Sponzorováno

Urologické problémy a potíže zaženou bylinky a suché teplo 4.86/5 (7)

Urologické problémyPokud se záněty opakují, třeba podpořit obranyschopnost sliznice močových cest. Chcete-li riziko infekce močových cest minimalizovat, dbejte na dostatečný přísun tekutin samozřejmě neslazených. Koncentrovaná moč dráždí močové cesty, má obvykle kyselé pH a je dobrý pro rozvoj bakteriální infekce. Zvýšený přísun tekutin, naopak, podporuje vyplavování bakterií. Vhodný je urologický čaj, heřmánek, mrkvová a celerová šťáva. Užívejte vitamin C nebo pijte stoprocentní šťávy. Příjem 1 000 miligramů okyselí moč natolik, že ztíží rozmnožování bakterií. Ale pozor! Některá antibiotika na zánět močových cest se nesmí užívat s vitamínem C. Vyhněte se sladkým nápojům, cukr je potravou pro bakterie. A co se přikrmuje tomu se daří. Močový měchýř dráždí kofein. Vzdejte se kávy, čajů s jeho obsahem a kolových nápojů.

Jezte brusinky

Favoritem je nepřislazená brusinková šťáva nebo doplňky stravy, které obsahují extrakt z těchto plodů. „Asi třicet procent žen reaguje na brusinky pozitivně. Doporučují se hlavně při opakovaných zánětech,“ schvaluje léčbu urolog MUDr. Ján Hoffmann. Dostanete je v lékárně. Brusinky chrání, ale také léčí cestu od ledvin až po suché kalhotky. Léčivé bobule musí být čerstvé nebo sušené, ale nepřislazené! Působí na sliznice podobně jako tanin, znemožňují přichytávání bakterií na stěny močové trubice a měchýře. Pokud však máte sklon k tvorbě ledvinových kamenů, brusinky nejsou pro vás. Vyšší obsah kyseliny šťavelové by mohl vaše problémy zhoršit.

Pročistěte se bylinkami

Pijte odvar z natě přesličky rolní, listů kopřivy dvoudomé či břízy bílé. Listy medvědice lékařské mají vlastnosti podobné brusinkám. Jednu čajovou lžičku sušených listů zalijte dva a půl decilitry vroucí vody. Přikryjte, nechte louhovat patnáct minut a sceďte. Při prvních příznacích infekce pijte tři šálky denně. Pokračujte tři dny po odeznění příznaků.
Květy a listy řebříčku dezinfikují. Neváhejte ani s pýrem plazivým či s květy ibišku lékařského. Odvar z natě petržele není žádná lahůdka, ale účinky jsou vynikající. Dvacet gramů posekané petržele vařte pět minut v přikrytém hrnci s dva a půl litrem vody. Nechte ho louhovat patnáct minut a sceďte. Pijte ho tři hodiny.

Sponzorováno

Užívejte probiotika

Zabraňují přemnožení nežádoucích mikroorganismů v těle. Laktobacily okyselí prostředí močového měchýře a předejdou růstu mikroorganismů.

S čistotou to nepřehánějte

Několik tipů pro vás:

* Po pohlavním styku se nezapomeňte vymočit. Očistíte tak močovou trubici od bakterií, které se tam mohly nedopatřením dostat.
* Nestřídejte vaginální a anální styk.
* Na toaletu jděte včas a důkladně se vyprázdněte.
* Po toaletě se utírejte zepředu dozadu.
* Po plavání a koupání odložte mokré plavky. I když je venku horko, nenechávejte je uschnout na těle.
* Nenoste spodní prádlo ze syntetického materiálu. Vlhké a teplé prostředí, které vytváří, je ideální pro tvorbu bakterií.
* Menstruační tampóny nasáklé krví mohou být zdrojem bakterií a infekce. Často si je vyměňujte.
* Nepřehánějte to s hygienou. Časté mytí mýdlem dráždí sliznici a smývá ochrannou vrstvu z povrchu močových cest.
* Intimní místa si myjte jen teplou vodu. Pokud se bez mýdla nebo gelu neobejdete, sáhněte po výrobcích s neutrálním pH.
* Antibakteriální mýdla nejsou vhodná. Snižují počet laktobacilů a narušují zdravou bakteriální flóru.

Tanga na milost!

Pamatujete se na časy, když vám babičky říkali, že musíte mít zakryté kříže, jinak vám prochladne měchýř? Trend odhalených ledvin a bříšek močovému měchýři nesvědčí. Neustále podchlazení kůže podporuje infekci močového traktu. Chcete-li jednou přivést na svět děti, chraňte si tyto cenné místa! Vygooglili jste si, že kalhotky tanga, zejména v létě, fungují jako knot – nasají vlhkost a bakterie, které putují až k močové trubici? Není to pravda. Pokud máte problém, budete ho mít i v bavlněných „bombarďácích“. „Zdravá žena může nosit cokoliv. Žádné kalhotky nejsou sterilní ani úplně suché,“ oponuje gynekolog MUDr. Peter Ilavský.
Pokud vás však již problémy přepadly, dopřejte si suché teplo – na teplou koupel zapomeňte. Mohla by přispět k množení bakterií a zhoršení stavu. Zabalte si bolavé partie do deky. Pálivou bolest zmírní termofor nebo láhev s teplou vodou zabalenou v ručníku. Když nemáte elektrický hřejivý polštář, prohřejte si kříže fénem. Pálení pomáhají zmírnit i protizánětlivé léky.

VIDEO: Jak se provádí vyšetření močových cest?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Urologické problémy a potíže zaženou bylinky a suché teplo”

  1. Karla napsal:

   Dobrý den, já jsem dostala s největší pravděpodobností zánět močového měchýře. Je mi to trapné ale je možné že je to způsobené právě výše zmýněným sexem ,kdy jsme praktikovali střídavě anální a pohlavní styk. Vůbec mě to nenapadlo že by to mohlo být tím až po přečtení tohoto článku. Teď vůbec nevím jestli mám jít k lékaři, nebo to mám řešit jako vždycky urovalem s manosou. Ten mi standartně asi během dvou dní pomůže, ale za těchhle okolností nevím, vím ale jedno, že už to takhle určitě dělat nebudeme!!!

   • admin napsal:

    Dobrý den, možné to určitě je. V tomto případě rozhodně doporučujeme návštěvu lékaře, pokud možno urologa, který stavnoví další léčebný postup. Pokud se totiž potíže s močovým měchýřem neléčí a nezachytí včas, může se z toho vyklubat též vleklý, dlouhodobý problém. S návštěvou lékaře tedy vůbec neotálejte.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva