Sponzorováno

Rýma u dětí – máme TOP 8 tipů jak na ni a jak ji léčit 4.88/5 (16)

 • Léčba rýmy u dětí by měla být šetrná a zohledňovat jejich věk a zdravotní stav. Rýma u dětí může být způsobena infekcí, alergiemi nebo jinými faktory. V tomto článku je několik kroků, které můžete zvážit při léčbě rýmy u dětí.
 • Hydratace: Zajistěte, aby dítě dostávalo dostatek tekutin, jako je voda nebo neslazený ovocný čaj. Hydratace pomáhá zředit hlen a uvolňuje dýchací cesty.
 • Vlhký vzduch: Udržujte vlhký vzduch v místnosti, kde dítě spí. To můžete provést pomocí zvlhčovače vzduchu nebo umístění misky s vodou poblíž topení.
 • Nosní aspirátor: Nosní aspirátor umožňuje jemně odsát přebytečný hlen z nosu vašeho dítěte. Buďte opatrní, abyste nepoužívali přílišnou sílu, a používejte aspirátor speciálně určený pro děti.
 • Nosní kapky nebo spreje: Můžete použít nosní kapky nebo spreje speciálně vyvinuté pro děti, které pomáhají uvolnit nosní sliznici a zlepšit dýchání.
 • Teplé koupele: Teplá koupel může pomoci uvolnit dýchací cesty a zmírnit nepříjemné příznaky rýmy.
 • Zvýšená poloha při spánku: Když dítě spí, můžete mu dát polštář pod matraci nebo postavit hlavu postele, aby byla hlava zvednutá. To může usnadnit dýchání.
 • Omezení expozice alergenům: Pokud má dítě alergickou rýmu, snažte se omezit jeho expozici alergenům, jako jsou roztoči, pyly nebo zvířecí srst.
 • Konzultace s lékařem: Pokud má dítě vysokou horečku, obtíže s dýcháním nebo rýmu, která neustupuje, měli byste konzultovat s pediatrem. Může jít o infekci, alergii nebo jiný zdravotní problém, který vyžaduje lékařskou péči.
 • Některé léky, které jsou pro dospělé vhodné k léčbě rýmy, nemusí být vhodné pro děti, zejména pro malé děti. Před použitím jakýchkoli léků nebo postupů konzultujte se svým pediatrem.

Jak léčit rýmu u dětí?

Jak léčit rýmu u dětí?

Mnoho dětí v podzimním období trápí rýma. Rýma je zánětlivé onemocnění sliznice, submukózní tkáně nosu a vedlejších nosních dutin. Příčinou zánětu bývají různé druhy virů a bakterií. Rýma patří mezi nejčastější nemoci zejména u dětí. Nekomplikovaná trvá 7-10 dnů.

Jaké má dětská rýma příznaky?

Rýma se projevuje několika příznaky.

1. Ucpaný nos

Otok sliznice při zánětu způsobuje ucpání nosní dutiny. U malých dětí je ucpání podstatně větší vzhledem k malým rozměrům nosu. Novorozenci a kojenci neumějí dýchat ústy, proto ucpaný nos výrazně ztěžuje dýchání a krmení. Děti jsou neklidné, plačtivé, mají potíže s pitím mléka, či přijímáním potravy.

2. Hlen (sopel)

Zvýšená tvorba hlenu také zhoršuje průchodnost nosní dutiny. Hlen se při polykání dostává do žaludku, proto děti častěji zvracejí. Odstraňování hlenu je ztíženo, protože malé děti neumějí smrkat. Hlen bývá čirý nebo bělavý. Změna barvy na žlutou, žlutozelenou nás upozorňuje na možnost bakteriální infekce. Smrkání nebo odsávání odsávačkou je proto třeba.

3. Zvýšená teplota

Teplota při obyčejné rýmě nebývá příliš vysoká (do 38 °C). Při začínajících komplikacích může vystoupit až nad 40 °C.

4. Kašel

Kašel se může objevit při zatékání hlenu do hrtanu. Silný kašel s vykašláváním nás upozorňuje na možnost komplikace – rozšíření zánětu na průdušky, plíce.

5. Únava a bolesti hlavy či kloubů

Únava a bolest hlavy také ovlivňují celkový stav dítěte.

Léčba dětské rýmy

Léčbu dětí s rýmou můžeme rozdělit na:

 1. podpůrnou – udržení průchodnosti nosu
 2. celkovou – podávání léků podle nařízení lékaře

Jak léčit děti s rýmou?

1. Větrání a zvlhčování vzduchu

Zvlhčování vzduchu a dostatečné větrání místnosti, kde se dítě nachází je velmi důležité. Suchý vzduch zapříčiňuje zahušťování hlenů, které zhoršují průchodnost nosu. Vhodné jsou různé zvlhčovače. Jednoduchým řešením je mokrá plachta nad postýlkou. Je dobře, když má dítě hlavičku ve zvýšené poloze (např. při spaní apod.).

Sponzorováno

2. Větrání a zvlhčování vzduchu

Odstraňování hlenů z nosíku je základním předpokladem dobré průchodnosti nosu. U kojenců odstraňujeme hlen odsávačkou (v lékárnách mají více druhů). Větší děti učíme správně smrkat. Ucpat jednu polovinu nosu stisknutím a smrkat přes druhou, pak opačně. Nos je třeba čistit před každým krmením a tehdy, když dítě hůře dýchá.

3. Odstraňování hlenů

Hleny odstraňujeme i před každou aplikací léků do nosu. Abychom hlen snadněji odsáli, vysmrkali, je třeba ho zkapalnit. Nejvhodnějším prostředkem je solný roztok. V lékárnách jsou dostupné různé přípravky, které jsou určeny na běžnou hygienu nosu. Tak, jak si denně čistíme zuby, tak bychom si měli každé ráno a večer udělat i toaletu nosu. Nosní spreje vhodné pro děti se snadno aplikují, neštípe, usnadňují vyčištění nosu a zajišťují přirozenou vlhkost sliznice nosu. Po vyčištění nosu se snadněji a účiněji dostávají použité léky na sliznici nosu. Celkovou léčbu – použití léků koordinuje lékař dětský nebo ušní lékař.

Fajn je hlavně to proplachování nosu solným roztokem. Dětem tímto tipem neuděláte velkou radost, ale právě slaný roztok pomáhá více než jiná léčiva. Pokud je bolí hrdlo, vmíchejte do sklenice vody jednu až dvě lžíce soli, se kterou si následně propláchnou hrdlo. Když chcete propláchnout slaným roztokem nos, převařte litr vody s jednou lžičkou soli. Nechte vychladnout, naplňte nádobku ze spreje nebo kapek do nosu a takto aplikujte.

4. Silný vývar

Klasická rada našich babiček funguje i po letech. Připravte dětem silný vývar, který je postaví na nohy. Pokud je to možné, zkuste jim ho udělat z domácí slepice. Jistě do polévky nepřidávejte umělé přísady jako dochucovadla nebo bujón. Namísto toho dejte hodně čerstvé kořenové zeleniny, která zintenzivní chuť a zlepší jeho sílu. Vývar by děti měly jíst horký, aby je dobře prohřál a ustálil i rýmu.

5. Dítěti naordinujte hodně tekutin

Bacily je třeba z těla rychle vyplavit. Proto dávejte dětem od počátku nachlazení hodně tekutin. Neměly by to být sladké limonády, ani voda se sirupem. Vařte jim zejména teplé bylinkové čaje, které dochutíte medem a citrónem. K tomu přidejte i čistou vodu nebo jim odšťavněte ovoce a dostaňte do nich ještě více vitamínů.

6. Zázvor

Ideální by bylo, kdyby jste sehnali kvalitní zázvor. Nastrouhejte čerstvý zázvor a smíchejte ho s medem. Také ho můžete odšťavnit spolu s citronem a takto přidávat do čajů. Připravit z něj můžete i čerstvý voňavý čaj.

7. Koupel s mořskou solí

Mořská sůl pomáhá uvolňovat dýchací cesty a i když kašlou, ale mají zasaženou jen jejich horní část, můžete jim pomoci horkou koupelí. Do vany vsypte i půl kila mořské soli a dobře ji promíchejte. Dítě by se pak mělo koupat alespoň 15 minut a ideální by bylo, kdyby ve vaně vypilo i teplý bylinkový čaj. Pak ho hned zabalte do deky a takto položte do postele, aby se dítě dobře vypotilo.

8. Napařování

Rýma je vždy spojena i s obtížemi s dýcháním. Abyste jim uvolnili nos, potřebují se napařit. Zahřejte vodu, ve které výluh například heřmánek. Potom vložte odvar do parního stroje nebo nechte dítě inhalovat nad hrncem. Stejně účinná je i horká sprcha, která uvolní nos a pomůže dětem zbavit se rýmy. V úplném začátku je ideální i sauna, protože jim pomůže zároveň se vypotit a zbavit se bacilů. Pozor ale na popálení dítěte.

A dále si přečtěte

VIDEO: Jak správně miminkům odsávat hleny

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva