Sponzorováno

Běh je pro naše zdraví velice prospěšný 4.86/5 (7)

Běh je pro naše zdraví velice prospěšnýZdraví člověka pomáhá udržet a rozvíjet pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu. Běh jako takový, ať už rekreační, nebo kondiční významně prospívá pohybovému, kardiovaskulárnímu i trávicímu ústrojí. Pro začátečníka je důležité osvojit si správnou techniku ​​běhu, nevhodná technika může způsobit problémy s pohybovým aparátem.

Základem správného běhu je celková uvolněnost těla a přirozený pohyb. Tělo by mělo být při běhu vzpřímené, ramena volně spuštěné. Je třeba se vyhnout zbytečným výkyvům trupu do stran. Paže se pohybují ve směru běhu, ne před hrudník. Obvyklou chybou při běhu bývá běh po špičkách, při takovém způsobu dochází k nadměrnému namáhání lýtkových svalů, což může způsobit svalovou horečku. Ideální je došlap na patu a váhu těla postupně přenést na celé chodidlo až po špičku. Pro běžce platí několik zásad, které jsou podstatné pro udržení zdraví.

Rozcvička je důležitá

Součástí každého tréninku by měla být rozcvička, během ní se pohybové ústrojí i krevní oběh připraví na tělesnou zátěž. Na začátek se doporučuje přibližně 5 minut věnovat uvolňovacím cvičením svalstva zad, paží a nohou. Tato cvičení střídat s rychlejší chůzí, případně klusem.

Sponzorováno

Pěkně postupně

Kondici je třeba přizpůsobit rychlost běhu a délku tratě. Pro začínajícího běžce je nejlepší nejdříve prodlužovat čas běhu a pak postupně zrychlovat tempo. Postupně zátěž a dávka cvičení narůstá. Začínáme s „dávkou“ v délce asi 30 minut a takových dávek si dáme během prvních týdnů dvě / tři za týden. Postupně prodlužujeme čas až na minimálně 45 minut a počet cvičení v týdnu na 3-4.

Pravidelnost

Pro získání kondice je nezbytný dlouhodobý trénink, při kterém se pravidelně střídají tréninkové a odpočinkové dny.
Pravidelnost spočívá ve snaze 3-4 „dávky“ týdně dodržovat a rozdělit je rovnoměrně. Nemá velký význam odbavit 4 dávky cvičení během dvou dnů a „mít klid“. Mezi jednotlivými dávkami by neměly být intervaly větší než 1-2 dny. Jinak se ztrácí účinek aktivity. Příliš velké, nebo naopak slabé zatížení je neúčinné a ztrácí na významu, může být dokonce škodlivé.

Uspokojení

Podobně jako na rozcvičení, potřebuje organismus určitý čas i na uklidnění. Není vhodné náhle přerušit zatížení, může vést k pocitům slabosti či závratě. Doporučuje se plynule přejít od běhu k několika minutové rychlé chůzi. Na závěr je vhodné zapojit cvičení jako při rozcvičce. Dodržením této zásady je možné předejít mnoha bolestem při běhu.

Sponzorováno

Pokud se rozhodnete pro běh pro zdraví, nedejte se odradit počátečními obtížemi, pocit dobrého zdraví, který se určitě dostaví Vám vše vynahradí.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Běh je pro naše zdraví velice prospěšný”

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva