Sponzorováno

Bechtěrevova nemoc (Ankylozující spondylitida) – systémové zánětlivé onemocnění pohybového ústrojí. Když pacient žije v předklonu 4.92/5 (13)

  • Bechtěrevova nemoc, známá také jako spondylitida ankylopoetica, je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje klouby a páteř, zejména klouby mezi obratli. Toto onemocnění je zařazováno do skupiny spondyloartritid, což jsou autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém těla útočí na vlastní tkáně, zejména na klouby a páteř.
  • Mezi hlavní příznaky Bechtěrevovy nemoci patří bolest a ztuhlost v dolní části zad a hýždích, která se často zhoršuje v noci nebo ráno.
    Dále omezená pohyblivost páteře, což může vést k nemožnosti ohýbání nebo sklonění se. A také ztuhlost a bolest v kloubech, zejména v kyčlích, ramenou a hrudníku.
  • Přesná příčina Bechtěrevovy nemoci není zcela známa, ale věří se, že kombinace genetických faktorů a imunitních odpovědí může hrát roli v jejím vzniku.
  • Léčba Bechtěrevovy nemoci je zaměřena na zmírnění bolesti, zlepšení pohyblivosti a snížení zánětu. Některé z léčebných přístupů jsou: Fyzioterapie a cvičení: Speciální cvičení a terapie zaměřené na uvolnění a posílení svalů mohou pomoci zlepšit pohyblivost a snížit bolest. Léky: Nonsteroidní protizánětlivé léky se často používají k tlumení bolesti a snižování zánětu. V některých případech mohou být předepisovány také imunosupresiva nebo biologické léky, zejména pokud je onemocnění pokročilé nebo odolné k běžným lékům. Chlad a teploterapie: Použití studených nebo teplých obkladů může pomoci zmírnit bolest a ztuhlost. Správná výživa: Udržování zdravé váhy a stravování bohaté na živiny může pomoci udržet klouby v lepším stavu. Chirurgie: V pokročilých případech, kdy jsou klouby nebo páteř závažně poškozené, může být uvažováno o chirurgickém zákroku.
  • Každý pacient s Bechtěrevovou nemocí může mít odlišné potřeby a léčebný plán by měl být přizpůsoben individuálním podmínkám a progrese onemocnění. Proto je důležité spolupracovat s lékařem a fyzioterapeutem, aby byla nalezena nejlepší možná léčba a zajištěno dlouhodobé spravování nemoci.

Vladimír Michajlovič Bechtěrev

Vladimír Michajlovič Bechtěrev

„Bechtěrev“ postihuje především klouby páteře – tak, že postupně způsobuje kostnatění kloubního pouzdra a části vazivového prstence meziobratlové ploténky a okolních vazů. Ve více než polovině případů, jsou zasaženy i ramenní a kyčelní klouby, a v pětině případů i další klouby končetin, zejména u žen a mladistvých. Plně vyvinuté onemocnění se vyskytuje převážně u mužů a patří mezi revmatické choroby, tedy choroby, které jsou vyvolány nepřiměřenou imunitní odpovědí vůči vlastním tkáním.

Historie Bechtěrevovy choroby

Onemocnění popsal Vladimír Michajlovič Bechtěrev v roce 1893, ale lidstvo se s ním trápí mnohem déle. Charakteristický ohnutá záda našly i u některých staroegyptských mumií, kdy rentgen příkladně odhalil typickou „bambusovou páteř“ u Amenhotepa II. a Ramesse II. Onemocněním trpěli i významné osobnosti, např. spisovatel Karel Čapek a papež Jan Pavel II., kde se pravděpodobně projevil dědičný vliv, který se nejvýrazněji projevuje právě při Bechtěrevově nemoci a postihuje více muže než ženy. Tomuto onemocnění předcházejí někdy záněty oka a bolesti pat z následku postižení Achillovy šlachy, což vyjevuje význačné a zcela konkrétní psychosomatické souvislosti. V neléčených případech Bechtěreva může dojít k úplnému ztuhnutí páteřních kloubů. Tuto nemoc přičítá klasická medicína reakcím některých HLA antigenů.

Bolest, pocit ztuhlosti, zánět

Bechtěrevova choroba je chronické onemocnění, při kterém dochází k zánětu páteře. Zpočátku se projevuje bolestmi v kříži, i bolestmi při dýchání. Mohou se objevit i příznaky podobné chřipkovému nebo jinému infekčnímu onemocnění, např. celková únava, či mírné teploty. Zánět postihuje nejčastěji bederní úsek páteře, ale postupuje do dalších oblastí, přičemž dochází k vápenatění vazů a novotvorbě kostí. Zánět vede k srůstům jednotlivých obratlů, a následně k omezení hybnosti, což vyúsťuje do kruté bolesti. Obtíže trápí pacienta nejvíce v noci a ráno. Úlevu přináší rozcvičení a aplikace tepla. Později se k bolesti přidruží i zhoršená pohyblivost, omezené jsou rotační pohyby v bederní páteři, zmenšují se dýchací pohyby hrudníku, a nakonec dojde k omezení pohybu v krční páteři.

Diagnostika

Postoj pacienta s Bechtěrevovou nemocí je typický, proto se často hovoří o diagnóze „od dveří“. Pacient má:

  • vysunutou hlavu
  • zaoblená ramena
  • vyrovnanou bederní část páteře
  • zploštělý hrudník
  • fixovaný postoj (v předklonu).
Postoj pacienta s Bechtěrevovou nemocí

Postoj pacienta s Bechtěrevovou nemocí

Bechtěrevova nemoc a léčba

Bechtěrevova nemoc se léčí léky, které tlumí bolest a zánětlivé projevy. K dispozici je celá řada antirevmatik a analgetik, které (dle charakteru a intenzity onemocnění) předepíše ošetřující lékař. Při včasném rozpoznání je prognóza nemoci dobrá. Až 75% nemocných je plně aktivních. K dočasné pracovní neschopnosti může dojít v akutním stadiu. Hlavní náplní léčby je pravidelné rehabilitační cvičení, dále se aplikuje tzv. biologická léčba – cíleně ovlivňuje imunitní odpověď organismu. U nás se používají dva typy preparátů založené na účinné látce etanercept a infliximab.

Sponzorováno

Zkusíte kryoterapii?

Úspěchy zaznamenala i kryoterapie – léčba chladem. Léčebná kúra spočívá v několika návštěvách mrazicí komory (s teplotou kolem –60 až –180°C), po „mrazovém šoku“ se uvolní stažené cévy, dojde k relaxaci svalů, zvýší se celková výkonnost.

Rázová vlna

Zkouší se i léčba tzv. rázovou vlnou. Na postižené místo se přiloží speciální hlavice generátoru vysokotlakých (5 – 6 barů) impulzů. Tyto impulzy rozrušují a rozpouští vápenaté usazeniny v měkkých tkáních, čímž se lépe prokrví postižené oblastí.

Pohyb jako lék

Nejdůležitější je při Bechtěrevově nemoci pohybová, fyzikální a lázeňská léčba. Jejím cílem je – zabránit vzniku deformit a posílit svaly (tonizovat je). Denní trénink, jehož součástí jsou i dechové cvičení, je neodmyslitelnou součástí životního stylu pacienta. Při spánku se doporučuje pevné a tvrdé lůžko. Vhodná medikamentózní léčba a komplexní lázeňská léčba přinášejí pro pacienta výrazný efekt. Objektivní pozorování ukázala, že lázeňská léčba přímo ovlivňuje zánětlivý proces (používá se i při zvýšené aktivitě). A v neposlední řadě by se měl pacient vyhýbat sedavému zaměstnání, neboť dlouhodobé sezení bez pohybu taktéž přispívá k tuhnutí těla a zhoršování projevů Bechtěrevovy nemoci.

Nevyléčitelná, ale nezkracuje život

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, avšak nezkracuje život pacienta. Při dobré životosprávě, vhodné léčbě a denní pohybové aktivitě, ani výrazněji nezhoršuje kvalitu života. Ten, kdo má Bechtěrevovou nemoc, by měl cvičit každý den, po celý život. Cvičení by se mělo stát součástí denního programu – 15 minut ráno, 20 až 30 minut večer. Nejvhodnějším sportem je plavání, či procházky. Často se ptají pacienti lékařů, zda si umí s touto nemocí poradit čínská medicína. Tradiční čínská medicína nabízí nespočet bylinných receptů dle jednotlivých typů postižení kloubů s přihlédnutím k individuálním potřebám klienta. Stejně tak neomezené kombinace akupunkturních bodů tlumí bolestivé stavy. Praxe ukázala, že na akutní stavy lépe zabírá akupunktura a na stavy chronické je lépe zvolit léčbu bylinnou směsí.

Tradiční čínská medicína dokáže nejen úspěšně léčit bolestivé stavy kloubů, ale i podchytit skutečnou příčinu obtíží a s ní pak pracovat.

Na závěr: Příběh Michala

Michael byl se svou rodinou na prázdninách v mexickém Guerreru, kde bylo slunce rozžhavené do běla. Nelze se divit, že při první příležitosti si oblékl plavky a skočil do bazénu. Místo příjemného chladu, však pocítil na zadní straně stehna spalující bolest. Strhl si plavky a nahý strachy bez sebe vyskočil z bazénu. Nohu měl celou jako v ohni. S hrůzou zjistil, že ho kouslo nějaké odporné žluté stvoření. Malého netvora chytil a strčil do plastové misky s pevným uzávěrem a hledal pomoc. Správce domu nelenil a rychle ho odvezl do místní pobočky Červeného kříže. Lékaři okamžitě identifikovali útočníka: byl to štír Centruroides sculpturatus, jeden z nejjedovatějších druhů v Severní Americe. Prudkou bolest vystřídaly elektrické šoky probíhající celým tělem, žel oběť uštknutí někdy zemře. Naštěstí měli lékaři k dispozici protijed a po několika hodinách mohl odjet zpátky do rekreačního střediska. Po nekonečně dlouhých třiceti hodinách bolest konečně ustoupila.

Zázračné uzdravení?

Proč vyprávíme tento příběh? Michael osm let bojoval s Bechtěrevovou chorobou, pohyboval se v předklonu a trpěl stálými bolestmi. Michala záda příšerně bolela každé ráno, a když měl špatný den, bolest byla tak hrozná, že mu bránila i v chůzi. Ovšem po uštknutí štírem bolest jako zázrakem zmizela. A co je neuvěřitelné dnes, po dvou letech, je Michael v podstatě bez bolesti a dokonce nemusí užívat léky.

A co vy? Máte o této nemoci nějaké informace? Napište nám do komentářů pod článkem.

Kam dál?

VIDEO: Magnetoterapie – Běchtěrevova nemoc

VIDEO: Cvičení na doma při Bechtěrevově chorobě

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva