Obsah článku
Rozhodli jste se, že se dostanete do formy? A v souvislosti s tím jste začali cvičit? Pokud ano, je vhodné nejenom znát a dodržovat hlavní zásady cvičení, ale je třeba myslet také na optimální stravování. Jinak může vaše snaha přijít v podstatě vniveč, stejně jako může dojít k tomu, že vaše cvičení nebude tak efektivní, jak se očekává.
Lehká jídla jsou základem
Nejprve jedna obecná poučka. Tedy jedno obecné pravidlo. Je jedno, zda nyní mluvíme o jídle, které si dáte před cvičením, nebo mluvíme o jídle, které si dáte po něm. Jasným pravidlem je to, že by se mělo jednat výhradně jenom o lehká jídla. A to s ohledem na:
- Velikost porce
- Obsah tuků
- Zátěž z hlediska trávení
Když toto pravidlo nedodržíte před cvičením, vaše tělo bude primárně trávit a vy nebudete mít tolik energie, kolik byste si představovali. Pokud si takové jídlo dáte naopak po cvičení, tak tělu dáte možná o dost více kalorií, než jste spálili. Tím se jenom potvrzuje, že je to kontraproduktivní cesta.
Pozor na sportovní nápoje
Nejenom jídlo, ale i pití je základem. Osvědčenou volbou může být voda, jelikož tou stoprocentně nikdy nic nezkazíte. Když začnete uvažovat o různých sportovních nápojích, je dobré podívat se na jejich složení. Ne všechny jsou před, nebo po cvičení vhodné. Proč? Sice mohou obsahovat různé minerály a další látky, které vašemu tělu dodáte, ale stejně tak mohou obsahovat i velké množství obyčejného cukru. A ten není v rámci cvičení tím pravým. Než takový nápoj, to raději vodu.
Sacharidy jsou základ
Mnoho lidí se domnívá, že sacharidy jsou v jídelníčku něčím špatným. Rozhodně tomu tak není, právě naopak, jsou volbou velmi dobrou. Ideální je dát si je před cvičením. Důvodem je ten, že právě sacharidy jsou dobrým zdrojem energie, kterou lze následně využít k samotnému výkonu. Ten může být díky sacharidům nejenom delší, ale může být také intenzivnější. A jaké jsou optimální zdroje? Dobrou volbou je jídlo, které obsahuje:
- Brambory
- Těstoviny
- Rýži
Pozor však na tom, kdy si danou porci dáte. Rozhodně by to nemělo být těsně před cvičením. Ideální je po jídle nejméně hodinu, lépe raději necelé dvě počkat. A teprve potom se začít hýbat.
Nepůjde to ani bez bílkovin
Nyní se dostáváme ke stravě, kterou je vhodné dát si po cvičení. Bílkoviny neboli proteiny jsou základní stavební jednotkou vašeho svalstva. V praxi to znamená, že když chcete, aby vám svaly rostly a také aby sílily, bez bílkovin se obejít nemůžete. Mnozí sportovci dnes užívají takzvané proteinové nápoje, které jich obsahují opravdu velké množství. Pokud své cvičení zase až tak vážně neberete, zkuste třeba vaječné bílky, mléčné výrobky, stejně jako drůbeží maso, nebo třeba i ryby.
Sponzorováno
I zde pozor na to, kdy si jídlo dáte. Jelikož cvičením nastartujete svůj metabolismus, je dobré ho následně nechat dělat to správné – spalovat tuky. S jídlem po výkonu tedy čekejte nejlépe alespoň 30 minut. Když to bude až hodina, jenom dobře.
Vitamíny a minerály
Těch jsme se lehce dotkli již v souvislosti s různými sportovními nápoji. Vaše tělo totiž vlivem vyššího fyzického výkonu začne vitamíny a minerály potřebovat více. Bude tedy třeba myslet na jejich doplnění. Když se ponoříme do segmentu výživových doplňků, tak je vhodné sáhnout po různých iontových nápojích, které mají v tomto směru velmi dobré složení – pozor však na již zmíněné cukry.
Když hledáte přírodní alternativu, je celkem jednoduchá. Sáhněte po ovoci. Abyste ulehčili trávení, dejte si třeba ovocný shake, nebo pouze vymačkanou šťávu. Ideální je dát si tento nápoj před cvičením, jelikož do těla dostanete i potřebné sacharidy. Když ovoce naředíte nízkotučným mlékem, je ideální volbou po cvičení, protože zajistíte i optimální přísun bílkovin.
Na takzvané nakopávače raději pozor
Můžete je pořídit ve formě chemické – kterou nedoporučujeme vůbec, stejně jako ve formě přírodní, ke které máme také určité výhrady. To proto, že je založena na látkách, jako je třeba kofein. Ten sice dodá energii, ale spíše krátkodobě. To je jeho první mínus. Druhé je založeno na tom, že vás může rychleji dehydrovat, a tak bude nutné zvýšit dávku tekutin, jinak mohou hrozit i zdravotní problémy, jako je dehydratace, přehřátí organismu, nebo dokonce kolaps. Ještě horší to může být s těmi chemickými, zvláště potom těmi, které lze pořídit z ciziny, jelikož u nás se nesmí prodávat.
Mějte jasný plán
Aby bylo cvičení a stravování skutečně efektivní, je vhodné mít plán. Tedy mít jasno v tom, co budete které dny dělat a jak to bude s konkrétní zátěží. Tomu následně přizpůsobíte jak skladbu, tak samozřejmě i porci jídla. Je totiž rozdíl, jestli máte v plánu jenom lehčí projížďku na kole, nebo si jdete na další dobu zaběhat, a to v rychlém tempu. Danému cvičení by měla strava přesně odpovídat. Kde mluvíme jenom o nenáročné aktivitě, tam je vhodné dát si spíše menší porci, nebo stravu nijak výrazně neřešit. Naopak pokud chcete opravdu zabrat, už se neobejdete ani bez dostatku sacharidů, které si dáte před aktivitou, ani se neobejdete bez dostatku bílkovin, které je vhodné do těla dostat hned, tedy hodinu po ní.
A co si ještě přečíst na toto téma?
VIDEO: Jídlo před a po tréninku
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pohyb a zdraví
Přečtěte si také naše další články