Sponzorováno

Rakovina dásní – dá se léčit? Příznaky, příčiny, léčba, obrázky 4.8/5 (10)

  • Rakovina dásní je forma rakoviny, která se vyskytuje v tkáních dásní a ústní sliznice. Toto onemocnění může postihnout jak horní, tak dolní čelist.
  • Rakovina dásní se nejčastěji objevuje u lidí nad 40 let, ačkoli se může vyskytnout v jakémkoli věku. Mezi faktory, které mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny dásní, patří kouření, nadměrná konzumace alkoholu, žvýkání tabáku, infekce papilomavirem (HPV) a nezdravá strava.
  • Mezi příznaky rakoviny dásní patří bolestivost nebo citlivost dásní, otok, krvácení dásní, vředy a čiré či bílé skvrny na dásních. Pokud má pacient podezření na rakovinu dásní, je důležité co nejdříve vyhledat zdravotnickou pomoc.
  • Pokud se rakovina dásní potvrdí, léčba obvykle zahrnuje chirurgické odstranění nádoru, chemoterapii nebo ozařování. Léčba závisí na mnoha faktorech, včetně stádia rakoviny a celkového zdravotního stavu pacienta.
  • Prevence rakoviny dásní zahrnuje přestat s kouřením, omezení konzumace alkoholu, zdravou stravu a pravidelnou kontrolu zubů a dásní u zubního lékaře. Pravidelné kontroly a včasná diagnostika jsou klíčové pro prevenci a léčbu rakoviny dásní.

Nějaké onemocnění dásní je mnohem častější než jakýkoli typ rakoviny dásní. Rakovina dásní je spíše vzácná. Jak ale poznáte, že máte zánět dásní, paradentózu nebo rakovinu dásní? A jak vypadá taková rakovina dásní? A jak se liší od zánětu dásní a paradentózy? Na to se podíváme v dnešním článku.

Rakovina dásní je obvykle něco, co vyrůstá ven z povrchu dásní. Často je to hmota a může být buď červená nebo bílá. Může také krvácet.

Gingivitida (zánět dásní), na druhé straně, je rané stadium infekce dásní způsobené bakteriemi, které tam přirozeně žijí a způsobují podráždění. To může způsobit, že vaše dásně budou „jen“ citlivé a oteklé nebo bolestivé, když se jich dotknete nebo si na ně použijete zubní nit. Je to velmi častý problém a způsobené špatnou ústní hygienou.

Parodontitida je pokročilejším stádiem onemocnění dásní. Je to závažná forma zánětu dásní, která se rozvine pouze v případě, že máte zánět dásní opravdu dlouhou dobu. Pokud se neléčí, může nakonec vést k dalším problémům se zuby a čelistmi.

Většina onemocnění dásní by však neměla způsobovat vypadávání zubů, necitlivost nebo hlubokou bolest. To všechno jsou známky toho, že se děje něco vážnějšího.

Vede onemocnění dásní někdy k rakovině dásní? Mezi rizikové faktory společné pro onemocnění dásní i rakovinu dásní patří kouření a užívání žvýkacího tabáku. Přesto se u některých jedinců se špatnou zubní hygienou a bez dalších známých rizikových faktorů může vyvinout rakovina dásní.

Jak častá je rakovina dásní?

Rakovina dásní – neboli rakovina alveolárního výběžku – byla častější v éře rozšířeného užívání žvýkacího tabáku a velkého kouření cigaret. Ale to je dnes naštěstí méně obvyklé. Rakoviny ústní dutiny se nejčastěji vyskytují na jazyku, spíše než na dásních. Lidský papilloma virus nebo HPV nezpůsobuje rakovinu v ústech, ale je hlavní příčinou rakoviny hrdla (orofaryngu) v Evropě.

Jaké druhy rakoviny nejčastěji vidíte na dásních?

Spinocelulární karcinom je zdaleka nejčastější, protože povrch dásní je tvořen téměř výhradně dlaždicovými buňkami. Mnohem vzácnější by byly jiné druhy rakoviny vznikající v měkkých tkáních dásní a kostí, včetně osteosarkomů, které začínají v čelistní kosti a rostou směrem ven, a slizničních melanomů, které mohou být tmavé barvy.

Jaké jsou rizikové faktory rakoviny dásní?

Užívání (kouření, žvýkání) tabáku je největším rizikovým faktorem ve spojení s pitím alkoholu a možná i velmi špatnou dentální hygienou. Je však důležité poznamenat, že k získání tohoto typu rakoviny nemusíte mít v minulosti užívání tabáku.

Dalším možným rizikovým faktorem je špatně padnoucí zubní aparát, který dře o dásně. Někteří lidé mají pak takové mozoly – mohou vypadat jako hmota a krvácet. Takže někdy je těžké je rozlišit. Nicméně, stejně jako u špatné dentální hygieny, opravdu nevíme, zda chronické trauma ze zubních protéz může způsobit rakovinu dásní nebo ne.

Jaké jsou první příznaky rakoviny dásní a jak se obvykle diagnostikuje?

Nejčastěji si lidé všimnou „něčeho divného v ústech“ a pak jdou k zubaři. Zubař to může okamžitě rozpoznat jako rakovinu dásní nebo vás poslat ke specialistovi, aby diagnózu potvrdil.

U praktických lékařů je o něco vzácnější, že si toho všimne, jednoduše proto, že musí kontrolovat mnoho jiných věcí. Někdy ale i dentální hygienistka něco uvidí a upozorní zubaře. Je tedy dobré požádat svého dentálního hygienistu, aby při příštím čištění zubů zkontroloval známky rakoviny dásní nebo ústní dutiny.

Jak se obvykle léčí rakovina dásní?

Prvním krokem je téměř vždy operace. Pokud je léze relativně malá, můžeme ji vyříznout. Ale pokud jde o zásah do zubů, možná je budeme muset také odstranit. A pokud něco roste do čelisti, začínáme se pak pouštět do mnohem složitějších operací, které vyžadují rekonstrukci.

Sponzorováno

Někdy můžeme pacientovi po operaci poskytnout radiační terapii nebo chemoterapii. V každém případě by však rozhodnutí o péči měla být přijímána v multidisciplinárním prostředí.

Co je nového v oblasti diagnostiky a léčby rakoviny dásní?

Lidé, kteří mají syndromy rakoviny dutiny ústní, jako je orální lichen planus nebo proliferativní verukózní leukoplakie (PVL), může být opravdu těžké léčit, protože tyto stavy způsobují opakující se léze, které se znovu a znovu vracejí. A existuje limit toho, kolik operací můžete udělat v něčích ústech.

Existuje několik klinických studií využívajících fotoimunoterapii k léčbě rakoviny, která přetrvávala nebo se opakovala navzdory jiným terapiím.

Také se ve studiích zkoumá, zda imunoterapie podávaná lokálně prostřednictvím injekce do místa nádoru může přinést lepší odpověď. Zdá se, že systémová imunoterapie (podávaná prostřednictvím IV) nefunguje trvale; ani chemoterapie. Radiační terapie funguje skvěle při léčbě rakoviny, ale může také zničit čelist. Proto ji nepoužíváme jako primární léčbu.

Ještě něco, co by lidé měli vědět o rakovině dásní?

Ústa se často umí uzdravit sama. Pokud tedy máte v ústech vřed, který se po 2 nebo 3 týdnech nezlepšuje a nelze jej snadno vysvětlit tím, že jste snědli něco horkého nebo se pořezali, navštivte svého zubaře, vašeho lékaře nebo ORL. Naprostá většina vředů v ústech není rakovina, ale přesto by měly být zkontrolovány.

Obrázky – rakovina dásní

Rakovina dásní - obrázek

Rakovina dásní – obrázek

 

Rakovina dásní - obrázek

Rakovina dásní – obrázek

 

Léčba rakoviny dásní záleží na mnoha faktorech

Léčba rakoviny dásní závisí na mnoha faktorech, jako je stádium rakoviny, umístění nádoru a celkový zdravotní stav pacienta. Většinou se používá kombinace různých léčebných metod, včetně chirurgického odstranění nádoru, chemoterapie a ozařování.

Chirurgické odstranění nádoru je obvykle první možností léčby rakoviny dásní. Pokud je nádor malý a nešíří se do okolních tkání, může být odstraněn chirurgicky, často spolu s částí dásní a okolních tkání. Pokud je nádor velký nebo se šíří do okolních tkání, může být nutné odstranit celou část čelisti nebo dokonce celou čelist.

Chemoterapie a ozařování mohou být také součástí léčby rakoviny dásní. Chemoterapie využívá léky, které zabíjejí rakovinné buňky, a ozařování využívá silné paprsky, aby zničilo rakovinné buňky. Tyto léčebné metody mohou být použity samostatně nebo v kombinaci s chirurgickým odstraněním nádoru.

Po léčbě rakoviny dásní může být nutné podstoupit rehabilitaci, aby se minimalizovaly vedlejší účinky léčby a obnovila se funkce úst a dásní. To může zahrnovat fyzioterapii, logopedii nebo protetiku, aby se nahradily chybějící části čelisti nebo zubů.

Je důležité si uvědomit, že úspěšnost léčby rakoviny dásní závisí na mnoha faktorech, včetně stádia rakoviny a celkového zdravotního stavu pacienta. Je určitě důležité co nejdříve vyhledat zdravotnickou pomoc, pokud máte podezření na rakovinu dásní, aby bylo možné zahájit léčbu co nejdříve.

Sponzorováno

Máte s rakovinou dásní nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů. Budeme rádi.

A dále si o dásních přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva