Sponzorováno

Hluboká žilní trombóza – příznaky, příčiny a léčba 4.79/5 (14)

  • Hluboká žilní trombóza je stav, kdy vzniká krevní sraženina (tromb) v hlubokých žilách, obvykle v nohách. Tato trombóza může být závažná, protože krevní sraženiny mají potenciál se odtrhnout a přemístit se k plicím, což může způsobit plicní embolii, což je život ohrožující stav.
  • Léčba hluboké žilní trombózy se obvykle skládá z několika aspektů: Antikoagulační léky: Jsou předepisovány k prevenci další tvorby krevních sraženin. Tyto léky, známé také jako "krvácivé" léky, snižují schopnost krve srážet se. Komprese: Nošení kompresních punčoch nebo obvazů může pomoci snížit otoky a podporovat krevní oběh v postižené oblasti. Elevace: Zvýšení postižené končetiny může také pomoci omezit otoky. Inferior Vena Cava (IVC) filtr: U některých pacientů může být implantován filtr do dolní duté žíly, aby se zabránilo pohybu sraženiny do plic.
  • V případě potvrzené hluboké žilní trombózy je nezbytné okamžité vyhledání lékařské péče, aby se zabránilo komplikacím a minimalizovalo riziko plicní embolie. Léčba závisí na závažnosti a lokalizaci trombózy a může být individuálně přizpůsobena každému pacientovi.

Hluboká žilní trombóza je stav, kdy se z nějaké příčiny vytvoří uvnitř žíly krevní sraženina.

Hluboká žilní trombóza je stav, kdy se z nějaké příčiny vytvoří uvnitř žíly krevní sraženina.

Hluboká žilní trombóza je vážný stav, ke kterému dochází, když se vytvoří krevní sraženina v žíle umístěné hluboko v těle. Krevní sraženina je shluk krve, který se změnil na pevný stav.

Krevní sraženiny se obvykle tvoří ve stehně nebo někde v dolní končetině, ale mohou se také vyvinout v jiných částech těla. Jiné názvy spojené s tímto stavem mohou zahrnovat tromboembolismus, posttrombotický syndrom a postflebitický syndrom.

Příznaky hluboké žilní trombózy

Příznaky hluboké žilní trombózy se vyskytují pouze u přibližně poloviny lidí, kteří mají tento stav. Mezi běžné příznaky patří:

  • otok nohy, kotníku nebo stehna, obvykle na jedné straně
  • křečovitá bolest v postižené noze, která obvykle začíná v lýtku
  • silná nevysvětlitelná bolest v noze a kotníku
  • oblast pokožky, kde člověk cítí teplejší místo, než na pokožce v okolních oblastech
  • pokožka nad postiženou oblastí zbledla nebo byla načervenalá nebo namodralá

Lidé s hlubokou žilní trombózou v horní končetině (s krevní sraženinou v paži) také nemusí mít příznaky. Pokud nějaké mají, tak běžné příznaky jsou pak tyto:

  • bolest v oblasti krku
  • bolest ramene
  • otok na ruce
  • modře zbarvená kůže
  • bolest, která se pohybuje od paže k předloktí
  • slabost v ruce

Lidé možná nezjistí, že mají hlubokou žilní trombózu, dokud neprošli urgentní léčbou plicní embolie (krevní sraženiny v plicích). Plicní embolie může nastat, když se sraženina přesunula z paže nebo nohy do plic. Když dojde k ucpání tepny v plicích, jedná se o život ohrožující stav, který vyžaduje neodkladnou péči.

Hluboká žilní trombóza - ilustrace

Hluboká žilní trombóza – ilustrace

 

Příčiny hluboké žilní trombózy

Hluboká žilní trombóza je způsobena krevní sraženinou. Sraženina blokuje žílu a brání správné cirkulaci krve ve vašem těle. K takovému sražení může dojít z několika důvodů. Jsou to nejčastěji tyto příčiny:

  • Nějaké zranění. Poškození stěny cévy může zúžit nebo blokovat průtok krve. Výsledkem pak může být krevní sraženina.
  • Chirurgická operace. Během operace může dojít k poškození krevních cév, což může vést k rozvoji krevní sraženiny.
  • Ležení v posteli s malým nebo žádným pohybem po operaci může také zvýšit vaše riziko vzniku krevní sraženiny. Proto se čato pacienti po operaci ponoukají k pohybu.
  • Snížená mobilita nebo nečinnost. Když často sedíte, může se vám v nohách, zejména v dolních částech, shromažďovat krev. Pokud se nemůžete delší dobu pohybovat, může se zpomalit průtok krve v nohou. To může způsobit vznik sraženiny.
  • Některé léky. Některé léky zvyšují pravděpodobnost, že se z vaší krve vytvoří sraženina.

Léčba hluboké žilní trombózy

Hluboká žilní trombóza je vážný zdravotní stav. Okamžitě informujte svého lékaře, pokud si myslíte, že máte příznaky žilní trombózy, nebo jděte na nejbližší pohotovost. Tamní lékař může ihned zkontrolovat vaše příznaky.

Léčba hluboké žilní trombózy se zaměřuje na zabránění růstu sraženiny. Léčba může navíc pomoci předcházet plicní embolii a snížit riziko vzniku více sraženin.

Léky

Lékař vám může předepsat léky na ředění krve, jako je heparin, warfarin (Coumadin), enoxaparin (Lovenox) nebo fondaparinux (Arixtra). To je prevence srážení krve. Rovněž udržuje sraženiny co nejmenší a snižuje pravděpodobnost, že se u vás objeví více sraženin.

Pokud léky na ředění krve nefungují nebo máte závažný případ hluboké žilní trombózy, může lékař použít trombolytické léky (tzv. trombolytika). Lidé s hlubokou žilní trombózou v horní končetině mohou také těžit z tohoto léku.

Trombolytika jsou léky, které vedou k aktivaci fibrinolytického systému tím, že přímo nebo nepřímo aktivují plazminogen na plazmin. Plazmin pak v blízkosti trombu degraduje fibrin na rozpustné peptidy.

Trombolytické léky fungují na bázi „rozbíjení“ sraženin. Obdržíte je intravenózně.

Kompresní punčochy

Pokud máte vysoké riziko vzniku hluboké žilní tombózy, nošení kompresních punčoch může zabránit otokům a snížit riziko vzniku sraženin.

Kompresní punčochy sahají těsně pod koleno nebo i nad něj. Lékař vám může doporučit, abyste je nosili každý den.

Filtry do žíly – Kavální filtr

Možná nebudete muset mít vložený filtr do velké břišní žíly zvané vena cava, pokud nejste schopni přijmout léky na ředění krve. Tato forma léčby pomáhá předcházet plicní embolii zastavením vstupu sraženin do plic.

I tyto filtry však mají rizika. Pokud zůstanou příliš dlouho, mohou naopak způsobit hlubokou žilní trombózu. Filtry by měly být používány krátkodobě, dokud se nesníží riziko tromboembolie.

Chirurgické řešení hluboké žilní trombózy

Lékař může navrhnout chirurgický zákrok k odstranění sraženiny v ruce nebo i v noze. To se obvykle doporučuje pouze v případě velmi velkých krevních sraženin nebo sraženin, které způsobují vážné problémy, jako je poškození tkáně.

Během chirurgické operace k odstranění krevní sraženiny (té se v tomto případě říká trombektomie) provede váš chirurg řez do cévy. Vyhledá a odstraní sraženinu. Potom zašije cévu a tkáň.

V některých případech může lékař použít malý nafukovací balónek k udržení otevřené cévy při odstraňování sraženiny. Když je sraženina nalezena a odstraněna, balónek se s ní odstraní.

Chirurgie zde není bez rizik, takže mnoho lékařů použije tuto léčbu pouze v závažných případech. Mezi rizika patří infekce, poškození cév a nadměrné krvácení.

Cvičení a cviky – hluboká žilní trombóza

Čím déle sedíte, tím větší je riziko vzniku krevní sraženiny. Pokud musíte sedět delší dobu, můžete cvičit i vsedě, abyste udrželi nohy v pohybu a napomohli tak cirkulaci krve.

Zvedání kolene

Ohněte nohu a zvedněte koleno k hrudi. Chytněte si koleno rukama pro ještě lepší protažení. Vydržte v této pozici několik sekund a poté proveďte stejné cvičení na druhé straně. Opakujte tyto úseky několikrát.

Domácí léčba hluboké žilní trombózy

Jakmile je diagnostikována krevní sraženina, lékař vám pravděpodobně předepíše léky, které vám pomohou ředit krev nebo řešit případnou sraženinu. Předepsané léky můžete kombinovat s následujícími domácími léky, abyste předešli dalším komplikacím a snížili riziko budoucích krevních sraženin.

Více se pohybujte

Procházejte se denně – pohyb a procházky vedou ke zlepšení průtoku krve. Kratší časté procházky jsou lepší než jedna delší procházka.

Udržujte nohy nebo paže zvednuté

To je důležité zejména pro nohy. Krev se může hromadit, pokud jsou vaše nohy celý den na zemi. Použijte proto stoličku nebo židli, abyste udrželi nohy ve výšce a v úrovni boků.

Sponzorováno

Noste kompresní punčochy

Tyto speciálně navržené punčochy vám těsně přiléhají k nohám a postupně se uvolňují, jak směřují směrem od kotníku ke kolenu. Komprese pomáhá předcházet hromadění a otokům a zvyšuje průtok krve. Většina lidí je nepotřebuje, ale lidé s vysokým rizikem hluboké žilní trombózy je považují za hodně užitečné. Kompresní punčochy a ponožky mohou být velmi prospěšné zejména na delších cestách.

Rizikové faktory hluboké žilní trombózy

Hluboká žilní trombóza se vyskytuje nejčastěji u lidí starších 50 let. Ale stále vás tento problém může potrápit v každém věku. Určité stavy, které mění způsob, jakým se vaše krev pohybuje v žilách, mohou zvýšit riziko vzniku sraženin. Jsou to třeba tyto stavy:

  • různá zranění, která poškodí vaše žíly, jako třeba „obyčejná“ zlomenina kosti
  • nadváha, která vyvíjí větší tlak na žíly na nohou a pánvi
  • máte rodinnou anamnézu hluboké žilní trombózy
  • máte katétr zavedený do žíly
  • musíte užívat antikoncepční pilulky nebo podstupovat hormonální terapii
  • kouříte (zvláště to platí pro silné kuřáky)
  • zůstáváte dlouho sedět, když jste v autě nebo v letadle, zvláště pokud již máte alespoň jeden další rizikový faktor

Některé zdravotní stavy dále mohou zvýšit riziko vzniku krevních sraženin. Patří mezi ně dědičné poruchy srážení krve, zvláště pokud máte alespoň jeden další rizikový faktor. Rakovina a zánětlivé onemocnění střev mohou také zvýšit riziko vzniku krevní sraženiny.

Srdeční selhání, stav, který ztěžuje vašemu srdci pumpovat krev, také způsobuje zvýšené riziko vzniku sraženin.

Hluboká žilní trombóza má hlavní riziko spojené s nějakým chirurgickým zákrokem. To platí zejména v případě, že podstupujte operaci dolních končetin, například operaci náhrady kloubu. Riziko vzniku krevní sraženiny může zvýšit více faktorů. Dozvědět se více o každém z nich vám může pomoci přijmout preventivní opatření.

Prevence hluboké žilní trombózy

Můžete snížit riziko vzniku hluboké žilní trombózy provedením několika změn v životním stylu. Mezi ně patří udržení krevního tlaku pod kontrolou, vzdání se kouření a zhubnutí, pokud máte nadváhu.

Pohyb nohou, když jste chvíli seděli, také pomáhá udržovat tok krve. Procházky po delším ležení v posteli mohou zabránit tvorbě sraženin.

Berte jakékoli léky na ředění krve, které vám lékař předepíše, pokud máte operaci, protože to může snížit vaši pravděpodobnost vzniku sraženin později.

Riziko rozvoje hluboké žilní trombózy během cestování se zvyšuje, pokud sedíte déle než čtyři hodiny. Snižte riziko tím, že se budete pohybovat tak často, jak jen to půjde. Během dlouhých jízd vystupte z auta a v určitých intervalech se protahujte. Projděte se uličkami, pokud letíte, jedete vlakem nebo autobusem.

Protáhněte si nohy a chodidla, když sedíte – díky tomu se vaše krev neustále pohybuje v lýtkách. Nenoste těsné oblečení, které může omezit průtok krve. Komplikacím hluboké žilní trombózy lze předcházet.

Diagnostika hluboké žilní trombózy

Lékař použije vaši anamnézu, důkladnou fyzickou prohlídku a jeden nebo více diagnostických testů k vyhledání nebo vyloučení hluboké žilní trombózy. Mezi diagnostické testy, které se zde používají, patří:

Ultrazvuk

Toto je nejčastěji používaný test pro diagnostiku hluboké žilní trombózy. Ultrazvuk využívá zvukové vlny k vytvoření obrazu vašich tepen a žil, aby takto lékař zjistil, jak jimi protéká krev.

Pokud je přítomna sraženina, bude váš lékař schopen vidět přerušený průtok krve a provést diagnózu.

Venogram

Pokud je ultrazvuk neprůkazný, může lékař objednat tzv. venogram. Během tohoto testu se do příslušné žíly vstříkne barvivo. Poté se rentgenovým paprskem sleduje oblast, kde má váš lékař podezření na přítomnost hluboké žilní trombózy. Barvivo zviditelňuje žílu, takže je snadno vidět přerušovaný tok krve.

Test D-dimeru

Krevní test D-dimeru měří přítomnost látky, která se uvolňuje při rozpadu krevní sraženiny. Pokud jsou hladiny látky vysoké a máte rizikové faktory pro hlubokou žilní trombózu, pravděpodobně máte sraženinu. Pokud jsou hladiny normální a vaše rizikové faktory jsou nízké, pravděpodobně ne.

Pokud tyto testy nejsou úspěšné, lze k diagnostice hluboké žilní trombózy použít jiné testy.

Možné komplikace

Hlavní komplikací hluboké žilní trombózy je plicní embolie. Plicní embolie nastane, pokud se krevní sraženina přesune do plic a zablokuje cévu. To může způsobit vážné poškození plic a dalších částí těla. Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte známky plicní embolie. Mezi tyto příznaky patří:

  • závrať
  • pocení
  • bolest na hrudi, která se zhoršuje při hlubokém kašlání nebo vdechování
  • rychlé dýchání
  • vykašlávání krve
  • rychlá srdeční frekvence

Hluboká žilní trombóza v těhotenství

Těhotenství zvyšuje riziko vzniku hluboké žilní trombózy. Ve skutečnosti je u těhotných žen pravděpodobnost vzniku hluboké žilní trombózy 5 až 10krát vyšší než u žen, které nejsou těhotné.

Během těhotenství se zvyšuje hladina proteinů srážejících krev a hladina antilotlotních proteinů klesá. K tomuto riziku navíc přispívají zvýšené hladiny hormonů a pomalejší průtok krve, když se vaše děloha rozšiřuje a omezuje tok krve zpět z dolních končetin.

Zvýšené riziko trvá přibližně šest týdnů po porodu. Ležení na lůžku nebo císařský řez také zvyšuje riziko vzniku hluboké žilní trombózy.

Během těhotenství buďte opatrní na příznaky hluboké žilní trombózy.

Hluboká žilní trombóza a létání letadlem

Vaše riziko vzniku krevních sraženin je při létání vyšší, protože dlouhodobé sezení zvyšuje šance na hlubokou žilní trombózu.

Čím delší je let, tím větší je riziko. To je zvláště důležité pro lidi, kteří létají lety trvající více než osm hodin. Vaše riziko se také zvyšuje, pokud letíte a již máte další rizikové faktory pro hlubokou žilní trombózu.

Tato opatření vám mohou pomoci snížit riziko vzniku krevní sraženiny během letu letadlem:

  • Posaďte se směrem do uličky, abyste měli více prostoru na natahování a pohyb nohou.
  • Noste kompresní punčochy, které snižují hromadění krve a pomáhají udržovat průtok krve.
  • Vezměte si jakékoli léky na ředění krve nebo aspirin – podle pokynů svého lékaře.
  • Během letu vstávejte a procházejte se po kabině.

PAMATUJTE: Příznaky krevní sraženiny se nemusí vyvinout bezprostředně po letu.

Hluboká žilní trombóza a jídelníček

Zdravý životní styl je důležitý pro prevenci hluboké žilní trombózy a pomáhá předcházet život ohrožujícím komplikacím. Zdravý životní styl navíc zahrnuje mnoho změn, které jsou nezbytné k prevenci vzniku krevních sraženin. Máme tím namysli zejména:

  • více pohybu,
  • nekouření / ukončení kouření,
  • zdravá váha / zhubnutí.

Zdravou stravou můžete snížit riziko vzniku hluboké žilní trombózy a krevních sraženin. Ovoce, zelenina a celorzrnné potraviny dodávají základní vitamíny a minerály.

Veganská, vegetariánská nebo středomořská strava může být nejlepší pro lidi s rizikem hluboké žilní trombózy nebo pro lidi, kteří tento problém již měli, ale je třeba provést výzkum, který to podpoří.

PAMATUJTE: Některé vitamíny a minerály však mohou interferovat s léky proti hluboké žilní trombóze. Například příliš mnoho vitaminu K může obejít schopnost warfarinu ředit krev a zabránit vzniku sraženin.

Zkontrolujte všechny vitamíny nebo doplňky, které užíváte, se svým lékařem a zeptejte se na možné interakce s léky. Je také důležité promluvit si s lékařem o jakýchkoli potravinách nebo živinách, kterým byste se měli vyhnout.

Co si dále přečíst na toto téma

VIDEO: Trombóza

VIDEO: Jak provádět žilní gymnastiku

Sponzorováno

Zdroje článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva