Sponzorováno

Port de bras a jeho vliv na krásu a zdraví 4.91/5 (11)

Port de bras a jeho vliv na krásu a zdravíTrendem aerobních a fitness studií je již několik let stále obsáhlejší zařazování lekcí body & mind stylu. Jako anglický název říká, jde o spojení práce těla a mysli, což koncept Port De Bras bohatě splňuje. A nejen to, spojuje v sobě tanec, balet, strečink i posturální a silový trénink. Navíc nepotřebujete k tomu žádné předchozí zkušenosti, či speciální dovednosti.

Port De Bras vás postupně naučí kontrole nad svým tělem, harmonii pohybu i smyslu pro rytmus.

Port de bras aneb jak se to začalo …

Myšlenku i realizaci mají na svědomí ruský choreograf Vladimír Snezhik spolu se španělským trenérem a fyzioterapeutem Juliem Diguezom Papim. Ti v roce 2006 tento jedinečný koncept založený na tanci vytvořili a nechali v Rusku pod ochrannou známkou zaregistrovat. Odtud ho postupně prezentovali do Evropy (v ČR se cvičí od roku 2008) a později i celého světa. Nebylo to vůbec těžké, protože oba už léta patří ke světové špičce Prezentery. Díky originalitě, tak i charismatu jejích tvůrců, si tak Port De Bras velice rychle našla své nadšence.

Oficiální definice slovního spojení „port de bras“ z klasického baletu znamená základní pohyby rukou spolu s předurčeným sledem cvičení určených k vytříbení kvality těchto pohybů.

Brilantní ideou Vladimíra a Julia bylo adaptovat tuto speciální techniku ​​mezi obyčejné lidi, cvičence. Instruktorem nemůže být ale kdokoliv, výlučně cvičitelé certifikovaní přímo tvůrci, což je samozřejmě jen pro dobro věci. Pečlivým výběrem a vyškolením instruktorů se zvyšuje předpoklad zachování vysoké úrovně tohoto cvičebního programu.

Čtěte také: Taneční cvičení Bokwa

Jak probíhá lekce Port De Bras?

Ve své podstatě je koncept Port De Bras tanečně-kondiční lekcí v duchu Body & Mind. Samotná hodina je prezentována s vydatným a precizním zakomponováním dechu do pohybů v pomalém rytmu. Obecně je to dynamický způsob osvojení si kontroly nad svým tělem spolu s vnitřním vnímáním pohybu.

Samotná hodina se pochopitelně začíná pozvolným rozehřátím organismu. V úplném úvodu je to cvičení paží na způsob ladných baletních pohybů se statickou polohou nohou. Postupně se zapojují i nohy a zvětšuje se rozsah pohybů a dynamika nabírá na intenzitě. Začátek lekce může být tvárný. Zapojeny bývají i jiné druhy cvičení z Power Stretch techniky, ve své podstatě však vždy jde o způsob porozumění práci paží jako i celých paží.

Sponzorováno

Cílem hlavní části hodiny je vytvoření jakési choreografie, čili kombinaci jednotlivých tanečních prvků. Ty se neustále opakují od jednoduchých až po složitější, což v konečném důsledku vede k rozvoji fyzické i psychické harmonie.

Ve skupině vytváříte jakýsi celek, který je, díky klidné a zároveň motivující hudbě, ladným pohybem, pravidelnému dechu a absolutní koncentraci na vlastní tělo, v harmonickém souladu. Určitě mrkněte na video pod článkem, které vydá za tisíc slov.

Určitou alternativou je zařazení části „par terre“ na závěr hodiny. Jedná se o cvičení na podložce, kde jsou jednotlivé sekvence převáděny i na zemi. Tato část však není povinná pro každého instruktora a je pouze na něm, zda se rozhodne, že součástí jeho / její lekce budou i cviky na podložce.

Hodina je ukončena závěrečným strečinkem celého těla, případně konkrétních zatížených svalových partií. Zde se dbá především na správné provedení pohybu, aby natažení bylo efektivní a zároveň bezpečné. I když Port De Bras je charakterizován jako relativně pomalý styl cvičení, při poctivém tréninku dostane vaše tělo řádně zabrat a vy budete zpocení jako po hodinovém běhu.

A jaké budou výsledky?

Jak svorně slibují Vladimír a Julio, po pravidelném cvičení Port De Bras zkrásní navenek i zevnitř. Z fyziologického hlediska jde o trénink všech svalových skupin. Jednotlivé kreace se převádějí zakomponováním pohybů celého těla se speciálním důrazem na oblast ramen, paží, boků a nohou. Dech má v tom celém svou nenahraditelnou funkci.

Velmi užitečnou věcí je, že cvičením se systematicky učíte správnému a efektivnímu zapojení těch svalů, které se podílejí na vzpřímeném držení těla. Neustále tedy aktivujete hluboký stabilizační systém, který je alfou omegou zdravého a funkčního těla. Vykonávané pohyby ve vás také nevědomky budují zdravé pohybové návyky jako jsou zapojení svalů centra těla, neutrální postavení pánve, rovný hřbet, uvolněná ramena.

Profitovat budete taktéž po psychické stránce, protože zahloubení se do tanečních pohybů a relaxační hudby vám přinese neskutečný klid a harmonii. Skutečnost, že dokážete zvládnout relativně náročnou taneční choreografii, přinese zas pocit úspěchu a určitého uspokojení.

Port De Bras můžete převádět jako samostatnou aktivitu nebo kompenzaci k jiným druhům sportu. Výrok, že zkrásní, není jen lákadlem. Po určitém čase se skutečně vaše pohyby stanou elegantnějšími, chůze vzpřímenější, svaly štíhlejšími a výraz tváře spokojenějším. Platí to pro všechny, protože vítány jsou všechny věkové i výkonnostní kategorie bez jakýchkoliv tanečních základů.

A co vy? Zkusili jste už Port De Bras? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o vaše zkušenosti dole v komentářích.

VIDEO: Ukázka Port de Bras

VIDEO: Kurs Port de Bras

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva