Sponzorováno

Pánové, jak na kvalitní hygienu od hlavy až po paty? Koukněte sem! 4.67/5 (12)

Pánové, jak na kvalitní hygienu od hlavy až po paty? Koukněte sem!Někteří muži mají svou hygienickou rutinu zvládnutou. Ale jiní ani nevědí, jak správně hydratovat pleť, zda pečovat o nehty na nohou. O ženské hygieně se napsalo už snad všechno. My jsme nezapomněli ani na pány.

Mužská pokožka

Průměrný člověk je pokryt asi 20 čtverečními metry kůže, což z ní činí největší orgán v lidském těle. Kůže je nezbytná pro ochranu člověka před infekcemi, proto je důležité udržovat ji v čistotě. Pokud nemáte čistou kůži, bakterie, houby a kvasinky si z ní udělají domov. Problémy začnou, když se dostanou do krevního řečiště přes škrábanec. Pokud jste obézní, může se v kožních záhybech vyvinout kvasinková infekce. Mýdlo a voda jsou tím správným řešením. Na trhu je množství mýdel a sprchových gelů speciálně pro muže.

Každý den z pokožky odpadnou miliony odumřelých kožních buněk. Když si myjete obličej, můžete se zbavit nahromaděných buněk, spolu s veškerým přebytečným mazem a jinými nečistotami, které ucpávají póry. Obecně platí, že mužská pokožka na obličeji je tlustší než ženská a bývá méně citlivá na složky v čisticí a hydratační kosmetice. Nezapomínejte na zklidnění pokožky po holení.

Podpaží

Pocení, svědění v podpaží a možný zápach jsou společenskou noční můrou, nemluvě o problémech s čištěním propocených skvrn na tričkách a košilích. Tělo má od dvou do čtyř milionů potních žláz.
Pot sám o sobě nevoní, zapáchají bakterie na povrchu kůže, smíchané s potem. Pachu se zbavíte pouze pomocí mýdla a udržíte ho na uzdě denním sprchováním se. Tři procenta populace trpí nadměrným pocením. Nadměrnému pocení se dá zabránit antiperspiranty, přičemž ty silné se dají koupit i na lékařský předpis.

Chodidla a dlaně

Asi 29 % mužů zažilo případ plísně nohou, oproti pouze 12 % žen. Jednou z teorií je, že muži obvykle nosí těžší, vzduchotěsné boty, a houba, která způsobuje svědění, miluje právě tmavé, teplé místa. Mykóza nohou, pokud se neléčí, může vést k bolestivým puchýřům nebo se rozšíří do nehtů, které mohou až odpadnout. Takže je na čase změnit své ponožky, nosit dobře větrané boty, udržovat nohy v suchu a na plovárně nosit žabky.

Sponzorováno

Jen 77 % mužů si umyl ruce před odchodem z toalety, ve srovnání s 93 % žen. Pouze 71 % mužů si myje ruce před jídlem. Kontaminovanýma rukama se přitom přenášejí nejen trávicí problémy, ale i například žloutenka. Bakterie způsobující onemocnění se mohou skrývat pod nehty. Mytí mýdlem a vodou po dobu 20 sekund je snadný způsob, jak zůstat zdravý.

Ústa, zuby a dásně

Každodenní čištění není pouze otázkou voňavého dechu. Pokud nepoužijete kartáček a dentální nit, bakterie v ústech vytvoří plak, který produkuje kyselinu ničící zubní sklovinu. Zubní kámen zas dráždí dásně a vede k jejich zánětu.

Lidé s parodontózou mohou mít vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny ledvin, slinivky a krve, stejně jako je třikrát větší pravděpodobnost, že budou trpět erektilní dysfunkcí. Zároveň netřeba zanedbávat pravidelné prohlídky u zubaře. Ženy jejich podstupují dvakrát častěji než muži.

Uši

Čistíte si uši vatovou tyčinkou? Přestaňte s tím. Doktoři varují, že byste si mohli zatlačit maz hlouběji do zvukovodu, což vede k dočasné ztrátě sluchu, závratím nebo bolesti. Ušní maz se vytlačuje při žvýkání. Ale někteří lidé mají vyšší produkci mazu vrozenou. Lidé, kteří používají špunty do uší, naslouchadla nebo sluchátka, jsou náchylnější k zablokování zvukovodu. K čištění uší stačí obyčejná voda, kterou pak ze zvukovodu vytřesete nakloněním hlavy stranou a třepáním na ušní lalůček.

Dutiny a nos

Ucpané dutiny jsou hnízdem bakterií, které způsobují nepříjemné infekce. Hleny z nosu netahejte dovnitř, ale jejich vysmrkejte. Odvážnější mohou zkusit pročištění vodou s mořskou solí. Pokud používáte kapky do nosu, nezapomínejte, že po sedmi dnech je třeba je vysadit, jinak se stáváte na nich závislým a zároveň vůči nim rezistentní.

Hlava a péče o vlasy

Jak často používáte šampon na vlasy? Někteří lidé i každý den. Dermatologové však varují, že každodenní mytí, pokud nemáte mastné nebo ušpiněné vlasy, zbavuje pokožku přirozeného mazu a způsobuje vysušení a poškození vlasů. V pořádku je používání šamponu třikrát týdně. Klidně použijte i partnerčin šampón, kromě obalu a značky v tom rozdíl od pánských není.

Akné na zádech

Ne, ani vaše záda nejsou ušetřena. Akné se může objevit na zádech, stejně jako na obličeji. Používejte krémy na akné nebo sprchový gel s kyselinou salicylovou. Nebo si sežeňte houbu s rukojetí, která dosáhne na záda.

Péče o genitálie

Je to část těla, kterou si muži cení nejvíce. Jak přesně by se o tyto partie měli starat? Lékaři doporučují, abyste si penis pravidelně myli teplou vodou. Nezapomeňte si stáhnout předkožku, pod ní totiž vše kvasí, což způsobuje … vždyť víte sami. Během mytí si zároveň jemně prohmatejte varlata, zda nezměnily tvar, nebo na nich nemáte bulky, což by mohlo signalizovat rakovinu varlat.

Sponzorováno

Tak co, pánové? Jak svoji hygienu provádíte vy?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Pánové, jak na kvalitní hygienu od hlavy až po paty? Koukněte sem!”

  1. […] hrozby urolog. Mužům radí, aby po koupání v termální vodě použili na intimní partie antibakteriální mýdlo a v případě jakýchkoliv zdravotních problémů neotáleli s návštěvou […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva