Sponzorováno

Porod doma může být nebezpečný. Rodila jsem doma a téměř jsem zemřela 4.69/5 (16)

Porod doma může být nebezpečnýLenka se rozhodla pro domácí porod. Nečekané komplikace ji téměř stály život. To, že v klasické porodnici Lenka nechce rodit, věděla od začátku druhého těhotenství. „Hodně jsem četla o přirozeném porodu, připravovala jsem se duševně a přitom sháněla asistentku k porodu,“ říká mladá maminka. Najít však v ČR porodní asistentku k porodu je obtížné. Lence nakonec žádná nesedla a rozhodla se, že to doma risknou jen s partnerem. Samozřejmě, připraveni okamžitě vyrazit do blízké porodnice, pokud by se cosi zvrtlo. A zvrtlo se.

Začátek byl bez problému…

Když se Lili začala ptát na svět, spolu s mužem připravili doma v obýváku porodní bazén s horkou vodou. Všechno šlo, jak má jít, kontrakce postupovaly. „Během porodu jsem se klidně cpala. Na samotné finále jsem se přesunula z hygienických důvodů do koupelny. Lili jsem porodila na čtyřech“ říká Lenka.

Krásný zážitek přirozeného příchodu na svět si obě vychutnávaly naplno, tělo na tělo, kůže na kůži, v klidu a doma. „Pupeční šňůrou jsme byly spojeny celé dvě hodiny po porodu,“ vzpomíná Lenka.

Nečekané komplikace

„Muži jsem se však náhle přestala zdát. Byla jsem bledá jako stěna, rty modré a do vody jsem stále velmi krvácela. Stále jsem si myslela, že to zvládnu, že se to zastaví. Ale nezastavilo,“ popisuje začátek dramatu Lenka. Placenta ven vycházela po kusech. Protesty jí nakonec nepomohly a vyrazili do porodnice.

Sponzorováno

„Lékařům jsem řekla, že do porodnice jsme to prostě nestihli. Lili mi okamžitě sebrali a mě napojili na transfuze. Nakonec jsme v porodnici zůstali pět dní, během kterých jsem dostala pět krevních dávek a musela absolvovat kyretáž, pro nevyloučenou placentu. Pro můj zdravotní stav mi dcerku ustavičně odnášeli. Ale v noci bývala se mnou,“ říká dvojnásobná maminka.

Svůj porod si vysnila jinak. Za nezastavitelné krvácení však zřejmě mohl myom, který si Lenka léčila ještě před těhotenstvím, a zřejmě se ho úplně nepodařilo odstranit. „Takhle jsem si to sice nepředstavovala, ale alespoň první dvě hodinky s Lili byly naše a už nám je nikdo nevezme,“ dodává dnes už šťastná maminka.

Poporodní rizika pro matku

Rizika pro novorozence

 • komplikace s vrozenými vadami
 • poruchy dýchání
 • poruchy krevního oběhu

Je pravdou, že neosobní nemocniční prostředí a neznámý personál nemusí působit na ženu před porodem příliš pozitivně, ale rychlá dostupnost potřebné poporodní péče v nečekaných akutních případech je jistě velkým plus.

Porod doma zdaleka nemusí znamenat porod bez komplikací, jakkoliv nás o tom přesvědčí naši blízcí nebo porodní asistentka. U ženy může během porodu nastat celá řada situací, kdy bude potřebovat okamžitou pomoc ve formě operačního zákroku, intenzivní péče atd.

TIP: Porod doma vs. porod v porodnici

VIDEO: Bezbolestný porod

VIDEO: Příprava na domácí porod

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva