Sponzorováno

Tetanie (Latentní tetanie) – nepříjemná nemoc – příznaky, příčiny a léčba 4.92/5 (78)

Nepříjemné křečovité sevření prstů rukou je jedním z častých projevů tetanie.

Nepříjemné křečovité sevření prstů rukou je jedním z častých projevů tetanie.

Existuje mnoho zdravotních stavů, které byste pravděpodobně nedokázali ihned identifikovat, pokud by se vám staly. Tak třeba nachlazení je docela zřejmé, že? Stejně jako třeba zažívací potíže. Ty samozřejmě s jistotou poznáte. Pak ale existuje něco jako tetanie – tento syndrom se projevuje zvýšenou dráždivostí nervosvalového ústrojí, zejména brněním v prstech a chodidlech, svěděním, křečemi nebo tiky. A není snadné ho poznat.

Tetanie je symptom. Stejně jako mnoho dalších příznaků jej může vyvolat celá řada podmínek. To znamená, že je někdy obtížné zjistit, co tento příznak způsobuje. I když pro tento stav existuje účinná léčba, jeho prevence často závisí na určení, co to na prvním místě způsobilo.

Tetanií nejčastěji trpí mladí lidé mezi dvacátým a třicátým rokem života. Ačkoliv by právě toto období mělo být charakteristické nejlepší kondicí a zdravím, tetanie z něj umí udělat opak. Slabost, úzkost, strach, a mnoho dalších zdravotních problémů – to je tetanie.

Kromě základních příznaků tetanie, jako jsou svalové křeče, ztuhnutí obličeje či migrény, se objevují i mnohé vedlejší projevy této choroby. Liší se v závislosti na stavu pacienta. Jsou mimořádně variabilní a přicházejí spontánně. Symptomy mohou rovněž zasáhnout jiné systémy a orgány v těle.

Pacienti často při těchto projevech podlehnou strachu a panice. Proto je nejlepší prevencí předem vědět, co máte očekávat. Abyste si tetanii nespletli s jinými zdravotními komplikacemi.

Šílené křeče v žaludku, brnění prstů, ztráta citlivosti, dušnost. Objeví se z ničeho nic, a když si dáte hořčík, zmizí. Aby se mohli vrátit, když budete mít zase toho mnoho. Tetanie je nemoc mladých jednadvacátého století. Toto onemocnění není sice životu nebezpečné, ale pořádně znepříjemňuje život. Léčba tetanie patří do rukou odborníků – neurologa, ale i psychologa či psychiatra.

Tetanie – zvýšenou nervosvalovou dráždivost

Tetanie je velmi časté onemocnění, životu ne nebezpečné a dobře léčitelné, ale má mimořádně košatý klinický obraz s mnoha příznaky. Všechny tyto příznaky odrážejí společný prvek, kterým se dá tetanie definovat, a to je laicky řečeno, jde o zvýšenou nervosvalovou dráždivost. Příčina nervosvalové dráždivosti je rozdílná, může spočívat v některém chybějícím prvku v lidském těle, například vápníku (což je méně častá příčina) nebo hořčíku a dokonce tetanie může být i vrozená.

Jaké jsou projevy tetanie?

Mezi nejčastější projevy patří:

1. Křečovité sevření rukou

Nepříjemné křečovité sevření prstů rukou. Prsty jsou skrčené a sevřené, stejné příznaky má postižený i na nohách. Je to symetrické neboli postihuje všechny čtyři končetiny.

2. Křeč drobných svalů kolem rtů

Velmi typická bývá i křeč drobných svalů kolem rtů, takoví lidé mají potom napjatou tvář a tomu se říká rybí ústa (zvýšené napětí svalstva).

3. Hluboké dýchání

Postižený má také tendenci hluboce dýchat (hyperventiluje). Hyperventilace je vnucena proti vůli pacienta a výrazně zhoršuje tetani. V takovém případě se doporučuje, aby postižený dýchal do sáčku. Vůbec tehdy neplatí uvolnit si límec, jít k oknu a zhluboka se nadechnout, při tetanii platí pravý opak.

4. Pocity mravenčení a mravenčení

Postižení mají různé pocity mravenčení, elektrizace, trnutí, mravenčení, které jsou typickým projevem zvýšené nervosvalové dráždivosti.

Mezi další příznaky tetanie se obecně řadí:

 • tlak na hrudi, bolest za hrudní kostí (mnoho lidí si myslí, že má infarkt)
 • problémy při polykání,
 • nadměrná únava
 • neschopnost koncentrace
 • ztráta energie
 • přecitlivělost na hluk
 • poruchy spánku
 • syndrom neklidných nohou
 • bolestivé křeče v žaludku a střevech
 • bolestivá menstruace
 • premenstruační syndrom
 • tromboembolické příhody při užívání antikoncepce
 • zvýšený výskyt spontánních potratů a mnoho jiných

Lidé často ani nevědí, že mají tetanii

Nepříjemné příznaky, které se objeví jakoby z ničeho nic, mohou člověka pořádně vystrašit. Často se stane, že tetanie se podobá jinému onemocnění, mnozí si myslí, že mají infarkt. Lidé jsou často vyplašení, prožívají úzkost, která má svůj obsah, bojí se. Při záchvatu je určitě třeba vyhledat lékařskou pomoc, pohotovost.

Sponzorováno

Tetanie a její příčiny

A jaké jsou často příčiny tetanie?

1. Stres

Tetanie je někdy označovaná jako onemocnění vystresovaných. Většina lidí o něm nikdy neslyšela, tedy až do chvíle, dokud se u nich neprojevil tetanický záchvat.

Zde je jedna zkušenost přímo ze života: „Byla to moje první práce, opravdu jsem se snažil. Přesčasy, nepravidelná strava, nedostatek spánku a všudypřítomný stres. Vždy jsem byl zdravý, proto mě tetanický záchvat pořádně vyděsil. Nejprve mravenčení v rukou a nohou, pak mělké dýchání, bolest na hrudi. Myslel jsem si, že jsem ve svých dvaceti osmi letech dostal infarkt,“ popisuje své zkušenosti s tetanií IT konzultant Daniel.

Tetanický záchvat, projev tetanického syndromu, je odpověď těla na stres a na přetížení organismu, který nemá čas regenerovat. V stresových situacích se mění koncentrace minerálů v mezibuněčné tekutině a nastává dramatický úbytek zejména magnézia, čili hořčíku. Nedostatek magnézia v lidském organismu ovlivňuje funkce více orgánových systémů, ale nejvýrazněji se projeví ve fungování nervového systému, kde má za úkol tlumit jeho dráždivost. Narušují se základní funkce centrálního nervového systému, což má za následek podrážděnost, únavu, nespavost, depresi, nevýkonnost a bolesti hlavy. Podávání magnézia tedy normalizuje fyziologické funkce a zajišťuje, aby v buňkách vše fungovalo tak, jak má.

2. Snížení hladiny vápníku

Stimulem jejího vzniku jsou změny koncentrace minerálů v mezibuněčné tekutině (jejich pokles). Jde hlavně o snížení hladiny volného krevního vápníku (hypokalcémie), která může nastat při:

 • Nedostatečnosti příštítných tělísek (hypoparatyreoza) nedostatku vitamínu D
 • Při nedostatku vápníku v potravě ztrátami při průjmech
 • Při hysterických záchvatech a psychických poruchách, když člověk rychle a prohloubené dýchá (hyperventiluje).
 • Syndrom připomínající tetanií, ale není spojen s hypokalcemií, se nazývá benigní křečový syndrom.

3. Pokles hladiny hořčíku

Pokles koncentrace sérového hořčíku (hypomagnezémie) může být způsoben:

 • Některými léky, nepříznivě ovlivňujícími metabolismus Mg (diuretika – léky na odvodnění, kortikosteroidy, sulfonamidy atd) zejména při jejich dlouhodobém používání
 • Redukčními dietami a hladověním
 • Při chronických stresových situacích dochází k jeho zvýšenému vylučování močí, následné hypomagnezémii, až projevem tetanického ataku.

Léčba tetanie

Soubor aktivit a procesů, které vedou ke zvýšené nervosvalové dráždivosti, je medicínsky velmi komplikovaný, nevyřeší ho internet ani kamarádská ráda, to je věc, která patří vždy do rukou lékaře. Léčí se ambulantně, některé stavy však vyžadují hospitalizaci. Onemocnění je ale velmi dobře léčitelné.

Pokud má pacient stanovenou diagnózu od svého neurologa, která zní tetanický syndrom nebo tetanie, musí se řídit a žít podle pokynů lékaře, který s touto diagnózou zachází. Pokud by měl pacient nějaké nové prvky klinického obrazu, nějaké jiné nebo nové potíže nebo by se mu ty potíže, které má, zhoršily, znovu musí konzultovat s lékařem. Postiženému se provádí elektromyografické (EMG) vyšetření, které poskytne jednoznačný důkaz o onemocnění. Na tetani se předepisují léky, v mnoha případech se doporučuje i konzultace s psychologem či psychiatrem.

Co tedy na tetanii často pomáhá?

 • léky
 • výživové doplňky v podobě magnézia a kalcia
 • správná životospráva
 • změna myšlení i životního stylu
 • pohyb, procházky v přírodě
 • vyhýbání se stresu
 • relaxační cvičení
 • dostatek spánku

Tetanie a kofein

Kofein či alkohol vyvolávají u někoho úzkostné stavy, odčerpávají hořčík rychleji z těla. Což je samozřejmě problém. Poté se tito lidé musí kofeinu vyhýbat.

VIDEO: Dá se latentní tetanie vyléčit?

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o tetanii

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva