Sponzorováno

Vysoký tlak a ledviny – pozor na toto! 4.75/5 (12)

  • Vysoký krevní tlak může způsobit poškození krevních cév a nakonec i orgánů, jako jsou ledviny.
  • Je důležité podstoupit léčbu rychle, aby se nehromadil odpad a další tekutiny a nevedlo to k ještě vyššímu krevnímu tlaku a selhání ledvin.
  • Pokud budete mít diagnózu hypertenze, může vám lékař předepsat léky a navrhnout změny životního stylu ke zvládnutí tohoto stavu. Ujistěte se, že užíváte jakékoli léky podle předpisu a dodržujte i následné návštěvy lékaře, abyste mohli sledovat svůj krevní tlak.
  • Nekontrolovaný vysoký krevní tlak je druhou hlavní příčinou selhání ledvin v Evropě.
  • Hodně vysoký krevní tlak může poškodit funkci ledvin během relativně krátké doby. Mírné formy vysokého krevního tlaku mohou poškodit ledviny do několika let.

Vysoký tlak a ledviny - pozor na toto!Téměř 1 ze 2 až 3 dospělých ve Evropě má vysoký krevní tlak a více než 1 ze 7 lidí má chronické onemocnění ledvin. Pravdou je, že mezi těmito dvěma skupinami je hodně společného.

Pokud netrpíte hypertenzí nebo chronickým onemocněním ledvin, pravděpodobně jste nikdy nepřemýšleli o tom, jak váš krevní tlak ovlivňuje vaše ledviny. Je však dobře zdokumentováno, že existuje jasné spojení.

Odpověď leží ve vašich krevních cévách, které hrají klíčovou roli v obou stavech. Hypertenze může způsobit ztvrdnutí nebo zúžení krevních cév kolem ledvin. Tyto krevní cévy pak nemohou dodávat dostatek krve do ledvin, což způsobuje jejich poškození.

V tomto článku se hlouběji podíváme na souvislost mezi vysokým krevním tlakem a onemocněním ledvin, různé možnosti léčby a další kroky.

Co je hypertenze neboli vysoký krevní tlak?

Hypertenze neboli vysoký krevní tlak nastává, když je síla krve protlačující vaše krevní cévy trvale příliš vysoká.

Krevní tlak

Krevní tlak

 

Úzké krevní cévy (obvykle je zúžení způsobeno hromaděním tukových usazenin na stěnách tepen) vytvářejí větší odpor pro krev a zvyšují krevní tlak. Hypertenze se objevuje pomalu v průběhu několika let. Může způsobit poškození orgánů, jako je srdce, plíce, oči, mozek a ledviny.

Většina lidí s vysokým krevním tlakem nemá žádné příznaky. Ale v některých vzácných případech může vysoký krevní tlak způsobit bolesti hlavy a závratě. Protože si nemusíte všimnout žádných příznaků, je důležité nechat si u svého lékaře pravidelně kontrolovat krevní tlak.

Jak vysoký krevní tlak (hypertenze) ovlivňuje ledviny?

Vysoký krevní tlak může být důsledkem onemocnění ledvin, ale může být také příčinou onemocnění ledvin. Ve skutečnosti je vysoký krevní tlak po cukrovce druhou hlavní příčinou selhání ledvin. Hypertenze totiž může způsobit zúžení krevních cév. Nakonec to může oslabit a poškodit cévy v celém těle a způsobit poranění orgánů.

Pokud jsou krevní cévy v ledvinách poškozeny, ledviny nemusí být schopny plně fungovat. To znamená, že nemusí odstranit všechny tekutiny a další odpad z vašeho těla. Extra tekutina v krvi může zvýšit krevní tlak ještě více. To může v konečném důsledku vést k selhání ledvin.

Stejně jako hypertenze nemusí mít časné onemocnění ledvin příznaky. Jak postupuje, můžete si všimnout těchto problémů:

Sponzorováno

  • edém nebo otok
  • svalové křeče
  • nechuť k jídlu
  • neschopnost soustředit se

Jak léčit hypertenzi?

Možnosti léčby hypertenze mohou zahrnovat změny životního stylu a léky.

Některé změny životního stylu, které vám může lékař navrhnout, jsou tyto:

  • jíst zdravou stravu (s vysokým obsahem ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků)
  • zvýšení fyzické aktivity
  • dosažení střední hmotnosti
  • přestat kouřit, pokud kouříte
  • snížení spotřeby alkoholu
  • jídelníček s nízkým obsahem soli

Možnosti léčby hypertenze léky mohou zahrnovat:

  • Beta-blokátory: Ty zpomalují srdeční tep a snižují množství krve protékající tělem při každém úderu. Beta-blokátory mohou také blokovat některé hormony, které zvyšují krevní tlak.
  • Diuretika: Pomáhají snižovat nadbytečný sodík a tekutinu v těle a snižují krevní tlak.
  • Inhibitory ACE: Inhibitory enzymu konvertujícího angiotenzin (ACE) zabraňují tělu produkovat co nejvíce angiotensinu, což způsobuje zúžení krevních cév.
  • Blokátory receptorů pro angiotenzin II (ARB): Tyto léky pomáhají blokovat vazbu angiotensinu na receptory, takže se krevní cévy nebudou tak stahovat.
  • Blokátory kalciových kanálů: Blokují část vápníku ve vstupu do srdce. To způsobuje méně silné srdeční tepy. Pomáhá to také uvolnit krevní cévy.
  • Alfa-2 agonisté: Tyto léky ovlivňují nervové impulsy, které způsobují zúžení krevních cév a pomáhají jim relaxovat.

Vysoký krevní tlak je po cukrovce druhou hlavní příčinou selhání ledvin v Evropě.

Způsoby, jak dále snížit krevní tlak

Zde je několik kroků, které můžete zvážit, abyste mohli dále snížit krevní tlak:

Snižte stres: Možná budete muset změnit pracovní dobu, své aktivity nebo dokonce své vztahy. Ale snížit stres v životě je hodně důležité.
Vyzkoušejte pomalé, hluboké, rytmické dýchání: Můžete zkusit meditaci, jógu nebo jiné praktiky, které podporují zpomalení a čas na soustředění se na dýchání.
Připravte si zdravé svačiny předem: Pokud už máte ovoce a zeleninu nakrájené, budete méně pravděpodobně sáhnout po zpracovaných potravinách.
Přihlaste se na cvičení nebo k běžecké skupině: Cvičení s přáteli může být zábavnější a zvýší to vaši zodpovědnost.

Existují speciální léky na hypertenzi, pokud máte onemocnění ledvin?

Dva typy léků mohou pomoci snížit krevní tlak a zpomalit progresi onemocnění ledvin: ACE inhibitory a ARB (Blokátory receptorů pro angiotenzin II).

ACE inhibitory pomáhají zabránit tělu produkovat tolik angiotensinu. To pomáhá krevním cévám uvolnit se.

ARB brání angiotenzinu ve vazbě na receptory. To může také pomoci uvolnit krevní cévy. To je klíčové pro zpomalení progrese onemocnění ledvin.

Sponzorováno

Kromě těchto léků může lékař předepsat diuretikum, které pomůže ledvinám odstranit přebytečný sodík a tekutinu z těla.

A dále si o vysokém tlaku přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva