Zdravé koupání: Co vám hrozí z termální vody? 4.95/5 (22)

Sponzorováno

Zdravé koupáníTermální voda není chlorovaná, proto se v ní choroboplodné zárodky dokáží rychle množit. Pomáhá jim v tom i teplo a nezabrání ani přítomnost solí.
Už jen představa wellness víkendu držela Petru při životě. Opravdu si výborně odpočinula, jen kdyby si z lázní nepřinesla i suvenýr. „Nejrozšířenější zdroj nákazy představuje sám člověk. Nejen nemocný, s otevřenými ranami, se záněty očí či s průjmy. Každý jedinec, i zdravý, je osídlen množstvím patogenních mikroorganismů, které se dostanou do vody při nedodržování hygienických zásad,“ vysvětluje gynekoložka MUDr. Ľubica Poláková.

Těhotné ženy pozor!

Ženy si z termální vody nejčastěji odnesou gynekologické záněty. „Nejen kvasinkové infekce, kandidózy, ale i bakteriální vaginózy a různé jiné bakteriální a parazitární onemocnění. Zvlášť opatrné musí být těhotné,“ varuje gynekoložka. „Vysoká teplota vody může způsobit krvácení, potrat či předčasný porod. Vířivky těhotným vůbec nedoporučuji!“ zdůrazňuje. Vnímavost těhotných na onemocnění je nejvyšší v prvních měsících těhotenství, kdy se může i překonání slabší infekce končit potratem. „Proto je důležité, aby se každý infekt, ať už močových cest, nebo pochvy, adekvátně léčil i v těhotenství,“ doporučuje. Naštěstí, syfilis, toxoplazmóza, listerióza či zarděnky, které mohou i přímo poškodit plod, se z kontaminované vody nepřenesou.

Chraňte se!

Po každém koupání se důkladně osprchujte čistou vodou a převlékněte se z mokrých plavek do suchých.

„I používání speciálních tamponů na koupání dokáže snížit riziko nákazy. Jsou napuštěny vazelínovým olejem, který je vodovzdorný a tím znemožní vodě proniknout do pochvy. Jinou, důslednější alternativou jsou probiotické tampony. Tyto navíc obsahují různé druhy probiotik, které se uvolňují až při teplotě nad 37 stupňů Celsia a při dosažení jisté vlhkosti. Pokud tedy použije probiotické tampóny nebo tampóny na plavání, po vyjití z vody se osprchujete, vyměníte si plavky a večer před spaním si vložíte do pochvy probiotikum, zánět byste neměli dostat,“ konstatuje lékařka.

Muži ve vodě

Muži se v termální vodě tak snadno nenakazí, ale stává se to. „Jde převážně o bakteriální záněty předkožky, takzvané balanitidy,“ vysvětluje urolog MUDr. Ján Farkaš. Onemocnění mohou způsobit kvasinky, bakterie, herpesviry a jiné patogeny. Náchylnější na onemocnění jsou diabetici, osoby se sníženou imunitou nebo s nízkou úrovní hygieny.

Sponzorováno

Čtěte také: Co Vám hrozí při plavání s otevřenými ranami?

„Pánové mohou dostat i různá kožní onemocnění, například pemphigus šourku nebo folikulitidy, což je zánět vlasových váčků. Méně časté jsou ureaplazmatické onemocnění. Při nedodržení zejména teplotních rozdílů u prostatiků hrozí i zánět prostaty, varlat nebo nadvarlat,“ vyjmenovává hrozby urolog. Mužům radí, aby po koupání v termální vodě použili na intimní partie antibakteriální mýdlo a v případě jakýchkoliv zdravotních problémů neotáleli s návštěvou odborníka.

S kůží na trh

Svědění, pálení, šupinky nebo trhlinky na kůži. I tak se projevují kožní nákazy, které si můžete ulovit v termální vodě. „Neplatí to však jen pro lázně. Při koupání v jakémkoliv bazénu by měla být kůže zdravá, bez poranění, zánětů, infekce a alergie. Před koupáním a po něm se osprchujte čistou vodou a poté kůži hydratujte tělovým mlékem. Samozřejmě, nikdy nechoďte do společných prostor naboso, vždy mějte přezůvky!“ radí dermatoložka MUDr. Alexandra Novotná, PhD. Podle jejích zkušeností si z bazénu lidé nejčastěji donesou bradavice a plísňové onemocnění pokožky a nehtů.

„Plísňová onemocnění kůže se projevují svěděním, pálením, tvorbou trhlinek a šupin. Postižení nehtů nebolí a v prvních fázích nevyvolává žádné potíže. Ani virové bradavice v začátcích nepůsobí obtíže, později však mohou při chůzi tlačit a způsobovat bolesti,“ říká lékařka.

Pokud máte na kůži jakoukoliv ranku, byť záděrů, zvyšuje se pravděpodobnost, že si z bazénu odnesete i něco víc než jen pěkný zážitek. Samozřejmě, pokud termální voda v něm není určena právě pro léčbu kožních onemocnění, pro které jste tam přišli. Psoriáza ani atopický ekzém nejsou nakažlivé.

Pravidla zdravého koupání

Před vstupem do bazénu se osprchujte. Myslete na to, že i jiní lidé s vámi budou v bazénu.

✔ Ženy mohou použít probiotický tampon nebo tampon na koupání napuštěný vazelínou.

✔ Po koupání se osprchujte. Muži, na intimní partie použijte antibakteriální mýdlo.

Pokožku hydratujte krémem.

Používejte přezůvky a v sprchách, šatnách av okolí bazénu se nepřecházejte naboso.

Sponzorováno

Po koupání si vždy převlékněte mokré plavky.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    3 Komentářů u článku “Zdravé koupání: Co vám hrozí z termální vody?”

    1. Karla napsal:

      Dobrý den, děkuji za pěkný článek, příště už budu moudřejší!!! O víkendu mne vzal přítel do LAA termalních lázní a já ve středu pocítila zvláštní neznámé pálení v podbříškuu a nejvíč při močení…Zašla jsem si tedy do lékárny kde mi bylo doporučeno nasadit si na léčbu Uroval manosa akut a pokud by to nepomohlo nebo se to ještě zhoršovalo, tak k lékaři. Je tedy pátek ráno a já musím říct, že už je to mnohem lepší, sice mne časté močení, vyhnalo z postele, ale už to tolik nepálí, spíš skoro vůbec!!! Každopádně mne to hodně překvapilo, že jsem si to způsobila nejspíše na koupališti….

    2. Eva Burianova napsal:

      Dobrý den,jsem v termalnich laznich.Mistni prameny kromě jineho léčí i gyn.zanety.Tak jak je to?Píšete, že mám sanci jej dostat právě v termalech.Diky za odpověď.

      • Termální lázně samy o sobě nezpůsobují gynekologické záněty. Nicméně, některé typy lázní, jako jsou například termální bazény, mohou obsahovat bakterie nebo jiné patogeny, které mohou způsobit infekce. Proto je důležité dodržovat základní hygienická pravidla a používat vlastní ručníky a podobně, abyste minimalizovali riziko infekce. Předpokládám, že v termálních lázních v ČR mají supr hygienické podmínky, takže to je v pořádku.

        Pokud již máte gynekologický zánět, návštěva termálních lázní může být riziková, protože teplo a vlhkost mohou podporovat růst bakterií a zhoršit zánět. V takovém případě byste se měli poradit se svým lékařem, zda je bezpečné navštívit termální lázně nebo jestli byste měli počkat, dokud se zánět úplně nevyléčí.

        Termální lázně mohou tedy být užitečné pro léčbu některých gynekologických zánětů, jen v některých případech mohou způsobit nežádoucí účinky. Například v případě akutního zánětu by mohla horká voda nebo pára z termálních lázní zhoršit zánět a způsobit bolest. V případě chronického zánětu mohou být termální lázně užitečné jako doplněk léčby, protože teplá voda a masáže mohou pomoci snížit zánět a zlepšit průtok krve do postižené oblasti.

        Je důležité si uvědomit, že každý případ je individuální a léčba by měla být přizpůsobena konkrétnímu pacientovi a jeho zdravotnímu stavu.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva