Obsah článku
Leukoplakie je kožní onemocnění projevující se na povrchu pokožky i na sliznicích a to ve formě bílých povlaků. Tyto bílé skvrny lze nalézt nejčastěji na sliznici dutiny ústní a jsou spojeny i s rohovatěním sliznic. Někdy se tyto skvrny vyskytují i na jazyku nebo kdekoliv jinde na povrchu těla a při onemocnění dochází k patologické změně tkáně. Některé leukoplakie se mohou dokonce zvrhnout na zhoubný nádor, tedy dlaždicovobuňkový karcinom a to maligním změnami.
Jde tedy o bělavé skvrny nepravidelného tvaru, které se nedají setřít. Jsou lokalizovány v různých částech dutiny ústní jako je jazyk, měkké patro, sliznice hltanu. Až v 75-90% případů jsou prekancerózu, to znamená, že za určitých okolností může dojít k malignímu svržení. Měl by být učiněn odběr tkáně s následnou histologií.
Jak vzniká leukoplakie?
Leukoplakie vzniká přeměnou zralých povrchových buněk na sliznici nebo pokožce, přičemž tato změna souvisí i s jejich rohovatěním a dochází k vytvoření ostře ohraničených útvarů bledé barvy. Nejčastější formou je orální leukoplakie, která může vzniknout i v souvislosti s kouřením, ale není to vždy podmínka. Tyto bílé povlaky a skvrny se ale samozřejmě nevyskytují pouze v ústní dutině, ale například i na rtech, jazyku, obličeji, nohách a na sliznici tak pokožce.
Existuje několik druhů tohoto onemocnění:
- homogenní leukoplakie – je ohraničena a má bílou barvu,
- nehomogenní forma leukoplakie – tak je bílo-černě skvrnitá,
- vlasatá leukoplakie – ta se vyskytuje u lidí s oslabenou imunitou. Tento typ se vyskytuje na jazyku a má bělavé, ale neostré zabarvení.
Celkově je bílá barva tohoto onemocnění spojená s abnormální tvorbou keratinu. Celkově je šance, že se leukoplakie změní na maligní formu, méně než 10%.
Příčiny vzniku leukoplakie
Příčin a rizikových faktorů, které vedou k výskytu tohoto onemocnění, může být několik, závisí to na typu a místě výskytu leukoplakie. U ústní leukoplakii se hovoří o vlivu například kouření nebo chronického dráždění sliznice alkoholem, u ostatních může vzniknout onemocnění na základě nějakých infekcí, například vyvolaných kvasinkami. Také se spekuluje o vlivu nedostatku vitaminu A nebo B v organizmu. U vlasaté formy je za původce označován virus EBV.
Sponzorováno
Jaké jsou příznaky leukoplakie?
Typicky je možné leukoplakii rozeznat zejména podle jejího výskytu na sliznicích a pokožce a to ve tvaru ohraničeného bělavého povlaku nebo skvrny. Tyto skvrny mohou mít někdy i bílo-černé skvrnité zabarvení v případě nehomogenní formy, případně bělavé neurčité zbarvení pokud jde o tzv. vlasatou leukoplakii. Příznakem je i nadměrně zrohovatělá kůže, přičemž obvykle v okolí nejsou viditelné žádné jiné projevy na sliznici nebo pokožce a ani jiné příznaky.
Obvykle je leukoplakie nebolestivá a není spojena s žádnými komplikacemi, takže člověk si jí všimne jen na základě vizuálního pozorování. Nejčastěji je možné tento povlak najít na ústní sliznici, ať už na rtu, jazyku nebo na podnebí, ale může se nacházet i na pokožce, například na nohou nebo v okolí genitálu, na jeho vnější sliznici nebo uvnitř u žen ve sliznici močového měchýře. Zvýšené až nadměrné zrohovatění pokožky je jen průvodní jev.
Rizikové faktory
Mezi vnější rizikové faktory patří hlavně tabák – tedy kouření, nadměrné pití alkoholu, případně lokální podráždění sliznice ostrými hranami zubů, jejich výplní, případně piercing. Z vnitřních faktorů to může být přemnožení Candidy albicans – plísně, případně trávicí potíže, nedostatek vitamínů, HIV infekce.
Průběh nemoci
Většinou se vyskytne leukoplakie postupně a v místech, kde je pokožka nebo sliznice vystavena dlouhodobě různým vlivům okolí, nejčastěji jde o infekce, chronické dráždění sliznice alkoholem nebo kouřením, případně různé jiné dráždění. Přichází postupně k rohovatění buněk na daném místě a k vytvoření ohraničených bělavých skvrn na postiženém místě v důsledku abnormální tvorby keratinu. V některých případech dojde k transformaci na zhoubný nádor.
Léčba leukoplakie
Léčba závisí na histologickém nálezu, v zásadě jde o odstranění postižených míst. Léze mohou být odstraněny buď vaším zubařem nebo ústním chirurgem v lokální anestezii. Efektivní je léčba laserem. Pokud je leukoplakie způsobena kouřením, budete vyzváni k minimalizaci nebo zastavení kouření.
Sponzorováno
Máte s leukoplakií nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.
Zdroj článku a studie o leukoplakii
- Orální leukoplakie, klinicko-histopatologická studie u 412 pacientů Autor: Andrea Rubert
- The relevance of uniform reporting in oral leukoplakia: definition, certainty factor and staging based on experience with 275 patients. Autoři: Brouns ER, Baart JA, Bloemena E, Karagozoglu H, van der Waal I.
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé zuby a ústní dutina
Přečtěte si také naše další články