Močové kameny – léčba a prevence 4.78/5 (23)

Sponzorováno

Močové kameny - léčba a prevenceCukrovka a k tomu močové kameny není nic příjemného, ale ani nic neočekávaného. Je známo, že cukrovkáři jsou riziku infekcí močového systému vystaveni mnohem častěji než zdraví lidé. Pokud se však obě onemocnění včas diagnostikují a léčí, není důvod k potenciálnímu ohrožení ledvin.

Urolitiáza

Urolitiáza, nejčastější onemocnění močového systému, je charakterizována přítomností kamenů v ledvinách a močových cestách. Predisponujícím faktorem vzniku urolitiázy je infekce močového systému. S tím souvisí diabetická nefropatie (poškození ledvin na podkladě onemocnění drobných ledvinových cév), která je jednou z nejzávažnějších komplikací cukrovky.

Přítomnost močových kamenů se projevuje nejčastěji bolestí, kterou pacient pociťuje na různých místech, podle toho, zda se kámen nachází v ledvině, ledvinové pánvičce, močovodu, močovém měchýři, případně v močové trubici.

Většina močových kamenů vzniká v ledvinách, tehdy mluvíme o tzv. nefrolitiáze. Kameny se z ledviny mohou dostat do močovodu (ureterolithiasis), jsou tedy druhotné. Ani prvotní kameny v močovém měchýři (cystolitiáza) nejsou vzácností. Vyskytují se hlavně při poruše odtoku moči z močového měchýře, například při zvětšené prostatě.

Močový proud a činnost svaloviny močovodu usnadňují přechod kamenů močovodem. Někdy se jejich přítomnost v určitém úseku močových cest, dokud se nedostanou do pohybu, neprojevuje bolestí i delší dobu. Putující kámen může v kterékoli části močovodu zaklínit, co se s jeho náhlým ucpáním a zadržením moči v močových cestách nad překážkou projeví bolestí.

Bolest příchází nečekaně

Charakteristická je záchvatovitá, prudká bolest, tzv. renální kolika, která začíná v bederní oblasti na příslušné straně. Většinou vyzařuje směrem dolů, podél močovodu do slabiny, močového měchýře, genitálu, až na vnitřní plochu stehna. Vzniká náhle, bez jakýchkoli předchozích příznaků, v jakékoli situaci i v noci během spánku, v jakékoliv poloze těla, po jídle i nalačno. Náhlá, prudká bolest vyprovokuje celkový neklid spojený s napínáním na zvracení až zvracení, někdy častější nucení na močení a stolici. Pacient má často zastavené plyny, zrychlené dýchání, hledá polohu, v níž by byla bolest mírnější. Chvílemi se schoulí na lůžku nebo chodí po místnosti přidržuje si bolestivou bederní oblast. Kolika trvá různě dlouho. Na čas může přestat a v nepravidelných intervalech se opakovat, což může být projevem postupu kamene močovodem.

V době relativního klidu mívá pacient v oblasti ledviny nebo močovodu jen mírné bolesti. Po tom, jak kámen změní polohu a tlakem zadrženého moči av důsledku silné vypuzovací schopnosti močovodu vypadne do močového měchýře, bolesti přestanou. Z močového měchýře se většinou bez obtíží vymočí.

Kámen v močovém měchýři

Pokud se mezi močovým měchýřem a močovou rourou nachází překážka v odtoku moči, například zvětšená prostata, kámen zůstává v močovém měchýři, kde může narůst až do velikosti jablka. Typickým projevem přítomnosti kamene v močovém měchýři je časté močení, zejména během dne, které se při pohybu ještě stupňuje. Pokud se kámen dostane k odstupu uretry v močovém měchýři a ucpe ho, příznakem je přerušované močení. Pohybující se kámen v močovém měchýři může poranit sliznici močového měchýře. Tehdy nastává krvácení do moči, tzv. hematurie, která může být i výraznějšího stupně. Častým průvodním znakem bývá zánět močového měchýře (cystitida) s častým nucením na močení, pálením a řezáním při močení.

Sponzorováno

Hematurii mohou vyvolat kameny, zejména větší s drsnějším povrchem, i při poranění jiných částí močových cest, zejména močovodu.

Zdroj infekce

V případě, že kámen zůstává na jednom místě v močovodu delší dobu, zadržený moč je nad touto překážkou zdrojem infekce. Může postupovat vzestupně a poškozovat horní močové cesty až ledvinu. Někdy má obstrukce (ucpání) močových cest kamenem horečnatý průběh a vyžaduje urgentní řešení.

Kromě zánětu může kámen způsobit rozšíření močovodu, protože moč nemůže odtékat. Později se rozšíří i ledvinová pánvička a kalichy, postupně dochází k úbytku funkčního tkáně ledviny, k rozvoji tzv. hydronefrózy. Infekce vede k rozvoji chronického zánětu (pyelonefritida) s následnou renální insuficiencí, která ohrožuje život pacienta.

Úspěšná léčba

Přesto, že v současnosti ještě neznáme všechny příčiny, které vedou ke vzniku močových kamenů, dnešní lékařská věda je umí spolehlivě diagnostikovat a poměrně úspěšně léčit. Ledviny, jakož i další životně důležité orgány, jsou párovým orgánem, což má určitě svůj význam. Ale není důvod, abychom si přestali uvědomovat možné riziko jejich trvalého poškození.

Prevence nadevše

Urolitiáza je onemocnění, které se vyskytuje na celém světě, u všech věkových skupin, převažuje však v dospělém věku (častěji u mužů než u žen). V naší republice postihuje asi 4 procenta obyvatelstva. Vyskytuje se tedy poměrně často a proto je důležitá prevence vzniku močových kamenů a prevence jejich recidivy (návratu onemocnění). Při nedostatečné prevenci se kameny v ledvinách a močových cestách často vytvářejí znovu. Při správném předcházení jejich vzniku klesá počet recidiv urolitiázy pod 10 procent, u některých druhů kamenů lze zabránit recidivám úplně.

Pod prevencí urolitiázy rozumíme nespecifické a specifické postupy.

Specifická prevence léky se určuje podle:

  • složení močových kamenů,
  • laboratorních vyšetření krve a moči.

Nespecifické opatření:

  • předcházení močové infekci,
  • vysoký příjem tekutin,
  • zdravá životospráva s dostatečným pohybem na čerstvém vzduchu.

Tato opatření jsou u všech druhů močových kamenů platné obecně. Při tělesné aktivitě se snižuje riziko krystalizace kameňotvorných látek v moči, protože se urychluje průtok moči v močových cestách. Nesprávné dietní návyky mohou výrazně přispět k recidivě močových kamenů, případně samy o sobě mohou podmínit vývoj urolitiázy. Dietní opatření při urolitiáze kromě vysokého příjmu tekutin zahrnují v podstatě všeobecně platné zásady správné výživy. Doporučuje se pravidelná konzumace pestré stravy ve 3 až 4-hodinových intervalech s cílem zabránit velkým výkyvům ve vylučování kamenotvorných látek ledvinami. Týká se to zejména vápníku. Příjem čerstvého ovoce a zeleniny se doporučuje při všech druzích močových kamenů. Hlavním a obecně platným opatřením při prevenci všech druhů močových kamenů je vysoký příjem tekutin. Tím se zvýší množství moči a v něm se sníží koncentrace kamenotvorných látek. Obecně se doporučuje příjem tekutin nad 3 litry denně, z čehož by více než 50 procent měla představovat obyčejná voda. Doporučuje se také střídat různé značky minerálek.

Sponzorováno

Pacientům s urolitiázou doporučujeme, aby chodili na pravidelné kontroly (laboratorní vyšetření moči a krve, rtg, sonografické vyšetření ledvin a močových cest). Prevence močové infekce je důležitá nejen při předcházení vzniku močových kamenů, ale i při předcházení komplikací urolitiázy, zejména poškození ledvin s následnou ledvinovou nedostatečností, která ohrožuje život pacienta. Zvláště u diabetiků, kteří mají k vzniku zánětu ak poškození tkáně ledvin větší sklon.

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: ,

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva