Sponzorováno

Jak a proč použít kofein na pleť? Je vlastně kofein pro pokožku dobrý? 4.53/5 (15)

  • Kofein je vazokonstriktor, což znamená, že vaše krevní cévy jsou menší a jemnější. Při použití v péči o pleť kofein snižuje průtok krve do pokožky a dělá ji jasnější a pevnější.
  • Často je považován za přísadu proti stárnutí nebo vyhlazující vrásky v péči o obličej, oční péči a dokonce i péči o tělo.
  • Klíčem k tomu, aby produkty péče o pleť fungovaly, je správné složení. Zejména při použití správného množství kofeinu může být účinnou složkou pro osvěžení pleti, odstranění tmavých kruhů pod očima a snížení otoků v obličeji. Aby byl kofein účinný, musí být aplikován ve vysoce koncentrovaných dávkách.
  • Studie ukazují, že kofein pomáhá, i když je aplikován po vystavení UVA a UVB paprskům. Dostanete okamžitou ochranu před oxidačním stresem, ale časem může slábnout, na to pamatujte. V jedné studii provedené na myších například kofein aplikovaný lokálně podporoval apoptózu neboli buněčnou smrt v buňkách poškozených spálením sluncem.

Kofein může vaší pleti pomoci, i když jen krátkodobě.

Kofein může vaší pleti pomoci, i když jen krátkodobě.

Když potřebujete ráno nakopnout, šálek kávy obvykle přijde vhod. Může aplikace kofeinových krémů a sér udělat totéž pro ospalou pleť? Může být kofein dobrý pro vaši pokožku? A jak působí? Na to se podíváme v dnešním článku.

Je kofein dobrý pro vaši pokožku?

Kofein se stal oblíbenou složkou produktů péče o pleť, od sér pod oči přes pleťové masky až po krémy proti celulitidě a další produkty. Zatímco marketingová oddělení kosmetických společností tvrdí, že kofein může „probudit“ vaši pokožku, zde je to, co potvrzuje věda.

1. Kofein chrání pokožku před poškozením

Kofein je sám o sobě antioxidant, o kterém je známo (studie na toto téma zde), že chrání pokožku před poškozením způsobeným volnými radikály – molekulami, které rozkládají váš kolagen a způsobují jemné linky, vrásky a jinak ochablou, nažloutlou pokožku.

Antioxidanty jsou nyní v péči o pleť velmi, velmi cenné. Znečištění a UV záření poškozují pleť, do toho přichází volné radikály, které také pleti hodně ubližují. Ale použití antioxidantů je pro vaši pokožku skvělé, protože může pomoci zastavit některé z těchto poškození.

2. Kofein rozjasňuje pleť

Kofein je vazokonstriktor, což znamená, že způsobuje stažení nebo zúžení krevních cév. To zase snižuje průtok krve do pokožky a vaše pokožka pak vypadá jasnější a hladší – jako skutečný instagramový filtr pro váš obličej! Ale kofein to umí i v realitě, na rozdíl od instagramového filtru, který to umí jen na monitoru a displayi telefonu.

3. Odstraňuje váčky pod očima

Probudit se s obrovskou kocovinou? Nebo jste se jen včera v noci nedostatečně vyspali? Výrobek s kofeinem může být malým trikem ke snížení výskytu tmavých kruhů a váčků pod očima, které přicházejí s celkovým vyčerpáním.

Sponzorováno

To proto, že může pomoci s mikrocirkulací, která stahuje krevní cévy a pomáhá dočasně redukovat zabarvení pokožky. Řekněte pápá tmavým kruhům pod očima – alespoň v krátkodobém horizontu. (Varování: Pokud máte váčky pod očima kvůli genetice, kofein vám nepomůže).

4. Kofein zklidňuje zánět

Při aplikaci na pokožku pomáhají protizánětlivé vlastnosti kofeinu snížit zarudnutí a zklidnit pokožku zanícenou vystavením slunci (ale snažte se pro začátek nevystavovat se nadměrně slunci!)

5. Zlepšuje vzhled strií a celulitidy

Kofeinové krémy se stávají obzvláště populární v létě, když se lidé chystají obnažit se na pláži. Je to proto, že mohou být rychlým řešením, které dočasně zmírní vzhled pokožky poseté celulitidou a posetou striemi.

Je známo, že kofein stimuluje enzymy, které rozkládají tuky, takže může dočasně dehydratovat tukové buňky. To má za následek hladší a pevnější vzhled – alespoň na chvíli.

Když používáte krémy na celulitidu nebo produkty na redukci strií, nejlepší způsob, jak je aplikovat, je vmasírovat je do pokožky. Masážní pohyb se spojuje se samotným kofeinem, aby pomohl stimulovat tyto enzymy.

6. Kofein aplikovaný na kůži může mít dokonce protirakovinné účinky

V jedné studii provedené na myších kofein aplikovaný lokálně podporoval apoptózu neboli buněčnou smrt v buňkách poškozených spálením sluncem. Výzkumníci dospěli k závěru, že lokálně aplikovaný kofein vedl ke skutečné buněčné smrti spinocelulárního karcinomu a benigních kožních nádorů. Spinocelulární karcinom je druh rakoviny kůže. Samozřejmě jsou zapotřebí rozsáhlé klinické studie, aby se zjistilo, zda lidé uvidí stejné protirakovinné účinky.

Pamatujte: Výhody kofeinu pro pleť jsou krátkodobé

Stejně jako šálek kávy, který vás povzbudí jen na několik hodin, tak i místní produkty s kofeinem poskytují výhody pro pokožku taky jen na chvíli. To znamená, že neléčí vrásky, jemné linky, váčky pod očima a otoky – pouze dočasně mění jejich vzhled.

Pokud jste fanouškem Harryho Pottera, představte si to jako mnoholičný lektvar na póry: Jakmile produkt vyprchá, váš obličej se vrátí do standardního stavu. Může pěkně změnit vzhled vaší pokožky v okamžiku, kdy kofein na pleť používáte, ale není to přímo léčba.

Kdy používat produkty péče o pleť s kofeinem

Produkty péče o pleť s kofeinem jsou obvykle bezpečné pro použití kdykoli, i když pokud je používáte k dočasnému zpevnění, rozjasnění a podobně, je nejlepší je používat ráno, protože pamatujte: Jak se produkt postupem dne spotřebovává, snižují se i jeho výhod. Takže s kofeinem na pleť jděte hned ráno. Stejně jako s kafíčkem. :)

Sponzorováno

Zkoušeli jste použít kofein na pleť? A jak to dopadlo? Hodně mne zajímají vaše zkušenosti s kofeinem.

A dále si o kofeinu přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva