Velká fontanela u dětí a miminek – kdy by se měla uzavřít? 4.94/5 (18)

Sponzorováno

Velkou fontanelu lze snadno u miminek nahmatat pár centimetrů nad čelem...

Velkou fontanelu lze snadno u miminek nahmatat pár centimetrů nad čelem…

Jako fontanela se označuje vazivový útvar na lebce dítěte. Česky nese krásný název „lupínek“ a nachází se v místě, kde by jinak došlo ke styku jednotlivých kostí. Umožňuje růst hlavičky, ale také její průchod porodními cestami. Důležité je však i to, jak vypadá v prvních letech života – problematické může být její přetrvávání, ale na druhé straně i předčasné uzavření.

Fontanela – kde ji najdeme a k čemu je dobrá?

Velkou fontanelu lze snadno u miminek nahmatat pár centimetrů nad čelem. Kost čelní zde nedosahuje až zcela ke kostem temenním a v tomto prostoru je zřejmý malý kosočtverec. Můžete zde cítit pulzující krev, což někdy u rodičů vyvolává obavy, zda se této části těla mohou dotknout, aby děťátku neublížili, nebo ji naopak přehnaně zkoumají.

Je však pravdou, že vzhled fontanely může mnoho vypovídat o zdravotním stavu dítěte. Problematické je zejména pokud je propadlá, což poukazuje na dehydrataci. Vyvýšená je naopak při stavech, kdy je zvýšen tlak uvnitř hlavičky. Kromě již dříve zmíněných funkcí se fontanela podílí též na pružnosti hlavičky, dítě chrání před zraněním a nebezpečnými otřesy, pokud by došlo k pádu. Přispívá též ke snazšímu vyrovnání krevního tlaku v hlavě.

Fontanel existuje na hlavě miminek více

Velká fontanela se obvykle uzavírá kolem 14. měsíce věku (je zde však širší časové rozpětí). Pediatr dítěte ji vždy při prohlídkách sleduje. Je totiž podstatné mapovat její stav spolu s růstem hlavičky – měřením jejího obvodu. Kromě velké fontanely se na hlavě vyskytuje ještě pět dalších. Malá fontanela má tvar trojúhelníku a je umístěna mezi týlem a temenem. Je však obtížně nahmatatelná a vymizí krátce po porodu (mezi 2. a 4. měsícem). Zbylé lupínky se obvykle zatáhnou do třech let věku. Při uzavření fontanel dochází k jejich překrytí pevnou tkání. Lebeční kosti však k sobě definitivně srostou až na prahu dospělosti.

Fontanela je prostě jedním z důkazů geniality přírody

Patříme k tvorům s největším mozkem na zeměkouli. Ale jak takový velký mozek, pevně uzavřený ze všech stran v lebce, porodit? Fontanely nabízejí řešení. Hlavička je v místě fontanel velmi pružná a přizpůsobivá, a tedy může bezpečně projít úzkým porodním kanálem. Pokud se i nějak během této cesty zdeformuje, za pár dní je opět krásná.

Fontanely mají ale ještě další důležité úkoly: jednak umožňují rychlé vyrovnávání krevního tlaku v hlavě, také se díky nim může mozek děťátka zejména prvním roce nerušeně zvětšovat. Navíc může fontanela posloužit lékařům jako okno pro ultrazvukové vyšetření mozku kojenců. Růst lebky je velmi citlivým informátorem o tom, jak se vyvíjí a roste mozek dítěte. Řečeno jinak: správná velikost lebky nám ukazuje, že vývoj mozku dítěte probíhá „normálně“, protože mozek tím, že se zvětšuje, aktivně tlačí zevnitř na lebku, a ta se následně přizpůsobuje jeho velikosti, roste s ním.

Sponzorováno

Fontanela amožné problémy

1. Předčasné uzavírání fontanely

Pediatr by měl zaznamenat, pokud by k uzavírání prostoru fontanely došlo hned v prvních měsících po narození. Rizikové je to zejména za současného nízkého či zcela žádného přírůstku při měření obvodu hlavičky. Zde je pak nutné odeslat dítě na neurologické vyšetření a stav pravidelně sledovat. Hlavním nebezpečím zde je, že při příliš brzkém uzavření fontanely nebude mít mozek dostatek prostoru pro svůj růst a dojde k útlaku jeho struktur. To by mohlo mít za následek i zpomalený psychomotorický vývoj dítěte.

Neurolog zhodnotí kromě stavu fontanely též srůst lebečních švů. Ty mohou ještě umožňovat potřebný růst lebky. Pokud by bylo zřejmé, že mozek nebude mít dostatek místa, je nutné provést operaci – nejlépe do roku věku dítěte. Při ní jsou lebeční švy uvolněny.

2. Pozdní uzavírání

Jako pozdní je vnímáno, pokud fontanela není uzavřena ve dvou letech dítěte. Nebezpečím zde je, že uvnitř lebky by mohlo docházet k hromadění mozkomíšního moku – tzv. hydrocefalu. To může nastat po úrazu, zánětu nebo při některých vrozených vývojových vadách. Hromaděním tekutiny by zde opět byly utlačovány struktury mozku, což by mohlo negativně ovlivnit jejich fungování.

Hydrocefalus se projevuje zejména zvětšenou hlavičkou s patrnou vystouplou fontanelou, rozestoupenými lebečními švy, ale též neklidem a nespokojeností dítěte. To může být plačtivé, nemůže spát, někdy může i opakovaně zvracet. Při pláči dítěte může být na hlavičce patrné zvýšené naplnění žil. Řešení je zde opět chirurgické, kdy je mozkomíšní mok odveden z lebky (lumbální drenáž). Dalším důvodem neuzavření fontanely může být porucha přeměny chrupavčitých a vazivových struktur v opravdové pevné kosti. Rizikem u tohoto postižení jsou deformity páteře. Jako další možné příčiny lze uvést sníženou funkci štítné žlázy, ale třeba i srdeční vady.

Poruchy růstu hlavy jsou v současnosti vděčnou oblastí pro léčbu a podstatně se zlepšuje osud dětí, které v minulosti často trpěli a předčasně umírali. Dnes tyto děti čeká optimistická budoucnost s možností téměř plnohodnotného života.

Kdy fontanely „zanikají“?

Asi jste si u pediatra všimli, jak velkou pozornost věnuje pravidelnému měření hlavičky a zkoumání velké fontanely. Někdy, vás dokonce může toto sledování stresovat; zvláště tehdy, pokud pediatr konstatuje, že se fontanela uzavírá předčasně. Ve většině případů se ale všechno srovná. Mnohdy se totiž věnuje větší pozornost fontanele než samotnému růstu lebky, což pak vede ke zbytečnému a předčasnému stresu.

Malá fontanela, kterou laik obvykle nenahmatá (a ani není důvod se o to pokoušet), zaniká mezi 2. – 4. měsícem. Nápadnější velká fontanela pak mizí mezi 12. – 18. měsícem. „Často se bohužel věnuje větší pozornost velikosti fontanely nebo jejímu předčasnému uzavírání jak samotnému růstu lebky, což může vést ke zbytečnému stresu,“ podotýká pediatr. Odchylky ve velikosti fontanely i časové nepravidelnosti v jejím zmenšování nemusí ještě znamenat nic závažného. Dětský lékař obvykle odesílá kojence k neurologovi tehdy, když se velká fontanela a lebeční švy rozestupují a děťátko se odchyluje od normálního psychomotorického vývoje.

Co si dále o fontanele přečíst?

VIDEO: Fontanela – vazivové spojení na hlavě novorozence v místě zkřížení švů lebečních

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva