Sponzorováno

Chcete spalovat tuk? Cvičte podle pulsu (srdečního tepu)! 4.89/5 (9)

Chcete spalovat tuk? Cvičte podle pulsu!Necvičte zbytečně. Hlídejte si tepovou frekvenci, abyste místo shazování tuku nenaberali svalovou hmotu. Myslíte si, že čím intenzivněji cvičíte a lapáte po dechu, tím více kilo shodíte? Omyl. Je to nejčastější chyba začátečníků. Abyste skutečně shodili nějaké to kilo, dejte přednost pozvolnému tréninku. Poznejte tepovou frekvenci, při které spaluje vaše tělo tuky.

Méně je někdy více

Každé srdce bije jinak. Každé tělo má svůj spalovací puls. Nejpřesnější údaj vám dá sportovní lékař, zorientovat se však můžete i sami. Na to, abyste tempo při běhu či při cyklistice neprošvihli, existuje jednoduchý trik: Zkuste během cvičení mluvit. Aby organismus využil tuk jako zdroj energie, potřebuje dostatečný přísun kyslíku .

 • Pokud to dokážete a dýcháte normálně, jste pod úrovní aerobního, spalovacího pásma.
 • Pokud dýcháte zhluboka, mluvíte s obtížemi, ale nelapíte dech, cvičíte podle všeho optimálně.
 • Pokud sotva chytáte dech a nedokážete říct více než tři slova, cvičíte příliš intenzivně. V takovém případě uberte, je to zbytečné .

Chcete být při měření pulsu důslednější? Maximální tepovou frekvenci, kterou při cvičení nemáte překračovat, si vypočítejte: Od čísla 220 odečtete svůj věk.

Na přesnější výpočet se používá pro muže vzorec: 214 – (0,8 x věk ) a pro ženy 209 – ( 0,9 x věk ). Výpočet je však stále pouze orientační, v úvahu je třeba brát i sportovní minulost a dědičné dispozice.

Sponzorováno

Zahřejte se

Pokud chcete spálit tuky a zároveň si zvýšit kondici, trénujte při šedesáti až sedmdesáti procentech maximální tepové frekvence. Při vyšším pulsu se dostáváte do anaerobní fáze. Ta není vhodná na redukci hmotnosti, ale na budování svalů a rozvoj fyzické zdatnosti. Do správné tepové frekvence se dostávejte postupně. Cvičení odstartujte alespoň patnáctiminutovým zahřátím.

V samotné aerobní fázi setrvejte asi třicet minut. V posilovně vyzkoušejte kardiostroje. Běžící pás, stepper, stacionární kolo nebo rotoped. Nebo běhejte, bruslete, plavte, skákejte na aerobiku. Trénink doplňte posilováním. Hubnout budete s menší zátěží, při vyšším počtu opakování.

Pulzoměry

Tepovou frekvenci si můžete změřit na zápěstí a na krku. Po cvičení si nahmatejte tep a na stopkách odečtěte počet tepů za deset sekund. Číslo vynásobte šesti a dostanete tepovou frekvenci za minutu.

Vyplatí se investovat do pulzoměru nebo sporttesteru. Měřiče tepové frekvence bývají zabudované v hodinkách, v krokoměru i v rychloměrech. Pružný pás si připnete kolem hrudi. Elektrody na něm měří puls, vysílač dává zprávu hodinkám. Přístroj měří váš aktuální tep a stopuje čas, během kterého cvičíte. Měří i přibližnou spotřebu v kaloriích, některé typy mají zabudovanou navigaci. Při prvním použití se nelekněte. Puls nejdříve vyletí, ale postupně klesá. Trvá pár minut, dokud se zahřejete a pak se puls stabilizuje.

Máte pak cestu k ledničce? Stop!

Docvičili jste a vaše první cesta vede k ledničce? Zastavte se! Spotřeba energie, která je při sportování největší, pokračuje přibližně hodinu po skončení aktivity. Využijte to a v tomto čase si dopřejte jen vodu nebo minerálku.

VIDEO: O tepové frekvenci

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Chcete spalovat tuk? Cvičte podle pulsu (srdečního tepu)!”

  1. […] TIP: Jak cvičit podle srdečního tepu? […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva