Sponzorováno

Bradavice jsou infekční, léčit by je měl odborník 4.56/5 (16)

BradaviceNepříjemné výrůstky si po těle roznesou i ručníkem. Bradavice však nepodvazujte, lékař vám je bezpečně vypálí tekutým dusíkem. V případě bradavic nehraje dědičnost roli. Vyvýšené polokoule, které mají barvu pokožky, ale drsný povrch, jsou virového původu. „Nejčastěji je chytíte v plovárnách a společných sprchách. Šíří se však i vzduchem, takže narazit na bradavici není problém. To, zda se nakonec objeví i na vašem těle, závisí na imunitě. Pokud ji máte v pořádku, nedovolí bradavici vyrůst,“ přibližuje dermatoložka MUDr. Zora Haviarová. Nepříjemné útvary jsou infekční, takže pokud se vám objeví jedna, můžete si ji roznést i jinam, například ručníkem. Opatrnost je namístě zejména při holení. Muži si je snadno roznesou po tváři.

Do nohy je zatlačíte

Obyčejné bradavice se nejčastěji vyskytují na rukou. Mají klasický vzhled a vyčnívají nad povrch. Jiným typem jsou bradavice na nohou. Lidé si je často pletou s otlaky, neboť jsou zatlačeny dovnitř. Může za to hmotnost těla, která na bradavici působí při chůzi.

V tomto případě vás může místo i pobolívat, neboť podle umístění útvar často tlačí na tkáň nebo na kost. Při odstraňování bradavic na chodidlech musí být odborníci zvlášť opatrní. Pokud by vám po zhojení zůstala jizva, může vám způsobovat trvalé potíže, protože opět může vyvíjet tlak na kost. Hladší bradavice trápí zejména děti a vysévají se zejména na obličeji.

IDEÁLNÍ JE DUSÍK

Způsobů odstraňování bradavic je několik. Nedávno se využívaly takzvané ostré lžíce. Od bolestivého a krvavého zákroku, po kterém zůstávají jizvy, se ustupuje. Momentálně se na odstraňování používá zejména tekutý dusík.

TIP: Jak odstranit bradavice?

„Bradavice se zmrazí a vytvoří se pod ní puchýř. Ten zvedne dno bradavice a ta se pak vychlípí,“ objasňuje ošetření odbornice. „Výhoda tekutého dusíku je i v tom, že po zákroku nezůstávají jizvy, nebo opravdu výjimečně, když je bradavice velká a hluboká.“ Při odstraňování bradavice tekutým dusíkem na ruce většinou stačí jedno ošetření. Rovněž na nose. Na nohou se však musí aplikace opakovat.

Můžete se setkat i s vypalováním bradavic, tento zákrok je však bolestivý. Rovněž se při jejich odstraňování zvažuje i použití laseru. „Nemáme však jistotu, zda jsme vyčistili celé dno bradavice. Navíc laser pracuje na principu odpařování jednotlivých vrstev. Přestože je na přístroji odsávání, do vzduchu se mohou dostat částečky bradavice a tím i viru,“ zdůrazňuje doktorka Haviarová. Pokud se vyskytuje větší ložisko, odborník může přistoupit k chirurgickému řešení potíží.

Sponzorováno

Fibromy rostou na stopkách

Na kůžise často objevují i ​​kožní výrůstky, takzvané fibromy. Jsou neškodné, nejsou infekční a rostou na drobných stopkách. Lidé si často myslí, že jsou přirozeným znakem stárnutí, případně že je někde chytili a roznesli si je po krku řetízkem.

Není to však tak. „Jde o genetickou predispozici. Jelikož si je starší lidé nedali odstranit, s věkem narostly,“ konstatuje Zora Haviarová. Fibromy se nejčastěji vyskytují na krku, v podpaží, pod prsou či na horních víčkách. Pokud však máte sklon k jejich vzniku, můžete si osamocený fibrom najít i ve středu břicha, a to i v patnácti letech.

Řešte je průběžně

Odstraňování fibromů je jednoduché, odpálí se takzvaným kauterem. Výrůstky se odstraňují působením elektrického proudu a metodu najdete i pod označením elektrokoagulace. Drobný zákrok není bolestivý, můžete pocítit jen drobné štípnutí. Po výrůstcích nezůstane ani stopa.

ZKUSTE: Můžete zkusit třeba vlaštovičník

Fibromy, které mají menší stopku a jsou více přisáté na kůži, lze odstranit i laserem. Ideální je, když kožní výrůstky řešíte průběžně, aby zbytečně nenarostly. K odstranění výrůstku stačí jedno sezení, časem se však mohou objevit nové. Někdo musí přijít dvakrát do roka, jinému stačí navštívit odborníka jednou za pět, šest let.

VÁZÁNÍ ZAKÁZÁNO

Pokud je stopka tenoučká, fibrom odpadne i sám. Nebo si ho nechtěně odtrhnete. Při narušení stopky zčerná a ztratí se, tehdy nemusíte podléhat panice. Někteří lidé si fibromy dokonce podvažovat. „Pokud tímto způsobem zabráníte výživě výrůstku, může se ztratit. Není to však nejlepší nápad. Setkala jsem se s pacientkou, která si množství fibromů na krku omotala vlasy. Každý jeden měla zduřelý, zapálený a celý krk měla červený. Půlhodinu jsem se k fibromy prostříhávanla,“ vzpomíná odbornice.

Tip na domácí ošetření

Přípravky proti bradavicím dostupné v lékárně účinkují na principu rozleptání. Pokud máte dobrou imunitu a bradavice je jen menší, můžete se jí zbavit. Nepouštějte se však do experimentů, přece jen jde o infekční onemocnění.

Sponzorováno

Pokud nemáte jistotu, zda máte na kůži bradavici, výrůstek nebo znaménko, neošetřujte si je. Jejich neodborné podvázání nebo odtržení může skončit vážnými zdravotními problémy. Vždy si raději dejte zkontrolovat kůži u dermatologa.

Co si dále o bradavicích přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Bradavice jsou infekční, léčit by je měl odborník”

  1. Karel napsal:

   Hmmm, doktorské bludy, dogmata a mýty tzv. Systémových felčarů…

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva