Sponzorováno

Nejčastější onemocnění očí – jaká to jsou a jak je léčit? 4.94/5 (17)

Nejčastější onemocnění očí - jaká to jsou a jak je léčit?Oko je orgánem, který nám přináší mnoho informací o vnějším světě. Jen stěží si dovedeme představit, jak bychom byli schopni fungovat bez jeho adekvátní funkčnosti. Je tedy třeba dbát na zdraví všech jeho součástí tak, aby pracovaly v dokonalé souhře. I v případě zcela minimálního poškození může nastat značné zhoršení kvality zraku a někdy i jeho úplná ztráta. Jaké jsou nejčastější onemocnění očí, a je možné se jim nějak vyhnout? Přečtěte si náš článek.

Zelený zákal

Nemoc označovaná odborně jako glaukom, lidově zelený zákal, je v dnešní době velmi častou. Příčinou je zvýšení nitroočního tlaku, které postupně vede k poškození optického nervu. Jeho cílem je přenos informací z oka do části mozku, kde jsou tyto vjemy zpracovány. Prvotní známkou bývá výpadek určité části zorného pole a při neléčení až trvalé poškození zraku. Vysoký nitrooční tlak může být vyvolán vyšší produkcí nitrooční tekutiny nebo jejím nedostatečným odtokem.

Při zeleném zákalu je velmi podstatné včasné určení diagnózy. Pro to je stěžejní zjištění nitroočního tlaku, který lze vyšetřit velmi snadným, rychlým a bezbolestným způsobem. V rámci prevence je tedy vhodné všímat si zhoršené kvality zraku, ale též pravidelně docházet k oftalmologovi – očnímu specialistovi.

Šedý zákal

Při nemoci je opravdu zakalena část čočky v oku, což snižuje její průchodnost pro světelné paprsky k sítnici oka. Při pohledu do oka je šedý zákal (katarakta) patrný až při jeho dlouhodobém rozvoji. Nejčastěji se objevuje u lidí ve věku 65 let a více. Vidění je postupem času stále méně jasné, je neostré a jako by zakalené.

Léčba spočívá v chirurgické výměně čočky za umělou. Není zde známá jediná příčina vzniku šedého zákalu. Usuzuje se na to, že jde o součást přirozeného stárnutí oka. K faktorům, které se na vzniku šedého zákalu však mohou negativně podepsat, patří dlouhodobé užívání některých očních kapek, léků, drog, ale třeba i kouření.

Zánět spojivek

Tyto obtíže na sobě zřejmě každý velmi brzy zaregistruje, hlavním projevem totiž bývá zčervenání oka, nadměrné slzení, bolest a světloplachost. Obvyklou příčinou vzniku obtíží bývá infekce, ke které může dojít po zanesení bakterií, virů či jiných parazitů do oka. Může se jednat i o součást nachlazení nebo celkové alergické reakce organizmu.

V léčbě zánětu spojivek se uplatňují zejména výplachy borovou vodou, aplikace očních kapek nebo mastí. Je třeba dbát na důslednou hygienu rukou, aby se zánět neroznesl z jednoho oka na druhé nebo se nezhoršily jeho projevy.

Refrakční vady oka

Do tohoto pojmu lze zahrnout veškeré dioptrické vady, které mají za následek zhoršené vidění. Jedná se o stavy, kdy je v oku nepoměr mezi jeho lomivostí a délkou. Do určité míry je možná jejich korekce, při větších obtížích je však již třeba navštívit lékaře. Nejčastější vadou bývá krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, při němž je snížena ostrost vidění při pohledu do blízka i do dálky.

Léčba je obvykle možná pomocí brýlí nebo kontaktních čoček. Je možné i řešení operační, které je využíváno spíše při výrazných obtížích. Pokud člověk u sebe pozoruje zhoršení zraku, je třeba jeho důkladné vyšetření a následné dodržování rad lékaře.

Onemocnění sítnice

Sítnice je umístěna ve vnitřní části oka a jejím hlavním úkolem je zachycení obrazu a jeho následné předání zrakovému nervu. Na jejím stavu se mohou negativně podepsat změny v těle, které doprovází např. cukrovku, hypertenzi nebo různá onemocnění kardiovaskulárního systému.

Sponzorováno

Zde je nutná zejména včasná konzultace obtíží s očním lékařem. Měli bychom jej upozornit na jakékoliv změny vidění – záblesky nebo padající částečky v zorném poli, zhoršené vidění za tmy, rozostřený obraz, zhoršené periferní vidění atd. Léčba zde závisí na konkrétním stavu sítnice pacienta, lze využít laser nebo chirurgické řešení.

Makulární degenerace

Každý, kdo překročil padesátku, může být ohrožen věkem podmíněnou makulární degenerací. Makulární degenerace je nemoc, která je hlavní příčinou slepoty ve vyšším věku. Trpí jí asi čtvrtina lidí nad 50 let. Lékaři o ní už vážně hovoří jako o epidemii civilizovaného světa. Jde o onemocnění, které se projevuje tak, že dochází k degeneraci žluté skvrny (makuly) na sítnici oka. Žlutá skvrna je zodpovědná za ostré přímé vidění nezbytné pro činnosti, jako jsou čtení, řízení auta, rozeznávání obličejů či jemné ruční práce.

Prvním příznakem věkem podmíněné makulární degenerace je rozmazané vidění v centru zorného pole. Postiženému se rovné čáry mohou jevit jako vlnité, nerozeznává detaily, posuzování vzdálenosti či výšky se stává denní můrou. Onemocnění narušuje vidění v centrální oblasti zraku, nemocní postupně přestávají vidět na jedno nebo dokonce na obě oči.

TIP: Co říkají oči o vašem zdraví?

Pokud se chceme vyhnout tomuto problému, je třeba především jíst vyváženou stravu, bohatou na všechny nezbytné mikroživiny, nekouřit, dávat si pozor na váhu a chránit oči před dlouhodobým intenzivním slunečním zářením používáním slunečních brýlí. Pokud není možné pokrýt potřebné množství mikroživin stravou, dá se tento nedostatek vyvážit doplňky stravy. Oční lékaři proto stále častěji doporučují pravidelný příjem doplňků výživy s obsahem luteinu.

Oční melanom

Melanom se může objevit kdekoliv na kůži, zahrnuje pigmentové buňky, které se nacházejí také v oku. Buňky mohou tvořit smrtící rakovinu očí zvanou oční melanom, což je nejběžnější primární rakovina oka. Tato rakovina se obvykle tvoří na duhovce a v zadní části oka. Oční melanom se může rozšířit po celém těle a způsobit smrt, pokud se neléčí. Oční melanomy jsou asymptomatické, když jsou malé a mohou se léčit lokálně. Větší nádory už vyžadují odstranění oka.

Retinoblastóm

Tak na ten obzvláště pozor. Smrtící retinoblastom je rakovina, která se vyvíjí z buňky v sítnici. Tato rakovina se vyskytuje spíše u dětí. Cílem léčby je zničení rakoviny při zachování co největšího zorného pole oka, jak je to možné. Často totiž bývá oko zcela odstraněno, aby se zabránilo šíření nádoru. I proto je důležitá včasná diagnóza a léčba. Smrt z retinoblastómu je ve vyspělých zemích vzácná, ale stále existuje. Na světě totiž zemře každý rok až 7.000 dětí na toto onemocnění.

Orbitální celulitida

Orbitální celulitida je infekce, která je lokalizována do oční jamky. Příčiny této infekce zahrnují trauma oka, infekci dutin nebo infekce zubu. Dobrou zprávou je, že se antibiotiky většina pacientů zcela uzdraví. Nicméně u některých pacientů s tímto očním onemocněním se rozvíjejí mozkové abscesy, meningitida a zvýšený tlak uvnitř mozku. Tyto komplikace mohou vést k úmrtí pacienta.

Máte cukrovku? Pak opatrně.

Lidé s diabetem mají vyšší riziko rozvoje katarakty v mladším věku a dvakrát vyšší pravděpodobnost k rozvoji glaukomu jako nediabetici. V pozdějších stadiích se již narušuje dodávka krve, která vyživuje sítnici. V tomto pokročilém stádiu sítnice spouští vývoj nových krevních cév, které rostou, ale jde o abnormální tkáně, které mohou prasknout a krvácet, což způsobuje krvácení do sítnice a sklivce.

Co si dále přečíst na téma onemocnění očí?

VIDEO: Zelený zákal (glaukom) – onemocnění oka vedoucí k postupnému poškození zrakového nervu

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva