Sponzorováno

Jak pomoci dítěti s atopickým ekzémem? 4.85/5 (26)

Jak pomoci dítěti s atopickým ekzémem?Atopický ekzém postihuje téměř každé čtvrté dítě. Pokud ho dostatečně neřešíte, mrňous nesmírně trpí. Můj syn má atopický ekzém od narození, a tak velmi dobře vím, co všechno musí absolvovat rodiče, kterým se narodí dítě s tímto kožním onemocněním. Když jsme se učili, jak ekzém zvládat a udržet pod kontrolou, stálo nás to hodně sil. Dnes vím, že každé dítě reaguje na stejný podnět jinak, jindy se mu ekzém zhoršuje a jindy zlepšuje.

Mnohým dětem se v létě atopický ekzém spontánně zlepší, a tak si většina lidí myslí, že toto období je pro atopiky super. Ale přibližně čtvrtině dětí, včetně mého syna, se v létě ekzém zhoršuje. Pro nepříjemné až nesnesitelné svědění jsou i malá miminka schopné se doškrábat se do krve a rodiče se musí střídat u postýlky i v noci, aby tomu zabránili.

Větší děti proto třeba co nejdříve naučit, aby si namísto škrábání kůži raději tlačili prsty, třely bříšky prstů nebo jemně štipali. Ale nejlepší způsob, jak předcházet škrábání, je podrážděnou kůži ihned ošetřit – zvlhčit a promastit speciálním přípravkem – a zabránit tím opětovnému vzplanutí ekzému.

Nejen atopie

Atopická dermatitida, lidově dětský ekzém, trápí především kojence a malé děti, ale, naštěstí, šedesát až sedmdesát procent postižených z něj „vyroste“.

Sklon reagovat alergicky jim však zůstává na celý život spolu se sklonem k průduškového astmatu, alergické rýmě a některým dalším alergickým reakcím. Aby se u dítěte nenastartovaly i další alergická onemocnění a nevyvinula se mnohočetná alergie, třeba podle MUDr. Dušana Buchvalda, PhD., Prezidenta České dermatovenerologické společnost, od prvních projevů atopického ekzému dbát na jeho kvalitní léčbu.

Co ho dráždí?

Typickou charakteristikou kůže malého atopika je její nadměrná suchost. Proto bez ošetření velmi svědí. „Kůže zčervená, oteče, mohou se objevit šupiny, praskliny, strupy či puchýře. Takto narušená kůže se následně může infikovat bakteriemi, ale i plísněmi a kvasinkami“ popisuje problémy s ekzémem dermatolog.

„K nejčastějším faktorům z vnějšího prostředí, které dokáží ekzém zhoršit, patří vzduchem šířené alergeny – roztoči, pyly, vzdušné plísně, různé prachy, látky zvířecího původu. Dále jsou to potravinové alergeny jako vajíčka, citrusové plody, kakao, ořechy, mák, kravské mléko, které se do kůže dostanou krevním oběhem ze střeva. A také fyzikální podněty – mechanické dráždění oblečením, přehřátí organismu či psychické vlivy, zejména stres“ říká MUDr. Buchvald. Proto je podle něj nenahraditelná úzká spolupráce mezi rodiči a lékařem. Vaše pozorné oko může přinést lékaři o onemocnění cenné informace, protože umíte v domácím prostředí odsledovat alespoň část provokujících faktorů, které vašemu dítěti atopický ekzém spouštějí.

Sponzorováno

Zánět dřímá pod kůží

Občas se vám může zdát, že dítě má pokožku v pořádku a je vyléčené. Ale pro atopický ekzém je běžné střídání období zlepšení a zhoršení.

„Stává se, že když je onemocnění bez projevů, rodiče přeruší speciální péči o pokožku. To je chyba! Vzplanutí nemoci, které se projevují suchostí, zarudnutím a svěděním, se opakují, neboť i když na první pohled vypadá kůže zdravě, její bariérová funkce zůstává narušená a přítomné jsou stále i zánětlivé buňky. Tento „spící zánět“ způsobuje vysokou náchylnost kůže na vzplanutí a bez dlouhodobé a nepřetržité péče a dodržování režimu zaměřeného na prevenci spouštěcích mechanismů může stav opět zhoršit“ varuje kožní lékař.

Mastit a mastit

Základním cílem léčby je odstranit suchost kůže, zmírnit svědění a tím zabránit vzniku zánětu. „To se dá dosáhnout pravidelným používáním emoliencií, speciálních přípravků na zvlhčování suché pokožky. Nanášejí se pravidelně na kůži celého těla každé ráno i večer, případně i častěji, podle potřeby. V době akutního vzplanutí nemoci se používají lokální kortikosteroidy, které zmírní zánět, zarudnutí a svědění. Používají se však pouze krátkodobě, jinak by měly nežádoucí vedlejší účinky. Jestliže při jejich použití nedochází k úplnému odstranění nepříjemných projevů atopie, může lékař pokračovat v léčbě lokálním imunomodulátorem, což je nesteroidní alternativa v léčbě atopického ekzému.“

TIP: Další rady, jak na atopický ekzém

Co zhoršuje ekzém v létě?

Zvýšené pocení, spálení sluncem, nesnášenlivost slunce u dětí se světlým typem pokožky, větší množství alergenů v ovzduší, klimatizace, dlouhý pobyt v jakékoliv vodě, nevzdušné, přiléhavé oblečení, hra v písku, nevhodné kosmetické přípravky.

Aby se dítě neškrábalo

  • zkuste upoutat jeho pozornost zajímavou činností, nejlépe takovou, která mu zaměstnána ruce
  • snižte teplotu v místnosti, vyvětrejte, vydejte se na procházku
  • použijte s studený obklad
  • brzy ho naučte, že svědící místo si musí natřít
  • nehty mu udržujte vždy krátké, při škrábání v noci zvažte použití speciálních bavlněných rukavic

A co vy? Jak s atopickým ekzémem u dětí bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A dále si přečtěte

VIDEO: Atopický ekzém

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Jak pomoci dítěti s atopickým ekzémem?”

  1. […] Čtěte: Jak pomoci dítěti s atopickým ekzémem? […]

  2. Barbora napsal:

    Našem dítěti skvěle pomohl krém Cannaderm robátko. Je opravdu super a doporučuji ho vyzkoušet na ekzém u miminka. Za pár dní bylo po něm. Je to něco jako konopná mast pro děti. V lékarně sice říkali, že to není schváleno pro děti, ale asi mají nějaké mylné informace, nám to pomohlo skvěle…

Zanechat komentář ke článku

Zpráva