Sponzorováno

Vliv televize na dětský mozek 4.57/5 (23)

Jaký vliv má televize na mozek dětí?

Jaký vliv má televize na mozek dětí?

Dětský mozek reaguje na všechny okolní podněty mnohem citlivěji, než mozek dospělého člověka. Televize je faktorem, který dokáže na dítě působit velmi silně. Lékaři a psychologové jsou si dobře vědomi, že příliš velké dávky jakéhokoli typu zážitků vykazují silný a přetvářející vliv na rozvíjející se mozek. Přitom mnohým dětem tohoto typu zážitku se dostává poměrně větších dávek než čehokoliv jiného s výjimkou spánku.

Nadměrné sledování televize není dobré!

Pokud se jedná o vzdělávání, samozřejmě sledování televize se nemůže srovnávat s knihami, a také se vzájemným působením a zkušenostmi z reálného života. Pouhé pozorování televize se nepřenáší tak dobře do těch částí mozku, které mají na starosti duševní procesy, soustředěnou pozornost, psaní, kritické myšlení a aktivní řešení problémů. Právě naopak, nadměrné sledování nebo trávení hodně času před televizní obrazovkou ve skutečnosti tyto důležité dovednosti poškozuje, a to u dětí, ale i u dospělých.

Nadměrné sledování televize totiž může mít za následek, že se u dětí nerozvinou mozkové okruhy potřebné ke zvládnutí rozhodujících mentálních dovedností. Jiné části mozku, které nejsou dostatečně stimulovány sice stále touží po nových zážitcích, po pocitu uspokojení, ale už nevyžadují příliš mnoho přemýšlení, než by tomu mělo být. Trávení hodně času před televizní obrazovkou zanechává na člověku závažné důsledky týkající se etického, sociálního i intelektuálního pokroku nejen u daného jedince, ale v celé společnosti.

Nedávnou studií, která se zabývala účinky televize na mozek prokázala, že opakované vystavení jakémukoliv stimulu v dětském prostředí může násilně ovlivnit duševní i emocionální rozvoj, a to tak, že se u dítěte mohou posílit zvláštní okruhy a myšlenkové návyky, nebo se mozek, a to v podstatné míře, může ochudit o jiné zážitky, které jako by ho už nelákaly. Jak předpokládali autoři studie, tento proces má vliv jak na samotnou stavbu mozku, tak na jeho funkce, ovlivňuje rozvoj buněk i aktivitu neurotransmiterů.

TIP: Děti a televize – co je pro děti vhodné?

Televize jen s mírou!

Televize představuje pro rozvoj dítěte dvojí nebezpečí. Je zde problém s nadměrným vystavením mediálním vlivům, které působí na mozek. Každý si je vědom toho, kolik frází, či gest pochytí dítě z televizní obrazovky. Nevýhodou je také nahrazování mnoha zdraví prospěšných aktivit, jako je sport, ať hra s jinými dětmi mnoha hodinami strávenými před televizí.

Sponzorováno

Vědci také zjistili, že s každou další hodinou, kterou stráví dítě předškolního věku u televize, je spojeno o deset procent vyšším rizikem, že se u něj později projeví poruchy pozornosti. Při těchto poruchách má dítě potíže soustředit se, je neklidné, impulzivní a snadno podléhá zmatku. Podle vědců existuje celá řada důvodů, pro které by děti neměly sledovat televizi, alespoň ne v nadměrném množství. Několik studii ukázalo, že sledování televize je spojeno s dětskou obezitou a agresivitou.

TIP: Co mozku škodí a co mu pomáhá?

Televize není jen špatná…

Těmito zjištěními se vědci snaží o snížení počtu hodin dětí před televizí, což ale neznamená, že bychom se jí měli vzdát úplně. Televize může být zdrojem vzdělávání, informací, zábavy, a dokonce i odpočinku. Kvalitní pořady věnované vědě, historii, přírodě, náboženství a umění mohou člověku poskytnout příjemné chvíle rozptýlení, a zároveň také vzbudit zájem o nové oblasti zájmu. Avšak učení na vyšší úrovni, než je učení ve škole dochází v důsledku aktivního duševního úsilí, které televize obecně nestimuluje, proto je televize většinou spojována pouze s pasivními zážitky.

A co si ještě na toto téma přečíst?

VIDEO: O vlivu televize na dětské diváky

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

2 Komentářů u článku “Vliv televize na dětský mozek”

  1. Anna napsal:

    Neuvádíte zdroj. Odkud jste, prosím, čerpali?

Zanechat komentář ke článku

Zpráva