Sponzorováno

Co byste měli vědět o Erythema Migrans 4.8/5 (20)

Takto může vypadat Erythema Migrans

Takto může vypadat Erythema Migrans

Co je to erythema migrans?

Erythema chronicum migrans je kruhová vyrážka, která se často objevuje v raných stádiích lymské choroby (lymské boreliózy). Přibližně 70 až 80 procent lidí s lymskou chorobou má tuto vyrážku. Diagnóza lymské choroby může být provedena, pokud máte vyrážku erythema migrans a nedávno vás navíc kouslo klíště, nebo pokud jste byli v oblasti, kde je pravděpodobné kousnutí, například v lese.

Příznaky erythema migrans

Erythema migrans je relativně velká vyrážka, obvykle měřící asi 5-7 cm a je postupně se rozšiřující. Může dokonce dosáhnout až 30 cm nebo více. Vyrážka se objeví v místě, kde jste byli kousnuti klíštětem, v období mezi 3 a 30 dny od kousnutí. U většiny lidí se objeví během 7 až 10 dnů.

Mnoho lidí si všimne hrbolku nebo zarudnutí hned po kousnutí klíštětem, ale toto je normální reakce imunitního systému těla, tento příznak obvykle zmizí za pár dní a není to známka lymské choroby.

Když se jí dotknete, vyrážka erythema migrans může být na dotek teplá, ale je jen zřídka bolestivá nebo svědivá. Protože vyrážka je časným příznakem lymské boreliózy, můžete také zažít další příznaky, například:

  • horečka
  • bolest hlavy
  • zimnice
  • bolesti kloubů
  • oteklé lymfatické uzliny

Jakmile se objeví vyrážka, začne se rozšiřovat a může dosahovat až desítek centimetrů. U některých lidí může vyrážka začít vyjasňovat, jak se zvětšuje, což způsobuje to, že vypadá jako oko, typický znak, který si mnoho lidí spojuje s lymskou boreliózou. Nicméně, vyrážka nemusí vypadat přesně takto. Třeba někteří lidé s tmavší pletí mohou mít vyrážku, která vypadá jako modřina.

I takto může vypadat erythema migrans

I takto může vypadat erythema migrans

Příčiny erythema migrans

Erythema migrans není reakcí na kousnutí klíštěte, ale spíše vnější známkou skutečné infekce lymskou chorobou v kůži. Když se vyrážka objeví poprvé, Lymská choroba se pravděpodobně právě začala šířit v těle, ale je stále lokalizovaná. Erythema migrans je způsobena Lymskou chorobou.

Diagnóza

Lékař může diagnostikovat lymskou chorobu, pokud máte Erythema migrans a zároveň se domníváte, že jste byli nedávno pokousáni klíšťaty nebo jste byli na místě, kde by mohlo dojít ke kousnutí klíštěte. Je to jediný symptom, který mohou lékaři použít k diagnostice lymské choroby bez krevních testů.

I když existují další vyrážky, které vypadají jako Erythema migrans, je tato vyrážka jedinou podobnou vyrážkou, která se rychle a po mnoha dnech poté, co se objeví, rozšíří.

I když vám lékař diagnostikuje lymskou chorobu na základě Erythema migrans, provede diagnózu krve. ELISA test detekuje protilátky proti bakteriím, které způsobují lymskou chorobu. Je to nejčastěji používaný test.

Sponzorováno

Léčba a řešení erythema migrans

Lymská choroba je léčena perorálními antibiotiky, jako je doxycyklin (Acticlate, Doryx, Vibra-Tabs) nebo amoxicilin. 14 až 21denní léčebná kúra bude účinně léčit nemoc u většiny lidí. Pokud je vaše lymská nemoc v pozdějším stádiu s neurologickými příznaky, možná budete potřebovat intravenózní (IV) antibiotika.

Protože vyrážka z erythema migrans je infekcí lymskou chorobou v kůži, bude jakákoli léčba lymské choroby také léčit i vyrážku erythema migrans. Pokud je vyrážka svědivá nebo nepříjemná, můžete zkusit použít antihistaminikum k úlevě od svědění nebo studený obklad k ochlazení vyrážky. To by mělo pomoci. Měli byste se však zeptat svého lékaře dříve, než začnete užívat jakýkoli lék na tuto vyrážku.

Výhled pacientů

U většiny lidí mizí erythema migrans během tří až čtyř týdnů, i když u některých lidí to může trvat měsíce. Pokud se u vás vyvine Lymská choroba,, můžete také zaznamenat i menší vyrážky na jiných částech těla. Vyrážka erythema migrans by se měla po úspěšném průběhu léčby lymské choroby úplně vyjasnit a zmizet.

Prevence Lymské choroby

Pokud je období klíšťat (od května do srpna) a jste v zalesněných nebo vysokých travnatých oblastech, je důležité, abyste se vyhnuli kousnutí klíšťaty. To je obecně ten nejlepší způsob, jak zabránit Lymské chorobě. Chcete-li snížit riziko kousnutí, postupujte podle následujících tipů:

  • Noste dlouhé kalhoty a košile s dlouhým rukávem venku. Může vám být horko, ale dlouhé oblečení zmenší oblast, kterou mohou klíšťata kousnout.
  • Použijte odpuzovač hmyzu s DEET. Odpuzovač hmyzu s 10% DEET vás ochrání asi dvě hodiny. Nepoužívejte více DEET, než je to, co je vyžadováno po dobu, kdy budete venku, a nepoužívejte DEET na ruce malých dětí nebo na tváře dětí mladších než 2 měsíce. Na oblečení můžete také použít sprej odpuzující klíšťata obsahující permethrin.
  • Jakmile se vrátíte dovnitř, zkontrolujte sami sebe, své děti a své domácí mazlíčky. Pokud najdete klíště, použijte pinzetu k jeho odstranění jemným tahem poblíž jeho hlavy nebo úst. Zkontrolujte, zda byly odstraněny všechny části klíštěte a dezinfikujte místo.
  • Dejte své oblečení do sušičky na deset minut na vysokou teplotu, abyste zabili všechna klíšťata, která by se mohla přichytit v oblečení.

Sponzorováno

A co vy? Máte s touto vyrážkou nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

Zdroje ke článku a relevantní studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva