Sponzorováno

Alergie na lak na nehty – existuje vůbec? Příznaky, příčiny a léčba 4.8/5 (10)

 • Alergie na nehty může být způsobena různými faktory, jako jsou chemikálie obsažené v laku na nehty, materiály používané při modeláži nehtů nebo některé složky kosmetiky na nehty. Projevy alergie na nehty mohou být různé a závisí na každém jednotlivém případě.
 • Doporučuje se navštívit dermatologa, aby byla provedena diagnóza a předepsána vhodná léčba.

Alergie na lak na nehty - existuje vůbec? Příznaky, příčiny a léčbaNavzdory lidovému rčení, krása nemusí bolet. Podráždění nebo nepohodlí z laku na nehty je způsob, jak vám tělo sděluje, že jste alergičtí na určitý lak na nehty. Naučíme vás, jak rozpoznat alergii na lak na nehty a jak se vyhnout problémům.

Váš lak na nehty by vám měl způsobit, že se ze sebe budete cítit skvěle, a jakékoli podráždění, které můžete mít od laku na nehty, není normální. A jednoduše se vyhýbat laku na nehty není pro mnoho žen ideální řešení. Nejen, že je to zábavný způsob, jak se vyjádřit, ale můžete ho také použít lak na zpevnění nehtů.

Většina žen by asi nesledovala souvislost mezi podivnými vedlejšími účinky a lakem na nehty, který používají. Proto je tak důležité znát reakce vašeho těla na lak, který se mu nelíbí.

Je důležité si uvědomit, že lak na nehty není obecně nebezpečný nebo škodlivý. Pokud dojde k reakci, lak z nehtů ihned odstraňte a v budoucnu se vyhněte prostředkům s přísadou, která vám dělala problémy.

Alergická reakce na lak na nehty není vždy tak jednoduchá jako vyrážka na rukou. Některé reakce mohou vypadat, jako by s vašima rukama nebo s vašimi nehty neměly vůbec nic společného. Ukáži vám, jak tyto reakce rozpoznat.

Příznaky alergií na laky na nehty

Existuje celá řada různých reakcí, které můžete zaznamenat, pokud jste alergičtí na lak na nehty. Mezi nejčastější projevy alergie na nehty patří:

Začervenání a svědění: Nehty mohou být zarudlé a zanícené a může se vyskytovat silné svědění.

Otoky: Při alergii na nehty se může vyskytnout otok nehtů nebo okolí nehtů.

Problémová kůže v okolí nehtů: Může se objevit vyrážka nebo suchost v oblasti kolem nehtů.

Loupání a praskání nehtů: Nehty se mohou začít štěpit nebo loupání.

Krvácení: Při silné alergické reakci může dojít k drobným krvácením v oblasti nehtů.

Pokud se u vás vyskytují tyto příznaky, může jít o alergickou reakci na některou ze složek kosmetiky na nehty nebo modeláže nehtů. Doporučuje se navštívit dermatologa, aby byla provedena diagnóza a předepsána vhodná léčba.

Puchýře v oblasti rukou jsou obecně obvykle nejzjevnějším příznakem alergie na nehty. Je to spíše extrémní příznak, ale puchýře mohou být od malých, až po celkem velké. Mohou také svědit a být fakt velmi nepříjemné.

Můžete ale také zaznamenat vyrážku kdekoli na těle poté, co si necháte udělat nehty, pokud jste alergičtí na lak na nehty. Tyto vyrážky mohou být červené nebo dokonce i okem neviditelné. Jakékoli již existující kožní onemocnění, které můžete mít, jako je ekzém, se také může projevit alergickou reakcí.

Pokud třeba najednou vypadáte, jako byste dostali výplně na rty, možná máte reakci. Je zvláštní, že otoky rtů a vyrážky kolem oblasti rtů jsou běžnými alergickými reakcemi na lak na nehty.

Vypadáte poslední dobou extra unaveně? Ty tmavé kruhy mohou být také příznakem alergické reakce a ne únavy. Mohou znamenat, že máte nějaké otoky v dutinách, které dráždí oční okolí. To může také způsobit zarudnutí nebo svědění v očích.

Pokud pociťujete příznaky podobné sezónním alergiím, skutečným viníkem může být opět váš lak na nehty, nikoli změna počasí. K tomu dochází, když jste alergičtí na výpary vycházející z laku na nehty.

A co plísňové infekce nehtů? Plísňové infekce nehtů jsou místa, kde váš nehet změní barvu (bílou, hnědou nebo žlutou), změní se jeho vizuální vjem – nehet tloustne a křehne. Plísňové infekce se mohou objevit z mnoha důvodů.

Může lak na nehty způsobit plíseň? Hustý lak na nehty blokuje přístup světla na nehty, což přispívá k růstu plísní. Pokud jste náchylní k plísňovým infekcím, vyberte si určitě lehký prodyšný lak na nehty.

Pokud již máte infekci, můžete zkusit čirý antifungální lak na nehty nebo tablety k léčbě infekce. Další možností je antimykotické sérum, které se nanáší ještě snadněji než lak na nehty.

Pokud zaznamenáte některý z těchto příznaků, je vhodné si nechat co nejdříve sundat lak z nehtů. To by mělo snížit vaše příznaky téměř okamžitě po odstranění příčiny reakce.

JAKÉ JSOU BĚŽNÉ TYPY ALERGIE NA NEHTY?

Pokud již máte kožní onemocnění, jako je ekzém nebo lupénka, může být těžké být nadšencem do úprav nehtů, protože pak u vás lak na nehty může snadno vyvolat vaše alergie.

Pokud vám alergie na nehty způsobuje značné nepohodlí, okamžitě se poraďte s lékařem, ať už alergologem nebo dermatologem, abyste získali správnou léčbu a diagnózu.

Zde jsou běžné typy alergií na nehty, které můžete mít každodenním používáním přípravků na nehty.

Přeexponování

K nadměrné expozici dochází, když produkty na nehty používáte pravidelně a ty mají neustálý kontakt s pokožkou. Dalším faktorem, který je třeba zvážit, pokud jste opakovaně vystaveni složkám produktu na nehty po delší dobu, je situace, kdy konkrétní chemická složka na laku na nehty nebo akrylu vyvolala vaši alergii.

Kontaktní dermatitida

Další alergií na nehty, o které byste měli vědět, je kontaktní dermatitida, protože se jedná o případ, kdy se produkt na nehty dostane do kontaktu s pokožkou a vy máte alergickou reakci. Kůže na prstech začne být podrážděná, na těle se vám objeví vyrážka a začnete pociťovat nepohodlí z ostatních příznaků alergické reakce.

Sponzorováno

Alergie na akrylát

Další běžnou alergií, kterou mají nehtové techniky, je použití monomerů nebo akrylových prášků. To je pak alergie na akrylát.

Jak se vyhnout reakci laku na nehty

Pokud znáte diagnózu pro konkrétní alergen, na který reagujete, je mnohem jednodušší se těmto typům laků na nehty vyhnout. Pokud ne, stále se můžete vyhnout běžným alergenům obsaženým v mnoha z těchto laků.

Hlavním alergenem v lacích na nehty je údajně tosylamid formaldehydová pryskyřice. Mezi další běžné alergeny patří toluen, volný formaldehyd, akryláty a methakryláty. Naštěstí se dnes dobré značky laků na nehty tomuto konzervačnímu prostředku buď vyhýbají úplně, nebo nabízejí verzi, která jej neobsahuje.

I když štítek říká, že je vhodný pro alergiky, zkontrolujte štítek, zda neobsahuje některou z těchto složek, abyste byli v pohodě.

Obecně platí, že použití normálního nebo gelového laku na nehty je bezpečnější než akrylgelové nehty.

JAKÉ JSOU BĚŽNÉ SLOŽKY VE VÝROBCÍCH NA NEHTY, KTERÉ ČASTO VYVOLÁVAJÍ ALERGII NA NEHTY?

 • DBT
 • Toluen
 • Kafr
 • Formic Aldehyde
 • DBP
 • HEMA

Většina těchto ingrediencí jsou alergeny, které se obvykle vyskytují v produktech na nehty a kosmetice, takže na ně pozor! Koneckonců, prevence je lepší než léčba!

Regenerace nehtů poškozených alergickými reakcemi

Pokud máte poškozené nehty alergickou reakcí na lak na nehty, existuje několik tipů, jak své nehty vrátit do jejich nejzdravějšího stavu.

Vaše alergická reakce možná zanechala nehty ve špatném stavu. Ujistěte se, že používáte pouze renomované značky laků na nehty, které jsou bez škodlivých přísad. Spojte to s pravidelnou péčí o nehtovou kůžičku a stav nehtů by se měl okamžitě zlepšit.

Pokud jde o podporu růstu nehtů po alergické reakci, nejsou akrylové nehty vaší nejlepší volbou. Nejlepší lak na růst nehtů je buď normální lak nebo gel lak.

Posílí gel lak nehty? Pokud máte slabé nebo lámavé nehty, jedna nebo dvě vrstvy laku je sníží náchylnost k lámání. Pokud lak na nehty odstraňujete správně, lak může pomoci chránit a posilovat nehty.

Pokud si kupujete sloupávací lak na nehty, ujistěte se, že používáte pouze ten nejlepší slupávací lak na nehty, jinak to může přispět ke křehkosti nehtů. Nezapomeňte hledat značku, která nepoužívá žádné přísady, které mají tendenci způsobovat alergické reakce.

Můžete si také zakoupit lak, který je speciálně na posílení lámavých nehtů. To je ideální pro ty, kteří si chtějí nechat narůst nehty.

Když si uvědomíte, že máte alergii na lak na nehty…

Uvědomili jste si, že teď máte alergii na nehty. Zde je průvodce krok za krokem, který vám pomůže. Musíte zůstat v klidu a udělat tyto jednoduché kroky.

Krok 1: Okamžitě odstraňte přípravek na nehty

První věc, kterou musíte udělat, je odstranit produkt na nehty co nejdříve, abyste se vyhnuli zhoršení příznaků alergické reakce. Můžete si umýt ruce antibakteriálním mýdlem a odstranit nail art design, který máte na sobě, ať už gel nebo akryl.

Krok 2: Aplikujte lékaři předepsané steroidní krémy nebo antibiotika

Jakmile odstraníte produkty na nehty, které se dotkly vaší pokožky, můžete si zarezervovat schůzku se svým lékařem, aby vám zajistil správnou léčbu a diagnózu alergie. Jeden z používaných krémů na nehty se nazývá Cortizone, ale důrazně doporučuji, abyste si před léčbou alergií vyžádali názor odborníka.

Pokud jste náhodou měli alergii na gelové nebo akrylové nehty a víte, co dělat, můžete pokračovat a použít předepsanou léčbu. Někteří si namáčí prsty do vany s ledovou vodou, aby uklidnili podrážděnou pokožku a zmírnili příznaky.

Krok 3: Poznejte viníka

Musíte vědět, co vaši alergii způsobuje, protože vám to může v budoucnu pomoci. Byl to gel? Akryl? Namáčecí prášky? Latexové rukavice? Existuje mnoho důvodů, proč se mohla objevit alergická reakce.

S pomocí lékaře nebo zpětným sledováním posledního produktu na nehty, který jste aplikovali předtím, než jste měli alergii, vám může pomoci minimalizovat drsné účinky, které již zažíváte, takže budete vědět, jakému produktu se vyhnout.

Krok 4: Přestaňte požívat produkty na nehty

Ano, srdcervoucí část přichází. Jde o dočasné zdržení se nošení produktů na nehty. Je to nejlepší, co můžete udělat, protože alergická reakce vám na chvíli ztíží používání prstů nebo rukou obecně. Vždy dodržujte pokyny lékaře, abyste zajistili rychlé zotavení z alergie na nehty!

Krok 5: Počkejte na zotavení

Dejte svým nehtům pauzu, když čekáte, až se vaše prsty zahojí z puchýřů, bolestivé vyrážky a svědění. Ano, zní to hrozná zpráva pro vaši nehtovou kariéru. Ale je to to nejlepší, co můžete v danou chvíli udělat.

JAK SE VYHNOUT ALERGII NA NEHTY?

Několik rad pro vás mám:

 • Používejte pouze přípravky na nehty, které znáte, nebo přejděte na přípravky bez alergenů.
 • Dbejte na správnou péči o nehty
 • Zabraňte tomu, aby se přípravky na nehty dostaly do pokožky.
 • Před a po použití nehtové nástroje očistěte.
 • Můžete přejít na jiné metody stylování nehtů; pokud jste alergičtí na akryl, můžete zkusit gely; pokud vše ostatní selže, nejbezpečnější se zdají být DIY laky na nehty.

Nebo si nehty nelakujte, jsou krásné i tak, bez laku.

Sponzorováno

A co vy? Máte nějaké zkušenosti s alergií na nehty? Budu moc ráda za komentáře pod článkem.

A dále si o nehtech přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva