Čaj Pu Erh a zdraví – na co je dobrý? 4.45/5 (29)

Sponzorováno

Čaj Pu Erh se vryl do podvědomí milovníků čajů hlavně tím, že odbourává nadbytečný tuk. Je to ideální doplněk redukčních diet. Doporučuje se pít před každým tučným jídlem. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Při pravidelném pití (3 šálky denně) dochází až k 13% poklesu cholesterolu za měsíc. Urychluje odbourávání alkoholu v krvi, posiluje imunitní systém, pročišťuje krev, játra a čistí organismus od toxinů a chrání před infekčními chorobami.

Neobsahuje téměř žádný kofein. Působí účinně na celé trávicí ústrojí, onemocnění dýchacích cest, působí antidepresivně a podporuje vykašlávání. Navíc obsahuje množství vitamínů a minerálů. Při mentální práci vám pu-erh také přijde vhod – zlepšuje soustředění a dokonce působí jako mírné antidepresivum.

Vyznačuje se výraznou zemitou, kouřovou chutí. Obsahuje množství minerálů, např. zinek, hořčík, vápník, ze stopových prvků selen, mangan a také řadu vitamínů. Čaj Pu-erh je zvláštní tím, že jako jeden z mála čajů téměř neobsahuje kofein, jeho obsah je asi 24x nižší, než v ostatních čajích, takže je vhodný i na večerní pití (EDIT: Více informací si k obsahu kofeinu v pu-erh přečtěte v komentářích).
 

Účinky čaje PU-ERH

1. Odbourává tuk

Známý je především tím, že pomáhá velmi účinně odbourávat nadbytečný tuk a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Právě jeho pozitivní účinky při odbourávání tuku proslavily tento čaj po celém světě. Výzkumy v Číně ukazují, že při silné nadváze je možné shodit 9 kg za měsíc. Při střední nadváze kolem 5,8 kg a při lehké nadváze asi 2,8 kg za měsíc. Jiné studie dokazují, že u lidí ve věku 35-55 let se při pití tohoto čaje projevilo trvalé hubnutí o 3-9 kg za měsíc. Doporučuje se pít pu-erh před každým tučným jídlem.

2. Snižuje hladinu cholesterolu

Dalším významným účinkem je snižování hladiny cholesterolu (při pravidelném pití 3 šálků denně dochází až k 13% poklesu cholesterolu za měsíc) a tuku v krvi tak rizikových triglyceridů. Pu-erh účinně pročišťuje krev, játra a také čistí organismus od toxinů. Působí proti arterioskleróze – kornatění tepen a rozšiřuje cévy. Urychluje (až dvojnásobně) odbourávání alkoholu z krve, a snižuje příznaky tzv. „opice“, také bolest hlavy.

3. Posiluje imunitní systém a chrání před infekčními chorobami

Tento čaj také podporuje náš imunitní systém a slouží jako prevence proti infekčním chorobám. Působí skvěle při onemocnění dýchacích cest a podporuje vykašlávání.

4. Skvělý na zažívání

Také působí příznivě na trávicí trakt, proti poruchám trávení, podporuje činnost žaludku.

Sponzorováno

5. Snižuje vysoký krevní tlak

Je také známý tím, že snižuje vysoký krevní tlak. Při mentální práci vám pu-erh také přijde vhod – zlepšuje soustředění a dokonce působí jako mírné antidepresivum.

6. Omlazuje

Obklady s čaje pu-erh působí omlazujícím způsobem. I jeho pití působí velmi blahodárně na zdraví naší pokožky.

7. Je protirakovinný

Japonští vědci zjistili, že má také protirakovinné účinky, díky vysokému obsahu EGCG a kyseliny gallové.

8. Na stres i deprese

Čaj Pu-erh má také vliv na psychiku a působí proti stresu a depresím.

9. Čistí a detoxikuje tělo

V Čínské tradiční medicíně ho označují jako „zametač lidského těla“ a podle této medicíny má Pu-erh výrazné léčivé schopnosti:

 • rozkládá tuky a jedy z požitého masa
 • rozpouští hleny
 • umožňuje proudění energie čchi
 • čistí střeva
 • detoxikuje organismus
 • pomáhá při plynatosti
 • je účinný při nachlazení
 • zlepšuje koncentraci

Tuk sice tento čaj nerozpouští, ale při nadváze skutečně pomáhá! A zdaleka nejen u ní. Léčiva chuť pu-erh stojí za ochutnání. S každým douškem do sebe vlejete zdraví ověřené tisíciletími. Ať už jste na dietním režimu nebo ne, pitím pu-erh vždy osvěžíte tělo i duši. Doporučuje se vypít tři šálky denně a dobrou zprávou je, že vám na celý den vydrží jediná směs! Čistý Pu-erh totiž můžete zalévat i 3 – 4 krát.

Pravda a fámy o čaji Pu Erh

Co je pravda a co je o tomto čaji opravdu mýtus?

Pravdy o čaji Pu-Erh

 • Pu Erh má prokazatelně příznivé účinky na zdraví člověka – pomáhá srdíčku, sníží hladinu cholesterolu, je vhodný jako prevence proti rakovině, obezitě, pomůže zlepšit stav i diabetikům …
 • Pomáhá tělo detoxikovat a postaví vás na nohy po proflámované noci.
 • Podporuje trávení a odbourávání tuků, takže ano – opravdu pomáhá i při redukci hmotnosti.
 • Některé Pu Erh čaje jsou mimořádně cenné. Mnoho lidí vlastní sbírky čaje Pu erh, přičemž některé mají hodnotu několik tisíc dolarů. Mnozí lidé v Asii ho považují za dobrou investici do budoucna. Staré a velmi hodnotné čaje Pu erh bývají dokonce součástí nevěstina věna.

Fámy o čaji Pu-Erh

 • Ne, výhradně pitím tohoto čaje nezhubnete. Je však výborným doplňkem vyvážené zdravé stravy a pokud přidáte trochu pohybu, budete se cítit mnohem lépe.
 • Kvalitní Pu Erh není čaj, který musí smrdět jako „staré ponožky“ a chutnat jakoby jste ho přelili květináčem.

Co si dále o čaji obecně přečíst?

VIDEO: Příprava čaje pu-erh

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  3 Komentářů u článku “Čaj Pu Erh a zdraví – na co je dobrý?”

  1. Martin napsal:

   Puerh rozhodně obsahuje kofein. Pro některé osoby citlivější na kofein znamená popíjení tohoto čaje noc beze spánku. Je to silný čaj a hlavně srdcaři by měli být při jeho konzumaci opatrní. Jak říká jeden můj kamarád, Puerh je jediný čaj po kterém se mi klepaly ruce.

   • Děkujeme za komentář.

    Čaj, zvláště kvalitní listový čaj, je zdravou a lahodnou alternativou k všem, řekněme ne tak zdravým, nápojům. Je to také dobrá alternativa ke kávě pro ty, kteří chtějí snížit dávky kofeinu.

    Různé čaje se vyrábějí různými druhy zpracování. Zelený čaj není fermentován, čaj oolong je částečně fermentován a černý čaj je plně fermentován. Pu-erh čaj je post-fermentovaný. To znamená, že tato odrůda je nejprve fermentována a pak dlouhodobě uchovávána (tak nabírá na své silné jedinečné chuti).

    Čím starší puerh, tím silnější jeho chuť. Kvůli své silné chuti není překvapením, že pu-erh může být několikrát opakovaně louhován bez výraznějších ztrát jeho chuti (ve skutečnosti se domnívám, že druhý a třetí louhovaný čaj pu-erh skutečně chutná lépe, ale to je jen můj názor).

    Stejně jako jiný pravý sypaný listový čaj, i pu-erh obsahuje kofein. Jeho tmavá barva (tmavší než černý čaj) vede k tomu, že si myslíme, že je v něm mnoho kofeinu, ale není. Pu-erh má nižší obsah kofeinu než černý čaj. Ale pít několik šálků tohoto čaje za den nemusí být úplně ok.

    Pokud chcete čas s co nejméně kofeinem, postupujte podle následujících pokynů:

    1. Louhujte (nebo opláchněte) 3-7 gramů čaje pu-erh ve vroucí vodě po dobu 45 sekund. (POZNÁMKA: Během tohoto bude asi 80% kofeinu odstraněno.)
    2. Zlikvidujte horkou vodu – ta má největší množství kofeinu.
    3. Udělejte si čaj v novém šálku vroucí vody.
    4. Pijte

    Obsah kofeinu pro porovnání (ve 250 ml):

    „Starší“ Pu erh čaj 60-70 mg
    Mladý Pu erh čaj 30-45 mg
    Zelený čaj 35-70 mg
    Oolong čaj 50-75 mg
    Černý čaj 60-90 mg
    Káva 150-200 mg

   • Vašek napsal:

    Taky souhlasím s tím že Pu-erh považuji za jeden ze silnějších čajů. Jak z vlastních dlouholetých zkušeností tak i jako čajový tovaryš z příprav a obsluhy v čajovně. Zároveň je pravda a třeba brát podtaz i to že kvalita, množství čaje a způsob přípravy se projeví v jeho pozbuzujících účinků. Též hraje roli i to ,že každý člověk trochu jinak reaguje při použití čaje.
    Rozhodně bych , ale nepovažoval tento čaj za slabý ohledně teinu… když vyloučím konzumní pytlikovou variantu z klasických řetězových obchodů.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva