Udává se, že je s nimi spojených až 80% nádorů v dutině ústní a hrtanu. Za chronický alkoholismus je považována konzumace tří a více skleniček alkoholického nápoje denně. Nebyl prokázán významný rozdíl mezi různými druhy alkoholických nápojů, např. pivem, vínem a lihovinami.

2. Kouření

Za významný rizikový faktor, s ohledem na konkrétní množství vykouřených cigaret, je považováno vykouření 20 a více cigaret denně. Také pasivní kouření, ať už v domácím prostředí nebo na pracovišti, je považováno za rizikový faktor pro vznik karcinomu hlavy. Omezení nebo zastavení kouření snižuje riziko vzniku nádoru v ORL oblasti. Závisí však výrazně i na věku, kdy k tomuto stavu dojde. Když člověk přestane kouřit v 50 letech, snižuje se riziko o 50%. Když přestane kouřit už v 30 letech, sníží se riziko až o 90%.

3. Žvýkání tabáku

Žvýkání tabáku má téměř stejný potenciál indukovat nádory jako jeho kouření. Látky, které vznikají žvýkáním nebo spalováním tabáku jsou poměrně slabě karcinogenní, důležitější je však jejich délka působení jak koncentrace.

4. Nízká úroveň orální hygieny a hygienických návyků obecně

Zde můžeme zařadit i nezodpovědný přístup k vlastnímu zdraví. I když je tento faktor občas kontroverzním tématem, studie, která zahrnovala pacienty z Evropy a z Latinské Ameriky prokázala nízkou úroveň orální hygieny jako rizikový faktor nezávislý na chronickém kouření a zneužívání alkoholu. Nízká úroveň hygieny dutiny ústní je predispozicí k chronickým bakteriálním infekcím, které mají za důsledek mimo jiné i ztrátu zubů.

Souvislost ztráty zubů se vznikem buněčného karcinomu prokázala japonská studia a to hlavně u lidí starších lidí, kteří měli 70 let a více, kteří ale nikdy nekouřili a nepoužívali ani alkohol.

5. Kouření marihuany

Kouření marihuany bývá označováno rizikovější než kouření obyčejného tabáku, protože marihuanový kouř obsahuje o 50% vyšší koncentraci benzpyrenu.

6. Epstein barrové virus a konzumace slaných ryb

EB virus a konzumace slaných ryb bývá spojována se vznikem karcinomu. Vyskytuje se endemicky v Asii, v Evropě není častý.

7. Virus HPV (Human papilloma virus)

Přítomnost byla zjištěna v poměrně širokém rozmezí 0-93% případů. V zastoupení infekce HPV jsou geografické rozdíly, incidence je nižší v Asii. HPV pozitivní buněčný karcinom dutiny ústní a karcinomy orofaryngu (hltanu) se často vyskytují u mladších osob, mnohdy bez anamnézy kouření a zneužívání alkoholu.

Diagnostika nádorů hlavy a krku

Chcete-li zjistit příčinu problémových příznaků a symptomů v oblasti hlavy a krku, lékař vyhodnocuje anamnézu pacienta, provede fyzikální vyšetření a následně objednává diagnostické testy. Zkoušky a testy se mohou měnit v závislosti na příznacích. Vyšetření vzorku tkáně pod mikroskopem je vždy nutné při potvrzení diagnózy rakoviny.

Pokud je diagnóza rakovina, lékař se bude snažit určit stádium (nebo rozsah) nemoci. Staging je opatrný pokus zjistit, zda se rakovina rozšířila, a pokud ano, do které části těla. Staging může zahrnovat vyšetření v narkóze (na operačním sále), x-paprsky a jiné zobrazovací postupy a laboratorní testy. Znát fáze nemoci pomáhá lékaři určit plán léčby.

Léčba rakoviny hlavy a krku

Plán léčby pro jednotlivého pacienta závisí na mnoha faktorech, včetně přesného umístění nádoru, stadia rakoviny a osoby pacienta vzhledem k věku a celkové zdraví. Léčba nádorů hlavy a krku může zahrnovat chirurgii, radioterapii, chemoterapii, cílené terapie, nebo kombinaci procedur.

Pacient a lékař by měli pečlivě zvážit možnosti léčby. Měly by diskutovat o každém ošetření, a o tom jak to může změnit způsob, jak pacient vypadá, mluví nebo dýchá.

VIDEO: Rakovina hlavy, krku a papillomy v dýchacích cestách

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva