Sponzorováno

Zdravotní testy pro domácí použití – co zjistíte ze slin, dechu či DNA? 4.89/5 (9)

Zdravotní testy pro domácí použití – co zjistíte ze slin, dechu či DNA?Testy z DNA, slin, dechu a jiné. Podívejte se, co vše můžete zjistit z DNA, slin a dechu.

Testy z DNA, slin, dechu a další

Test na určení otcovství

DNA testy k určení otcovství patří mezi nejdražší – cena je od 100 do 300 EUR (u nás 2000Kč a výš). Zahrnuje test otcovství, který se dělá ze slin získaných stěrem z ústní dutiny. Testuje se pomocí odběrového kitu, který se po odběru zašle na adresu laboratoře uvnitř testovacího balíčku. Na toto určení se používají vzorky slin pravděpodobného otce, dítěte a případně i matky. Pro správnou interpretaci testu je třeba vyplnit doprovodné lístky.

Laboratoř, která dělá DNA analýzu PCR metodou, pošle výsledek do 5 dní. Pro soudní rozhodnutí tyto výsledky nejsou dostačující, ačkoliv jsou laboratorní přesné. K soudnímu rozhodnutí je nutný posudek soudního znalce a ten má specifické požadavky na to, jak a kým bude vzorek odebrán, zpracován a interpretován.

Test mužské plodnosti

Mužská neplodnost je problémem pro páry, které se neúspěšně pokoušejí delší dobu, více než 2 roky, mít dítě. Často je možné, že problém nemá žena, ale původcem bezdětnosti je muž. Testovací sada obsahuje 2 testy na jedno použití. Test mužské plodnosti zjišťuje, zda jsou spermie plodné. Test používá vzorek čerstvých spermií a testuje ji na množství a aktivitu (pohyblivost) spermií.

Výsledky jsou známé do 90 minut. Jde o velmi orientační test, neboť příčiny mužské neplodnosti mohou být různé. Problematické jsou okolnosti, jako poškození spermií atd. Orientační testování je spíše povzbudivé pro nasměrování dalšího postupu vyšetření u odborníků, protože pro přetrvávající problémy a pozitivní výsledek testu je třeba vyšetření u sexuologa a urologa.

Cena testu se pohybuje kolem 26-33 EUR. U nás asi 800 kč.

Nechráněný pohlavní styk přináší vysoké riziko pohlavních chorob, některé si můžeme orientačně otestovat doma:

Test na HIV

Nákazu HIV stanovíte velmi přesným testem – imunotestem ke kvalitativní detekci protilátek proti HIV-1 a HIV-2 v lidských slinách, kterým víte výsledek do 30 minut. Je třeba testovat alespoň 2,5 měsíce po pohlavním styku s osobou, která mohla nákazu přenést.

Sponzorováno

Testování je jednoduché, ale před ním nesmí člověk 15 minut kouřit, pít alkohol a žvýkat mentolové žvýkačky. Stačí si přiloženou tyčinkou udělat výtěr dásní a poté ji vložit do speciálního roztoku, tzv.. bufferu. Už po 20 minutách zjistí i laik, jak na tom je. Jeden proužek značí, že je negativní, 2 proužky již určují pozitivitu. V takovém případě je třeba navštívit lékaře, který může výsledek potvrdit a nasadit léčbu. Přestože jsou tyto testy přesné na 99%, výsledek se i tak označuje za reaktivní, neboť jeho pozitivitu potvrdí až další laboratorní vyšetření.

Cena testu se pohybuje kolem 20 EUR (u nás okolo 500Kč).

Test na zjištění přítomnosti Helicobacter pylori

Helicobacter pylori se testuje podobně jako okultní krvácení ze stolice a výsledek je znám do 10 minut. Cena testu se pohybuje kolem 5,17 – 12 EUR. U nás asi za 200 – 300Kč.

Test na boreliózu

Testuje se klíště, který vás mohl nakazit.

Velkou chybou je, jestliže po vyjmutí klíštěte, které vás kouslo, toto klíště vyhodíte. Domácí test na zjištění, zda je riziko onemocnění na boreliózu, stanoví totiž infekci klíštěte vyšetřením jeho DNA. Při domácím testu musíte klíštěte dát do igelitového sáčku a odeslat na adresu uvedenou v testu. Do 6 dní získáte výsledek, zda byl nebo nebyl klíště infikován.

TIP: Jak vytáhnout klíště?

Alkohol test

Přítomnost alkoholu v dechu se při testu projeví změnou barvy náplně do jedné minuty. Jednokrokové testy na alkohol skládají ze skleněných detekčních trubiček s náustkem. Otestovat se mohou i sliny pomocí testovacího proužku. Porovnáním s barevnou škálou na obalu se zjistí množství alkoholu. Černý čtvereček znamená maximum – tři promile. Na přesnější měření se používá osobní digitální alkoholový tester (cena nad 400kč). Nejpřesnější testování přítomnosti alkoholu v krvi poskytují profesionální testery na alkohol (cena v řádech několika tisíců i desetitisíců).

Cena běžného testu se pohybuje okolo 50 – 250kč.

Sponzorováno

Spektrum nabízených testů v lékárnách rapidně narůstá. Ceny jednotlivých testů jsou v příspěvku uvedeny orientačně, neboť jednotlivé lékárny mají určité odchylky v cenách. Taktéž není možná dostupnost všech testů v každé lékárně. V internetových obchodech je také široká možnost zakoupení si ověřených testů, pokud je nemůžete získat v lékárně.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva