Sponzorováno

Vysoký tlak a sůl – jaká je mezi nimi spojitost? 4.8/5 (10)

  • Přemíra sodíku (který je v soli) ve tkáních způsobuje, že se na něj váže voda. Tak vznikají otoky a zároveň se zvyšuje krevní tlak.
  • Srdce se tak musí více namáhat. Sůl však není čistý sodík. Kuchyňská sůl obsahuje asi 40% sodíku a další odrůdy, jako je mořská sůl a himálajská růžová sůl, mohou obsahovat méně sodíku.
  • Konzumace příliš mnoha soli může vést k mnoha zdravotním problémům, které způsobuje vysoký krevní tlak – jsou to srdeční choroby, mrtvice, onemocnění ledvin a i některé typy demence.
  • Omezení soli je jedním z nejjednodušších způsobů, jak snížit krevní tlak, a začne se projevovat velmi rychle, dokonce během několika týdnů.
  • Většina doporučení doporučuje denní dávku sodíku < 1,5 - 2 g, přesto bylo v různých studiích zjištěno, že většina jedinců konzumuje téměř dvojnásobek této doporučené denní dávky.
  • Omezení soli je považováno za nákladově efektivní opatření ke snížení populační nemocnosti a mortality. WHO zvyšuje povědomí o omezení soli s cílem snížit globální příjem sodíku o relativních 30 % do roku 2030.
  • Sůl má s hypertenzí (vysokým tlakem) hodně společného. V zemích jako je Německo, kde se hodně solí, má podle některých údajů vysoký tlak zhruba 30–45 % populace.

Při solení jídel raději uberte.

Při solení jídel raději uberte.

Když pomyslíte na krevní tlak, nemusí se vám vybavit hned sůl nebo ledviny. Ale když jsou tyto orgány ve tvaru fazole poškozeny nebo jsou vychýleny z rovnováhy – třeba velkým, nadměrným příjmem soli – může to mít neblahé následky jak na váš krevní tlak, tak vaše srdce.

Vaše ledviny přefiltrují více než 120 litrů krve každý den. „Vytahují“ toxiny a nežádoucí tekutiny z buněk v celém těle a poté je posílají do močového měchýře. Konzumace příliš mnoha soli může ztížit ledvinám práci – hůře odstraňují tekutinu, která se pak hromadí ve vašem systému a zvyšuje se váš krevní tlak.

Jak vliv to má na vaše srdce

Nadměrný příjem soli může časem vést k vysokému krevnímu tlaku (hypertenzi), který způsobí ztuhnutí a zúžení cév. Snižuje se tak průtok krve a kyslíku do klíčových orgánů. Srdce se tedy o to více snaží pumpovat krev do celého těla, což ale jen dále zvyšuje krevní tlak.

Zvýšený krevní tlak, zvláště pokud trvá dlouhou dobu, neuvěřitelně zatěžuje srdce. Může zvětšit levou komoru srdce a oslabit srdeční sval (pak hrozí srdeční selhání). Nekontrolovaná hypertenze může také poškodit stěny tepen, na kterých se začne shromažďovat tuk, což vede k srdečnímu onemocnění a potenciálně srdečnímu infarktu nebo mrtvici.

Nejlepší způsob, jak zabránit infarktu, je zabránit poškození tepen.

Co dělá hypertenze s vašimi ledvinami

Negativní vliv vysokého krevního tlaku můžete vidět také u onemocnění ledvin. Hypertenze vyvíjí zvýšený tlak na filtrační jednotky ledvin, což může vést ke zjizvení ledvin. Pak se zhoršuje schopnost ledvin regulovat tekutiny, což opět zvyšuje krevní tlak. Začarovaný kruh.

Pokud se tento cyklus nezastaví, může to vést k onemocnění ledvin a selhání ledvin.

Vysoký krevní tlak a nekontrolovaný diabetes jsou nejčastějšími příčinami onemocnění ledvin.

Bohužel si drtivá většina lidí s onemocněním ledvin neuvědomuje, že nějaký problém mají. Příznaky mohou být přičítány jiným stavům a obvykle se objevují, když ledviny již začaly selhávat. Zde jsou příznaky, které je třeba sledovat:

Sponzorováno

  • Neobvyklá únava
  • Potíže se spánkem
  • Svědivá pokožka
  • Snížené močení
  • Krev nebo pěna v moči
  • Otoky kotníků, nohou nebo kolem očí
  • Nechutenství, nevolnost nebo zvracení
  • Svalové křeče
  • Zmatek
  • Abnormality v chuti

Pokud pociťujete některý z těchto příznaků – zvláště pokud máte riziko onemocnění ledvin, protože jste třeba starší 60 let, máte vysoký krevní tlak, máte cukrovku nebo se u vás v rodinné anamnéze vyskytlo selhání ledvin – poraďte se se svým lékařem o svém zdraví ledvin a příjmu soli.

Úprava příjmu soli může ovlivnit vaše zdraví i délku života.

Otázka citlivosti na sůl

Zajímavé je, že sůl působí na lidi různě. Někteří lidé mohou konzumovat sodík bez vlivu na jejich krevní tlak. Ale pro ostatní, kteří jsou „citliví na sůl“, i mírné zvýšení příjmu sodíku (soli) způsobí zmatek ve schopnosti ledvin regulovat tekutiny a to pak zvyšuje krevní tlak.

Citlivost na sůl nejvíce převládá u lidí středního věku nebo starších lidí, kteří mají nadváhu nebo obezitu. To vyplývá ze studií. S přibývajícím věkem má tento problém také tendenci být častý a převládající.

Pomoci mohou změny životního stylu

Jednou z prvních věcí, které vám lékař doporučí, je upravit svůj životní styl:

  • Hlavně dodržovat jídelníček s nízkým obsahem sodíku (American Heart Association doporučuje pro většinu dospělých ne více než 1 500 mg/den), zvláště pokud jste v rizikové skupině (jste starší 60 let, máte vysoký krevní tlak, máte cukrovku nebo se u vás v rodinné anamnéze vyskytly problémy s ledvinami).
  • Dobré je jistě omezení alkoholu na naprosté minimum (ideálně žádný).
  • Jednoznačně se doporučuje pravidelně cvičit.
  • Udržování zdravé hmotnosti je lékaři samozřejmě doporučováno.

Neexistuje žádný důkaz, že by sůl u jinak zdravých jedinců přímo způsobovala vysoký krevní tlak.

I při omezení soli a po změnách životního stylu může zůstat krevní tlak zvýšený. Ke snížení krevního tlaku jsou často kromě změny životního stylu potřeba také léky. Tedy v některých případech – informujte se u lékaře, zda jste ten případ.

Příklady léků, které se na vysoký tlak používají, jsou:

  • Diuretika, která zvyšují močení, aby takto pomohly dostat z těla přebytečnou tekutinu.
  • Inhibitory angiotenzin-konvertujícího enzymu (ACE) nebo blokátory receptoru angiotenzinu II (ARB), které pomáhají uvolnit krevní cévy.

Kromě toho, že vás lékař povzbudí k udržení hypertenze a cukrovky pod kontrolou, může vás každoročně testovat na onemocnění ledvin.

Moje doporučení? Spolupráce se svým lékařem, abyste zajistili, že příjem soli nezvyšuje váš krevní tlak a neovlivňuje vaše srdce a ledviny, může mít dramatický dopad na vaše zdraví a dlouhověkost. Tak na to myslete.

Sponzorováno

Hlídáte si příjem sodíku? Napište mi do komentářů. Budu moc rád.

A dále si o vysokém tlaku přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva