Sponzorováno

Varikokéla – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.71/5 (17)

  • Varikokéla je onemocnění, které se vyskytuje, když se žíly v oblasti varlat rozšíří. Tento problém může vést k hromadění krve v žilách varlat, což může způsobit zvýšenou teplotu v této oblasti a ovlivnit kvalitu spermatu. Varikokéla je nejčastěji diagnostikována u mladších mužů, obvykle ve věku od 15 do 25 let.
  • Příznaky: Varikokéla může způsobit pocit těžkosti nebo bolesti v oblasti varlat. Může se objevit otok nebo zduření varlat, zejména po delší době stání nebo fyzické aktivitě.
  • Varikokéla je spojena s možnými problémy s plodností. Zvýšená teplota v okolí varlat může ovlivnit tvorbu spermatu a vést k nízkému počtu spermii, snížené pohyblivosti spermií nebo změnám ve struktuře spermií.
  • Lékař může diagnostikovat varikokélu fyzickým vyšetřením varlat nebo pomocí dalších diagnostických metod, jako jsou ultrazvukové vyšetření nebo termografie.
  • Léčba: V některých případech, zejména pokud varikokéla způsobuje bolest nebo ovlivňuje plodnost, může být doporučena chirurgická korekce. Operační zákrok může zahrnovat opravu postižených žil nebo jejich odstranění.
  • U některých pacientů s asymptomatickou varikokélou nebo bez výrazného vlivu na plodnost může lékař doporučit pouze pravidelné sledování a kontrolu.
  • Pokud máte podezření na varikokélu nebo máte jakékoli obtíže v oblasti varlat, je důležité to konzultovat s lékařem.

Co je to varikokéla?

Šourek je kožovitý vak, který drží vaše varlata. Obsahuje také tepny a žíly, které dodávají krev do reprodukčních žláz. Abnormality žíly v šourku mohou vést k varikokéle. Varikokéla je zvětšení žil v šourku. Tyto žíly se nazývají pampiniformní plexus.

Varikokéla se vyskytuje pouze v šourku a je velmi podobná křečovým žilám, které se mohou vyskytovat v noze. Varikokéla může mít za následek sníženou produkci a kvalitu spermií, což může v některých případech vést k neplodnosti. Může také zmenšit varlata.

Varikokély jsou celkem běžné. Mohou být nalezeny cca u 15 procent dospělé mužské populace a přibližně u 20 procent dospívajících mužů. Jsou častější u mužů ve věku od 15 do 25 let.

Varikokély se obvykle tvoří během puberty a častěji se vyskytují na levé straně šourku. Anatomie pravé a levé strany šourku překvapivě není stejná. Varikokély mohou existovat na obou stranách, ale je to extrémně vzácné. Ne všechny varikokély ovlivňují produkci spermií.

Varikokéla - ilustrace

Varikokéla – ilustrace

 

Příčiny – co způsobuje vývoj varikokély?

Semenný provazec má každé varlata. Provazec obsahuje žíly, tepny a nervy, které podporují tyto žlázy. Ve zdravých žilách uvnitř šourku pohybují jednosměrné ventily krev z varlat do šourku a poté ji posílají zpět do srdce.

Někdy se krev nepohybuje žilami tak, jak by měla, a začne se hromadit v žilách, což způsobí její zvětšení. Varikokéla se vyvíjí pomalu v průběhu času.

Neexistují žádné stanovené rizikové faktory pro vývoj varikokély a přesná příčina je nejasná.

Rozpoznávání příznaků varikokély

Nemusíte mít žádné příznaky spojené s varikokélou. Může se však stát, že budete mít tyto příznaky:

  • hrudka v jednom z vašich varlat
  • otok v šourku
  • viditelně zvětšené nebo nějak zkroucené žíly ve vašem šourku, které jsou často popisovány jako vypadající jak pytel červů
  • tupá, opakující se bolest v šourku

Možné komplikace u varikokély

Tento stav může mít vliv na plodnost muže. Varikokéla je přítomna u 35 až 44 procent mužů s primární neplodností a u 45 až 81 procent mužů se sekundární neplodností.

Primární neplodnost se obvykle používá k označení páru, který alespoň po dobu jednoho roku nezplodil dítě (pokud se o to pokouší). Sekundární neplodnost popisuje páry, které počaly alespoň jednou, ale již nejsou početí schopny.

Příčiny varikokély

Semenný provazec tedy přenáší krev do a ze vašich varlat. Není úplně jisté, co způsobuje varikokélu.

Mnoho odborníků se však domnívá, že se varikokéla tvoří, když chlopně uvnitř žil v semenném provazci zabraňují správnému průtoku krve. Výsledkem je, že se žíly rozšíří. To by mohlo ve finále způsobit poškození varlat a vést ke zhoršení plodnosti.

Sponzorováno

Varikokély se často tvoří během puberty. Varikokély se obvykle vyskytují na levé straně, pravděpodobně kvůli poloze levé testikulární žíly.

Jak je varikokéla diagnostikována?

Váš lékař obvykle diagnostikuje stav po fyzické prohlídce. Varikokélu nelze vždy cítit ani vidět, když ležíte. Váš lékař s největší pravděpodobností vyšetří vaše varlata, když stojíte a ležíte.

Lékař možná bude muset provést ultrazvukové vyšetření – ultrazvuk skróta. Ten pomáhá měřit spermatické žíly a umožní lékaři získat podrobný a přesný obraz o stavu.

Jakmile je varikokéla diagnostikována, lékař ji klasifikuje jedním ze tří klinických stupňů. Jsou označeny stupně 1 až 3 podle velikosti hrudky ve varlatech. Stupeň 1 je nejmenší a stupeň 3 největší.

Velikost nemusí nutně ovlivnit celkovou léčbu, protože léčbu možná ani nebudete potřebovat. Možnosti léčby jsou založeny na stupni nepohodlí nebo neplodnosti, které máte.

Léčba varikokély

Jaké jsou metody léčby varikokély? Odborná léčba varikokély není vždy nutná. Možná však budete chtít zvážit léčbu, pokud u vás varikokéla:

  • způsobuje bolest
  • způsobuje atrofii varlat
  • způsobuje neplodnost

Možná budete také chtít zvážit léčbu, pokud uvažujete o technikách asistované reprodukce.

Tento stav může u některých lidí způsobit problémy s fungováním varlat. Čím dříve zahájíte léčbu, tím větší jsou vaše šance na zlepšení produkce spermií.

Nošení těsného spodního prádla vám někdy může poskytnout podporu, která zmírňuje bolest nebo nepohodlí. Pokud se vaše příznaky zhorší, může být nutná další léčba, jako je varikokelektomie a embolizace varikokély.

Mikrochirurgická varikokelektomie (MVE) představuje standardní a vysoce účinnou metodu léčby varikokély indikované k řešení.

Varikokélektomie

Varikokelektomie je menší chirurgický zákrok, který se provádí v nemocnici. Urolog vám vnikne do břicha nebo pánve. Účelem varikokélektomie je zabránit zpětnému plnění varixů semenného provazce krví a z toho plynoucímu poškození varlete a bolestem a zlepšení kvality spermií. Úspěšnost zákroku záleží na stupni poškození varlete a jeho regeneračních schopnostech.

Embolizace varikokély

Embolizace (ucpání) varikokély je méně invazivní procedura. Malý katétr se zavede do tříslové nebo krční žíly. Cívka se poté umístí do katétru a do varikokély. Blokuje to krev, aby se nedostala do abnormálních žil. Jedná se o krátký výkon v lokální anestezii, který se provádí katetrizací cévy v třísle nebo na paži.

Laparoskopická operace varikokély

Toto je rychlý výkon v celkové anestezii. Nevýhodou je nutnost otevření dutiny břišní a tím zvýšené riziko poranění střev či velkých cév při zavádění nástrojů. K přerušení žil dochází ve velké vzdálenosti od varlete a tento přístup nezabezpečí přerušení všech rozšířených žil varlete.

Tato metoda má vyšší riziko vzniku recidivy – opětovného navrácení obtíží.

Život s varikokélou

Neplodnost je častou komplikací varikokély. Poraďte se se svým lékařem o návštěvě odborníka na reprodukci, pokud vy a vaše partnerka máte problémy s otěhotněním.

Chirurgický zákrok je nutný, pouze pokud vám varikokéla způsobuje bolesti nebo se snažíte mít dítě. Poraďte se se svým lékařem, která léčba je pro vás vhodná.

TIP: Samovyšetření varlat – proč dělat? A jak správně na to?

VIDEO: Samovyšetření varlat

Sponzorováno

Zdroj článku a studie na toto téma

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva