Sponzorováno

Eozinofilní ezofagitida (zánět jícnu) – příznaky, příčiny a léčba (dieta) 4.87/5 (15)

Eozinofilní ezofagitida může vypadat takto

Eozinofilní ezofagitida může vypadat takto

Eosinofilní ezofagitida je známým chronickým alergickým / imunitním stavem jícnu – dochází při ní ke vzniku zánětu sliznice jícnu, která je přeplněna eozinofily. Je to bolestivý zánět jícnu s pozvolným nástupem symptomů, mezi které patří bolestivé polykání, reflux, bolest žaludku nebo pocit uvázlého předmětu v jícnu.

Jícen je trubice, která posílá jídlo z úst do žaludku. Při eosinofilní ezofagitidě se ve vnitřní výstelce jícnu nachází velké množství bílých krvinek nazývaných eosinofily. Eosinofily mohou uvolňovat látky do okolních tkání, které pak způsobují zánět. Za normálních okolností nejsou v jícnu žádné eosinofily. Osoba s eosinofilní ezofagitidou bude mít znaky zánětu a zvýšený počet eosinofilů v jícnu.

Eozinofilní ezofagitida je poměrně vzácná a dosud málo diagnostikovaná choroba.

Příznaky eosinofilní ezofagitidy se liší podle věku. Kojenci a batolata mohou odmítat jíst nebo nerostou správně. Děti ve školním věku mají často sníženou chuť k jídlu, opakující se bolesti břicha a potíže s polykáním nebo zvracením. Teenageři i dospělí mohou mít stejné příznaky, často mají potíže s polykáním suchých nebo hustých pevných potravin. K potížím s polykáním dochází proto, že jícen je zanícen, a v závažných případech proto, že se jícen zužuje do té míry, že se v něm jídlo dokonce zasekne.

Eosinofily lze nalézt v jícnové tkáni i při jiných onemocněních, než je eozinofilní ezofagitida. Jedním běžným příkladem je refluxní choroba jícnu. Před přesnou diagnostikou eozinofilní ezofagitidy je třeba vyloučit další onemocnění, která mohou způsobit, že jsou eosinofily ve tkáni v jícnu.

DIAGNOSTIKA EOSINOFILNÍ ESOFAGITIDY

V současné době je k diagnostice eozinofilní ezofagitidy nutné provést horní endoskopii s biopsií jícnu. Endoskopie je lékařský zákrok, při kterém se ohebná trubice obsahující světelný zdroj a čočku kamery vede jícnem, aby váš lékař mohl zjistit, zda je váš jícen zanícen. Odebírají se malé kousky tkáně jícnu o velikosti hrotu pera (biopsie), které se pod mikroskopem vyšetřují na přítomnost eosinofilů a na známky zánětu.

Pro diagnostiku eozinofilní ezofagitidy existují určitá kritéria, kterými se řídí alergologové, gastroenterologové a patologové. Patří mezi ně příznaky konzistentní s eozinofilní ezofagitidou v kombinaci s nálezy na horní endoskopii a při vyšetření biopsií tkáně jícnu patologem, který potvrzuje eozinofilní ezofagitidu.

Eozinofilní ezofagitida a alergie

Většina pacientů s eozinofilní ezofagitidou má příznaky jedné nebo více alergických poruch. Patří mezi ně astma, alergická rýma, atopická dermatitida (ekzém) a potravinová alergie. Občas se ukázalo, že eozinofilní ezofagitida se vyskytuje u členů rodiny. Protože mnoho pacientů s eozinofilní ezofagitidou je alergických, může si je nejprve prohlédnout alergolog, který má podezření na diagnózu a pošle je na potvrzení ke gastroenterologovi. Alternativně, pokud diagnózu stanoví gastroenterolog, může být pacient odeslán k alergologovi k testování na alergie. Poskytne vám, vaší rodině a gastroenterologovi informace, aby bylo možné správně léčit všechny alergické aspekty eozinofilní ezofagitidy. Může také pomoci naplánovat dietní terapii a případné znovuzavedení potravin do vaší stravy.

Eozinofilní ezofagitida: alergie na životní prostředí

U eozinofilní ezofagitidy mohou hrát roli alergie na životní prostředí vůči látkám, jako jsou pyly, zvířata, roztoči a plísně. U některých pacientů se může zdát, že jejich eozinofilní ezofagitida je horší během pylových sezón. Alergické testy na tyto běžné alergie na životní prostředí jsou často součástí diagnostiky eozinofilní ezofagitidy.

Eozinofilní ezofagitida: Potravinové alergie

Nežádoucí imunitní reakce na jídlo jsou hlavní příčinou eozinofilní ezofagitidy u velkého počtu pacientů. Alergologové jsou odborníci na hodnocení a léčbu eozinofilní ezofagitidy související s potravinovými alergiemi. Vztah mezi potravinovou alergií a eozinofilní ezofagitidou je však složitý.

Sponzorováno

U klasické potravinové alergie zprostředkované imunoglobulinem E (IgE) jsou spouštěče snadno diagnostikovány anamnézou závažné alergické reakce, jako je kopřivka a zvracení, během několika minut po požití nevhodné potraviny. U eozinofilní ezofagitidy je obtížnější stanovit roli potravin, protože reakce jsou opožděné a mohou se vyvíjet v průběhu dní, což ztěžuje určení konkrétního jídla jako spouštěče. Alergici mohou podstoupit různé alergické testy k identifikaci senzibilizace na potraviny, které mohou hrát roli při vzniku eozinofilní ezofagitidy. Potraviny, jako jsou mléčné výrobky, vejce, sója a pšenice, jsou považovány za nejčastější spouštěče eozinofilní ezofagitidy. Konvenční alergické testy však často nedokážou detekovat citlivost na potraviny způsobující eozinofilní ezofagitidu. Je to proto, že většina potravinových alergických reakcí u tohoto problému je zpožděna a je způsobena primárně imunitními mechanismy jinými než klasická potravinová alergie zprostředkovaná IgE.

Osoba s eozinofilní ezofagitidou může mít jednu nebo více potravin spouštějící problémy. Jakmile je příčinná potravina (potraviny) identifikována a odstraněna z jídelníčku člověka, zánět jícnu a příznaky se obvykle za několik týdnů zlepší. Proto je nutné odstranit podezřelé potraviny z potravy a následně sledovat příznaky a zánět jícnu, aby se prokázalo, že potraviny způsobují eozinofilní ezofagitidu.

EOSINOFILNÍ ESOFAGITITA: LÉČBA

Vylučovací diety zaměřené na potravinové testy

Pokud jste si všimli, že máte specifické kožní citlivosti po kožním testování u lékaře, může vám lékař odebrat konkrétní potraviny z vaší stravy, aby zjistil, zda nedochází ke zmírnění příznaků eozinofilní ezofagitidy. U některých jedinců to pomáhá kontrolovat jejich nemoc, i když se tento typ stravy ve výzkumných studiích neukázal jako příliš úspěšný. U někoho však zabírá.

Empirické eliminační diety

Odstranění hlavních potravinových alergenů ze stravy se považuje za přijatelnou léčbu eozinofilní ezofagitidy. Mezi vyloučené potraviny obvykle patří mléčné výrobky, vejce, pšenice, sója, arašídy / ořechy a ryby / korýši. Ukázalo se, že tyto diety jsou velmi užitečné při léčbě eozinofilní ezofagitidy, i když je velmi obtížné je dodržovat, zvláště bez pomoci dietetika se zkušenostmi s eozinofilní ezofagitidou. Potraviny se pak obvykle přidávají po jednom s následnými endoskopiemi, které pomáhají určit, které konkrétní potraviny způsobují eozinofilní ezofagitidy.

Elementární diety

V této přísné eliminační dietě jsou ze stravy odstraněny všechny zdroje alergenů. Pacient dostává svou výživu z aminokyselinového vzorce samostatně nebo někdy, přičemž si nechá vybrat jednu až dvě jednoduchá jídla na základě jejich nízké pravděpodobnosti spuštění eozinofilní ezofagitidy. Všechny ostatní potraviny jsou ze stravy odstraněny. U velmi malých dětí léčených touto dietou může být nutná trubice, protože často nejsou schopny pít dostatečné množství receptury, aby získaly odpovídající výživu. Tento přístup je obecně vyhrazen dětem s více potravinovými alergiemi, které nereagovaly na jiné formy léčby.

Léky

Žádné léky nejsou v současné době schváleny k léčbě eozinofilní ezofagitidy. Ukázalo se však, že léky snižující počet eosinofilů v jícnu zlepšují příznaky. Bylo také zjištěno, že inhibitory protonové pumpy (PPI), které snižují produkci kyseliny v žaludku, jsou schopné snížit zánět jícnu u některých pacientů s eozinofilní ezofagitidou. PPI se tedy často používají jako první léčba eozinofilní ezofagitidy. Někteří pacienti dobře reagují na PPI a mají velký pokles počtu eozinofilů a zánětů. Ne všichni pacienti však reagují na PPI a zvažují se i jiné formy léčby, jako jsou polykání topických kortikosteroidů nebo eliminační diety.

Pečlivé sledování lékařem znalým léčby eozinofilní ezofagitidy je velmi důležité.

Kortikosteroidy, které regulují zánět, jsou užitečné léky k léčbě eozinofilní ezofagitidy. Nejběžnější léčbou je polykání malých dávek kortikosteroidů, aby se dostaly do kontaktu s vnitřní výstelkou jícnu a ošetřily ji. K dispozici jsou různé formy polykaných kortikosteroidů. Jakmile je zánět jícnu adekvátně kontrolován, dávka polykaného kortikosteroidu se sníží na nejmenší dávku nezbytnou k udržení kontroly, aby se snížilo riziko nežádoucích účinků steroidů.

Sponzorováno

V současné době se studuje několik nových typů léčby, které by mohly značně pomoci pacientům.

Co si ještě o jícnu přečíst?

Zdroje článku a studie

  • Poslední studie o eozinofilní ezofagitidě Eosinofilní ezofagitida neboli EoE je chronické onemocnění, které může být spojeno s potravinovými alergiemi. EoE je charakterizován imunitními buňkami zvanými eosinofily, které se hromadí v jícnu.

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva