Sponzorováno

Alopecia universalis – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.78/5 (18)

 • Když lidé uslyší výraz "vypadávání vlasů", často si vybaví vlasy na hlavě. Ale lidé, kteří mají stav zvaný alopecie universalis, ztrácejí všechny chlupy na těle, nejen vlasy na hlavě.
 • Slovo alopecie znamená vypadávání vlasů. Osoba s alopecia universalis ztratí všechny chlupy a vlasy, včetně obočí a řas, vlasů na hlavě, vousů na obličeji, chlupů na těle.
 • Vědci si myslí, že alopecia universalis je porucha imunitního systému, kdy imunitní systém těla omylem napadá vlasové folikuly. Tento útok způsobí vypadávání vlasů a chlupů.
 • V současné době neexistuje žádný lék na alopecia universalis. Nová léčba však může účinně pomáhat některým lidem v růstu vlasů.
 • Alopecia universalis není nakažlivá. Alopecia universalis trvale nepoškozuje vlasové folikuly.

Alopecia universalis je velmi vzácná a nejzávažnější forma alopecie. Výsledkem je úplná ztráta vlasů i tělesného ochlupení.

Alopecia universalis je velmi vzácná a nejzávažnější forma alopecie. Výsledkem je úplná ztráta vlasů i tělesného ochlupení.

Co je alopecia universalis?

Alopecia universalis je stav, který způsobuje vypadávání vlasů.

Tento typ vypadávání vlasů je odlišný od jiných forem alopecie. Alopecia universalis způsobuje úplnou ztrátu vlasů na pokožce hlavy a na těle. Alopecia universalis je druh alopecie areata. Liší se však od lokalizované alopecie areata, která způsobuje vypadávání vlasů na ohraničených místech, a liší se i od alopecia totalis, která způsobuje úplné vypadávání vlasů pouze na pokožce hlavy.

Alopecia universalis tedy označuje vypadávání vlasů i chlupů na těle.

Příznaky alopecie universalis

Pokud začnete ztrácet vlasy na hlavě a na různých částech těla, je to klíčový znak alopecie universalis. Mezi příznaky patří ztráta:

 • chlupů
 • obočí
 • vlasů na hlavě
 • řas

K vypadávání chlupů může dojít také na ohanbí a uvnitř nosu. Možná nebudete mít další příznaky, i když někteří lidé mají v postižených oblastech svědění nebo pocit pálení.

Atopická dermatitida a propadlé nehty nejsou příznaky tohoto typu alopecie. Ale tyto dvě podmínky se někdy mohou vyskytnout u alopecie areata.

Příčiny a rizikové faktory alopecie universalis

Přesná příčina alopecie universalis není známa. Lékaři se domnívají, že určité faktory mohou zvýšit riziko tohoto typu vypadávání vlasů.

Alopecia universalis je autoimunitní onemocnění. To je případ, kdy imunitní systém těla napadne jeho vlastní buňky. V případě alopecie imunitní systém zaměňuje vlasové folikuly za útočníka. Imunitní systém napadá vlasové folikuly jako obranný mechanismus, který spouští vypadávání vlasů.

Proč u některých lidí dochází k rozvoji autoimunitních onemocnění, zatímco u jiných ne, není jasné. Alopecia universalis však může probíhat v rodinách.

Lidé s alopecia areata mohou mít vyšší riziko dalších autoimunitních onemocnění, jako je vitiligo a onemocnění štítné žlázy.

Může stres způsobit alopecia universalis?

Stres může také vyvolat nástup alopecie universalis, i když je na podporu této teorie zapotřebí dalšího výzkumu.

Alopecia universalis nebyla doposud prokázána 100% souvislost se stresem. Je možné, že extrémní stres v kombinaci s genetikou a problémy s imunitním systémem může vyvolat alopecia areata a universalis. Žádné lékařské studie však tento odkaz neprokázaly.

Ztráta vlasů způsobená stresem je známá jako telogen effluvium. Tento typ vypadávání vlasů je dočasný a nesouvisí s imunitními nebo genetickými faktory. Telogen effluvium je obvykle způsobeno fyzickým nebo psychickým stresem, jako je těžké onemocnění, chirurgický zákrok, porod, emočně stresující události, extrémní diety a léky.

Sponzorováno

K vypadávání vlasů dochází několik měsíců po stresující události a často se vyřeší během několika měsíců. Telogen effluvium nesouvisí s alopecia universalis.

Diagnostika alopecie universalis

Známky alopecie universalis jsou odlišné. Lékaři mohou obvykle diagnostikovat alopecii universalis při sledování vzorce vypadávání vlasů. Je to velmi hladké, nezjizvené a rozsáhlé vypadávání vlasů.

Někdy si lékaři objednají biopsii pokožky hlavy, aby potvrdili stav. Biopsie pokožky hlavy znamená odebrání vzorku kůže z pokožky hlavy a pozorování vzorku pod mikroskopem.

Pro přesnou diagnózu může lékař provést krevní testy, aby vyloučil další stavy, které způsobují vypadávání vlasů, jako jsou třeba onemocnění štítné žlázy a lupus.

Léčba alopecie universalis – jak probíhá?

Cílem léčby je zpomalit nebo zastavit vypadávání vlasů. V některých případech může léčba obnovit postižené oblasti vlasů. Protože alopecie universalis je závažný typ alopecie, míra úspěšnosti se liší.

Tento stav je klasifikován jako autoimunitní onemocnění, takže lékař může doporučit kortikosteroidy k potlačení imunitního systému. Může vám být také podána topická léčba.

Místní imunoterapie stimuluje imunitní systém. Topický difencypron vyvolává alergickou reakci ke stimulaci reakce imunitního systému. Předpokládá se, že se takto přesměruje odpověď imunitního systému pryč od vlasových folikulů. Obě terapie pomáhají aktivovat vlasové folikuly a podporují růst vlasů.

Lékař může také doporučit terapii ultrafialovým světlem, která podporuje krevní oběh a aktivuje vlasové folikuly.

Tofacitinib (Xeljanz) se jeví jako vysoce účinný pro léčbu alopecie universalis.

Pokud léčba funguje, může obnovování vlasů v postižených oblastech trvat až šest měsíců. Ale i když je léčba úspěšná a vlasy dorůstají, vypadávání vlasů se může po ukončení léčby vrátit.

Komplikace při alopecii universalis

Alopecia universalis není život ohrožující. Život s tímto stavem však zvyšuje riziko dalších zdravotních problémů. Protože alopecia universalis způsobuje plešatost, existuje třeba vyšší riziko popálení pokožky hlavy v důsledku vystavení slunci. Tyto spáleniny pak ve finále zvyšují riziko vzniku rakoviny kůže na pokožce hlavy. Chcete-li se chránit, naneste si na plešatá místa na hlavě opalovací krém nebo noste klobouk nebo paruku.

Můžete také přijít o obočí nebo řasy, což pak usnadňuje pronikání nečistot do očí. Noste ochranné brýle, když jste venku nebo pracujete kolem domu.

A konečně protože ztráta chloupků v nosních dírkách usnadňuje vstup bakterií a choroboplodných zárodků do vašeho těla, existuje vyšší riziko onemocnění dýchacích cest. Chraňte se omezením kontaktu s nemocnými lidmi a poraďte se s lékařem o každoročním očkování proti chřipce a pneumonii.

Alopecia universalis je velmi vzácná a nejzávažnější forma alopecie. Výsledkem je úplná ztráta vlasů i tělesného ochlupení.

Výhled pacientů s alopecia universalis

Výhled u pacientů s alopecia universalis se liší od člověka k člověku. Někteří lidé ztratí všechny vlasy a nikdy jim nerostou, ani při léčbě. Jiní reagují na léčbu pozitivně a jejich vlasy dorůstají.

Sponzorováno

Neexistuje způsob, jak předpovědět, jak bude vaše tělo reagovat na léčbu. Pokud máte potíže se zvládáním alopecie unversalis, poraďte se s lékařem. Mluvit a komunikovat s dalšími lidmi, kteří mají tento stav, nebo vést osobní diskuse s profesionálním terapeutem, vám pomůže zvládnout váš stav.

A co si dále o alopecii přečíst?

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Alopecia universalis – co je to – příznaky, příčiny a léčba”

 1. Ivo Borský napsal:

  Dobrý den.
  Poprvé v životě jsem četl „solidní“ článek o tomto
  problému. Trpím universální alopecií od roku 1984.
  Nález mám malý prolaktinom na hypofýze. Jinak
  nic. Stres? Ano, jistě. Imunita? To nevím. Nějaké alergie
  zcela jistě. Společensky někdy problém, zvláště dříve.
  Ivo

Zanechat komentář ke článku

Zpráva