Sponzorováno

Bronchiolitis obliterans (popcornové plíce či obliterující bronchiolitida) – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.27/5 (11)

 • Bronchiolitis obliterans je závažné onemocnění dýchacích cest, které postihuje malé průdušinky, nazývané bronchioly. Charakterizuje se zánětem a následným zúžením nebo uzávěrou bronchiol, což může vést k obstrukci proudění vzduchu. Toto onemocnění může ovlivnit dýchací schopnost a způsobit obtíže s dýcháním.
 • Existují různé formy bronchiolitidy obliterans, které se mohou lišit svou příčinou. Mezi možné příčiny patří infekce, expozice určitým chemickým látkám nebo plynu, dřívější transplantace plic (bronchiolitis obliterans syndrom po transplantaci plic).
 • Bronchiolitis obliterans může mít několik příznaků: Dýchavičnost či dušnost: Obtíže s dýcháním jsou častým příznakem, který může postupovat a zhoršovat se časem. Kašel: Suchý kašel nebo kašel s malým množstvím hlenu. Únava: Obecná silná únava a slabost. Omezený tok vzduchu: Omezení toku vzduchu může vést k nízkému okysličování krve (hypoxie) a v důsledku toho ke změnám v plicních funkcích.
 • Příčiny bronchiolitidy obliterans mohou být různé a závisí na konkrétním typu onemocnění.
 • Léčba zahrnuje řešení příznaků a snahu minimalizovat faktory, které by mohly onemocnění zhoršit. U některých pacientů může být nutná transplantace plic.
 • Je důležité, aby bylo onemocnění diagnostikováno a řešeno co nejdříve, aby se minimalizovalo jeho progrese a zlepšila kvalita života postižených jednotlivců.

Před více než deseti lety se dělníkům v továrně na popcorn do mikrovlnné trouby dělalo nevolno vdechováním diacetylu – chemické látky s máslovou příchutí v potravinách, jako je právě popcorn. I když toto aroma může být chutné, bylo spojeno s úmrtími a stovkami případů bronchiolitidy obliterans, vážné a nevratné plicní choroby. V důsledku toho hlavní výrobci popcornu odstranili diacetyl ze svých produktů, ale někteří lidé jsou stále vystaveni diacetylu - nikoli prostřednictvím potravinářských příchutí, ale prostřednictvím výparů z e-cigaret.

Před více než deseti lety se dělníkům v továrně na popcorn do mikrovlnné trouby dělalo nevolno vdechováním diacetylu – chemické látky s máslovou příchutí v potravinách, jako je právě popcorn. I když toto aroma může být chutné, bylo spojeno s úmrtími a stovkami případů bronchiolitidy obliterans, vážné a nevratné plicní choroby. V důsledku toho hlavní výrobci popcornu odstranili diacetyl ze svých produktů, ale někteří lidé jsou stále vystaveni diacetylu – nikoli prostřednictvím potravinářských příchutí, ale prostřednictvím výparů z e-cigaret.

Bronchiolitis obliterans je závažné, nevratné onemocnění plic, které je často způsobeno expozicí toxinům; může se také vyvinout po transplantaci plic nebo transplantaci kostní dřeně. Bronchiolitis obliterans je také známá pod názvy jako obliterativní bronchiolitida a „popcornové plíce“ – způsobuje příznaky podobné příznakům chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) nebo astmatu, jako je kašel a dušnost. Diagnostické testy mohou pomoci odlišit tyto nemoci.

Bronchiolitis obliterans může progredovat během několika týdnů nebo měsíců. I když neexistuje žádný lék, existují léčby, které mohou pomoci zvládnout příznaky nemoci. Přestože transplantace plic je možnou příčinou bronchiolitidy, lze zvážit léčbu transplantací plic, pokud je stav způsoben expozicí toxinům.

Příznaky bronchiolitis obliterans

Bronchiolitis obliterans je obecně onemocnění, které postihuje dospělé, ale může postihnout i děti a dospívající. Příznaky se obecně vyvíjejí v průběhu několika týdnů nebo měsíců a mohou způsobit značné potíže ve vašem každodenním životě.

Nejčastější příznaky bronchiolitidy obliterans jsou:

 • Suchý kašel
 • Sípání (hlasitý chraplavý zvuk při dýchání)
 • Dušnost (dýchavičnost)
 • Únava a málo energie

Vzhledem k tomu, že bronchiolitis obliterans ovlivňuje dýchání, je pravděpodobné, že při tomto stavu zažijete problémy s dýcháním při cvičení. Už po střední fyzické námaze můžete cítit extrémní dušnost a vyčerpaní.

Jakmile stav začne, příznaky se obvykle časem zhorší. Obecně jsou příznaky konstantní, přetrvávající a nesouvisí s faktory, jako je počasí (na rozdíl od astmatu, které je charakterizováno exacerbacemi).

Komplikace

Pokud máte obliterující bronchiolitidu, máte zvýšené riziko vzniku plicních infekcí, jako je zápal plic nebo bronchitida. U bronchiolitidy obliterans se tyto infekce mohou stát závažnými a mohou výrazně zhoršit vaše výchozí respirační příznaky než obvykle.

Bronchiolitis obliterans, stejně jako CHOPN, nakonec vede k respiračnímu selhání, což je vážně narušená schopnost dýchat dostatek vzduchu pro zásobování těla dostatečným množstvím kyslíku. Dle studií nakonec může tento stav vést i k předčasné smrti.

Přidružené příznaky

Protože bronchiolitis obliterans se často vyvíjí v reakci na expozici toxinům nebo jako komplikace transplantace, můžete zaznamenat další související příznaky.

Například expozice toxinům může kromě poškození dýchání způsobit také problémy, jako je kožní vyrážka. Transplantace plic nebo kostní dřeně může být také spojena s komplikacemi chemoterapie samotné (jako je ztráta chuti k jídlu a snížená imunita).

Tyto problémy můžete zaznamenat spolu s bronchiolitidou obliterans.

Příčiny bronchiolitis obliterans

Bronchiolitis obliterans obvykle předchází respirační onemocnění, expozice toxinům nebo transplantace plic nebo kostní dřeně. Předpokládá se, že tento stav způsobuje závažný zánět v plicích.

Mezi nejčastější spouštěče patří:

Sponzorováno

 • Vdechování toxických výparů
 • Infekce dýchacích cest
 • Poruchy pojivové tkáně, jako je revmatoidní artritida
 • Reakce na určité léky, jako je penicilamin
 • Transplantace plic nebo transplantace srdce-plíce
 • Transplantace kostní dřeně
 • Stevens-Johnsonův syndrom

Studie ukazují, že asi u 10 % lidí, kteří dostanou transplantaci kostní dřeně od dárce, se do pěti let od transplantace vyvine obliterující bronchiolitida, zatímco u přibližně 50 % příjemců transplantátu plic se tento stav rozvine do pěti let.

Zjizvení a zánět průdušek

Bronchioly jsou malé trubičky v plicích, které přenášejí vzduch. Když vzduch nemůže dobře projít bronchioly do alveol (vzduchových vaků), vstřebávání kyslíku v těle se zhoršuje.

Bronchioly se mohou poškodit v důsledku infekce, toxinů nebo zánětu. Jak se hojí, bronchioly se mohou trvale zjizvit. Silná jizva v podstatě „vymazává“ dýchací cesty, blokuje bronchioly a brání průchodu vzduchu. Odtud pochází název bronchiolitis obliterans.

Pozor i na vapování: Mnoho odborníků se obává, že chemikálie diacetyl, které lidé vdechují během vapingu, mohou způsobit obliterující bronchiolitidu. Diacetyl, chemická látka zlepšující chuť, se původně používala ke zvýraznění chuti popcornu do mikrovlnné trouby.

Proč se tomu říká „popcornové plíce?“

Bronchiolitis obliterans si vysloužila přezdívku „popcornové plíce“ poté, co epidemie postihla skupinu lidí, kteří pracovali v továrně na výrobu popcornu. Příčina byla vysledována ve vdechnování diacetylu, chemikálie, která se používala k tomu, aby popcorn v mikrovlnné troubě získal máslovou příchuť.

Diagnostika

Existuje řada příčin dušnosti a sípání – mnohé z nich jsou častější než bronchiolitis obliterans. Vzhledem k tomu, že léčba obliterující bronchiolitidy je odlišná od léčby jiných respiračních stavů a symptomy každého z nich se mohou překrývat, je nezbytné získat přesnou diagnózu.

Vaše anamnéza obvykle poskytne největší vodítko, že byste mohli mít bronchiolitidu obliterans. Pokud jste podstoupili transplantaci plic nebo kostní dřeně nebo pokud jste byli vystaveni toxinu (zejména průmyslovým toxinům), je důležité, abyste o tom informovali svého lékaře. Je to pro něj důležitá informace.

Fyzické vyšetření je důležitou součástí diagnostiky. Váš lékař bude poslouchat zvuky vašeho dýchání stetoskopem a může detekovat zvuky, jako je sípání, které svědčí o onemocnění plic.

Diagnostické testy

Možná budete muset podstoupit nějaké diagnostické testy, které vám pomohou posoudit vaši respirační funkci. Tyto testy mohou posoudit závažnost vašeho stavu a pomoci odlišit obliterující bronchiolitidu od nemocí, jako je CHOPN, astma, rakovina a srdeční choroby.

 • Zobrazovací testy: Váš lékař může posoudit strukturu vašich plic pomocí rentgenu hrudníku nebo počítačové tomografie (CT) hrudníku.
 • Testy funkce plic: Neinvazivní testy, jako je usilovně vydechnutý objem za první sekundu (FEV1) a usilovná vitální kapacita (FVC), měří množství vzduchu, které můžete vdechnout a vydechnout.
 • Biopsie plic: Při biopsii plic chirurg odebere z plic malý kousek tkáně, aby ji prozkoumal pod mikroskopem. To je považováno za přesný způsob diagnostiky obliterující bronchiolitidy. Tento test však představuje určitá rizika.

Léčba bronchiolitis obliterans

I když bronchiolitis obliterans je nevratná, existují léčby, které mohou pomoci zabránit progresi onemocnění a snížit vaše příznaky. Pokud je to možné, vyvarujte se vystavení problémovému toxinu (pokud je to možné), abyste předešli dalšímu poškození plic.

Je důležité si uvědomit, že se očekává, že bronchiolitis obliterans bude postupovat – i když již nebudete vystaveni tomu, co ji způsobilo. Pokud se neléčí, může to být smrtelný problém.

Léky, včetně kortikosteroidů a jiných imunosupresiv, mohou snížit zánět. To může pomoci zabránit dalšímu zjizvení a progresi onemocnění. Tuto strategii lze zvážit bez ohledu na spouštěč, který u vás způsobil rozvoj obliterující bronchiolitidy.

Když máte obliterující bronchiolitidu, funkce vašich plic může v průběhu času pomalu klesat, takže možná budete muset opakovat některé lékařské testy, protože váš lékař posuzuje progresi vaší nemoci a účinnost vaší léčby.

Symptomatická léčba

Lékař vám může předepsat inhalátor, který budete používat. To vám může pomoci zmírnit dušnost a sípání. Pokud vás kašel obtěžuje nebo narušuje váš spánek nebo kvalitu života, může vám být také doporučeno používat léky na potlačení kašle.

Pokud se u vás objeví komplikace, jako je zápal plic nebo bronchitida, možná budete potřebovat antimikrobiální léčbu, jako jsou antibiotika nebo antifungální léky.

U pozdního stádia obliterující bronchiolitidy možná budete potřebovat doplnění kyslíku. Někteří lidé dostávají kyslík pomocí nosní kanyly nebo obličejové masky. Pokud máte pokročilé onemocnění, může být dokonce nutná i mechanická ventilace plic.

Transplantace plic

V některých případech obliterující bronchiolitidy se uvažuje i o transplantaci plic. Toto je velký chirurgický zákrok. Samozřejmě, že pokud se u vás objevila obliterující bronchiolitida jako komplikace transplantace plic, další transplantaci pro vás může být obtížné fyzicky tolerovat.

Pokud se u vás rozvine obliterující bronchiolitida, chronické onemocnění plic, může být obtížné cvičit nebo udržovat mírnou fyzickou aktivitu. Je však výhodné zůstat i tak aktivní. Fyzikální terapie a plicní rehabilitace vám mohou pomoci udržet zdravou úroveň pohybu.

Sponzorováno

Máte s bronchiolitis obliterans nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A dále si přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva