Sponzorováno

Moderní způsoby hojení jizev 4.92/5 (13)

Moderní způsoby hojení jizevJizvy představují změněnou tkáň, která nahradí dříve poškozenou tkáň. Vznikají v průběhu hojení kožních defektů, a to tak, že vazivová tkáň vyplní volné místo, které se vytvořilo po odstranění poškozené tkáně. Zasahuje hluboko do spodní části kůže, spáry (hypodermis). Nově vazivová tkáň neobsahuje žádné kožní adnex, jako jsou vlasy, mazové a potní žlázy. Vazivo je bohaté na kolagen, elastická vlákna chybí nebo jsou degenerované. Velikost tvar a charakter jizev závisí na různých okolnostech, jako jsou původ a intenzita poškození tkáně, lokalizace a schopnosti individua tvořit vazivová tkáň.

Druhy jizev

Jenoduchá jizva

Zcela jednoduchou jizvou je jizva po chirurgickém řezu, pokud se hojí bez komplikací, např. bez infekce. Nejprve je růžové barvy a po čase zbledne a je přibližně barvy okolní kůže, mírně se od ní odlišuje, může. Jizvy mohou mít nedostatek nebo nadbytek vazivové tkáně a ty jsou jasně rozpoznatelné od okolní kůže.

Atrofická jizva

Atrofická jizva se nachází pod úrovní kůže a není zcela vyplněna vazivovou tkání. Takové jizvy se tvoří zejména po překonání akné nebo planých neštovic. Tyto jizvy jsou stále a nemění se, mají tvar jamek nebo nálevek.

Hypertrofická jizva

Hypertrofická jizva obsahuje nadbytek vazivové tkáně, je červené barvy, je hrubá a na pohmat tvrdá. Může svědit, někdy bolí, nepřesahuje místo poškození a vytvoří se rychle, po čase se vstřebá do úrovně kůže.

Keloidní jizvy

Keloidní jizvy jsou hypertrofické a přesahují místo poškození, vznikají pomalu a později a nevstřebají se. Čerstvé jizvy bývají růžové nebo živě červené a postupně se mění na slonovinově až porcelánově bílé, nebo jsou hnědě pigmentované. Mohou svědit nebo bolet. Pokud se nacházejí nad místem, které podléhá zvýšenému tahu, mohou omezovat pohyblivost, např. některého kloubu, pokud se nacházejí v jeho bezprostřední blízkosti. Keloidní jizvy tvoří jedinci, kteří mají geneticky dané reagovat na poškození kůže tvorbou keloidů, jsou to zejména mladší osoby a ženy.

Existují části těla, které mají zvýšenou schopnost tvořit keloidy, jako jsou dekolt, ušní boltce, ramena a líce. U jedinců, kteří mají zvýšenou predispozici, již malé poranění může mít za následek vytvoření keloidů, například v místě tetování, piercingu, ale také v místě poštípání hmyzem, očkování, pořezání nebo chirurgického zákroku. Někdy se taková jizva vytvoří i spontánně, bez zřejmé příčiny.

Ovlivnění procesu hojení jizev

Jizvy nelze odstranit, neboť jsou důsledkem porušení celistvosti kůže. Dá se však ovlivnit jejich vzhled. Do jaké míry se podaří ovlivnit výsledný stav, závisí na charakteru, trvání jizvy a její lokalizace a původu.

Lidové recepty pro boj s jizvami

Existuje několik lidových receptů na ošetřování porušené celistvosti kůže a následně vzniklé jizvy. Mezi tyto patří odvar z třezalky tečkované nebo ze jitrocele. Panthenol sprej také působí příznivě na hojení jizvy. Na keloidní jizvy se používají přípravky obsahující cibulový extrakt, heparin a allantoin. Důležité je, abyste jizvě věnovali každý den, a to nezávisle na tom, jakou metodu hojení jste si vybrali. Léčba keloidních jizev bývá náročná na čas a trpělivost, dalšími metodami jsou kryoterapie – zmrazování pomocí tekutého dusíku nebo oxidu uhličitého a může se kombinovat s lokálními kortikosteroidy. Frakcionační terapie rentgenovými paprsky je další z možností. Používají se i kortikosteroidní externí samostatně, nebo v kombinaci s chirurgickou léčbou.

Sponzorováno

Silikon proti jizvám?

Moderní metodou v léčbě jizev je použití silikonu. Silikon je minerál nacházející se ve velkém množství v zemské kůře, ale také v rostlinném a živočišném tkáni. Je velmi tvrdý, jeho aktivní forma, SiO2, se používá při výrobě skla. Tkáním, jako jsou kosti, cévy, chrupavky a šlachy, dodává tvrdost. Je důležitý při kalcifikaci kostí. Silikon se nachází v potravě, je součástí rostlinných vláken, ale je celulóza. Obsahuje ho pšenice, oves, rýže, cukrová třtina a také avokádo, cibule. Silikon zajišťuje pevnost a sílu tkáně a pomáhá udržovat tkáně pohromadě.

Kolagen rovněž obsahuje určité množství silikonu. Základním úkolem silikonu je jeho spoluúčast při kalcifikaci kostí, udržování integrity pojivové tkáně a keratonizácii. Relativní nedostatek silikonové soli v aterosklerotických cévách poukazuje na jeho důležitou patofyziologické funkci. Silikon se používá v rostlinných léčí-vých produktech na podporu pevnosti vlasů, kůže a nehtů. Pomáhá udržovat elasticitu kůže a může být považováno za antiagingový potravinový doplněk.

Silikon se využívá také k léčbě jizev, a to v různých formách, jako jsou silikonový gel a náplasti. DermatixSiGel je samoschnoucí silikonový gel, který udržuje v rovnováze vlhkost kůže a napomáhá hojení jizev. Je vhodný k ošetření již zocelených jizev po chirurgických zákrocích, po ošetření laserem, traumatických mechanických poraněních a popáleninách. Jizvy zjemňuje, vyhlazuje a zmírňuje svědění a nepříjemné pocity, podporuje jejich vyblednutí. Je vhodný i na prevenci tvorby keloidních a hypertrofických jizev po běžných chirurgických zákrocích. Je vhodný pro použití i u dětí. Může se použít k léčbě jizev na celém těle, ale vhodný je zejména na obličej, klouby a různé záhyby kůže. Důležité je dodržovat zásady aplikace a délku léčby. Postižené místo je třeba důkladně umýt, opláchnout vodou a opatrně vysušit. Zlehka nanést velmi tenkou vrstvičku gelu a nechat zaschnout, překrýt makeupem, případně oděvem. Pokud gel v tomto čase nezaschne, je třeba nadbytečné množství setřít a počkat, dokud gel zaschne.

Metody hojení a odstranění jizev

Jizvy dělíme na atrofické (vpadlé), hypertrofické (nad úrovní kůže) a keloidy (fialové ztvrdlé hrboly). Cílem hojení je dosáhnout stavu, kdy je jizva esteticky přijatelná a poškozená kůže opět funkční. Nejlepší je s hojením a odstraněním jizev začít do jednoho roku od jejich vzniku.

Vyříznutí jizvy a sešití okrajů rány

Tento postup je nevhodný pro keloidní jizvy a přichází v úvahu až ve chvíli, pokud jste vyzkoušela všechny možnosti hojení jizvy a stále nejste spokojená. Zákrok by měl doporučit lékař. Mějte však na paměti, že operace způsobí další jizvu, která se musí zahojit.

Korekce biostimulačním laserem

Podporuje hojení a zároveň desinfikuje ránu. Doporučuje se zejména tehdy, když je jizva červená. Pro účinnost tohoto ošetření je třeba několik opakování.

Ošetření depigmentačním laserem

Vede k úpravě barevného vzhledu jizvy. Jizvy po plastice prsou – například zvětšení.

Dermabraze

Je odstranění vrchní vrstvy pokožky chirurgickou frézou. Často se používá pro jizvy a nedokonalosti tváře.

Laserová dermabraze

Odstranění vrchní vrstvy pokožky laserem. Jednotlivé zákroky jsou relativně drahé. Například jedno kolo dermabraze stojí asi 2 500 Kč, jeden zákrok laserem stojí asi 1 500 Kč. Ve většině případů bude potřeba jednotlivá ošetření opakovat. A tím náklady rostou.

Tlaková masáž

Masáž můžete provádět sami již po několika týdnech, když je rána bezpečně zacelená a zahojená. Masírujte jizvu a okolí jizvy pomocí jemných stisků, které prokrvují narušenou oblast a tím pomáhají k obnově pružnosti pokožky. Tlačte prstem na jednotlivá místa jizvy několik sekund. Po jizvě nepřejíždíte, pouze bodově stlačujete. Tuto masáž je dobré provádět tak často, jak to jen jde.

Hojivá mast či gel

S aplikací masti lze začít ve chvíli, kdy je jizva zacelená. Můžete si vybrat mast přírodní s výtažky bylin či tu, která vznikla v laboratořích odborníků. Léčba mastí vyžaduje dlouhodobou pravidelnou péči a trpělivost. Léčba pomocí silikonového gelu na vyhlazení jizev je však účinnější.

Hojivá náplast

Sponzorováno

Náplasti na odstranění jizev lze začít používat ve chvíli, kdy je jizva uzavřená bez stehů a strupů. Díky působení hojivé náplasti se jizvy stávají hladší. Náplast působí prostřednictvím kombinace okluze (uzavření jizvu před expozicí vzduchu), hydratace, zvýšené teploty pokožky a kontinuálního lehkého tlaku. První pozitivní výsledky je možné pozorovat již během 3 až 7 týdnů. Nejlepších výsledků je dosaženo po 3 měsících.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Moderní způsoby hojení jizev”

    1. Guláš Viliam napsal:

      Dobrý deň mám to veľmi dlúho nevenoval jsom tomu, je to roděné, je to na hruďi 10cm dlúhe hrubé 3cm veľmi srbý a bolý, je to čím dal horšie němožem ležať na ľavej ani na pravej straně potom sú bolestě něchcem chirurgický zákrok nějaku liečbu dalo by sa?

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva