Sponzorováno

Vše, co byste měli vědět o péči o otevřené rány 4.8/5 (10)

Vše, co byste měli vědět o péči o otevřené rányOtevřená rána je jakékoli vnitřní nebo vnější poranění, které ponechává vnitřní tkáň vystavenou vnějšímu prostředí. Lidé si někdy mohou akutní otevřené rány léčit doma pomocí léků a přírodních prostředků.

Lidé by však měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc u těžkých ran, které zahrnují výrazné krvácení nebo zlomeniny kostí.

Rány spadají do dvou širokých kategorií: otevřené nebo uzavřené.

V uzavřené ráně dochází k poškození tkáně a krvácení pod povrchem kůže. Příkladem uzavřených ran jsou třeba modřiny.

Otevřená rána znamená přerušení kůže, které ponechává vnitřní tkáň obnaženou. Otevřené rány mohou být způsobeny pády, tupým poraněním a chirurgickým zákrokem.

Níže se budeme podrobněji zabývat několika typy otevřených ran a také tím, jak je léčit.

Typy otevřených ran

Některé příklady otevřených ran jsou následující.

Oděr, odřeniny

K oděru dochází, když se kůže tře nebo klouže po drsném povrchu. Příklady oděrů a odřenin jsou odřené koleno nebo silniční vyrážka – pád na kole kdy se při pádu třete o beton. Nebo takový pád na motorce.

Přestože odřeniny produkují velmi málo krve, je důležité ránu dezinfikovat a odstranit veškeré nečistoty, aby se zabránilo infekci.

Tržné rány

Tržná rána je hluboký otvor nebo trhlina v kůži. Tržné rány se obvykle vyskytují při nehodách nebo incidentech souvisejících s noži, stroji nebo jinými ostrými nástroji. Tento typ rány může způsobit výrazné krvácení.

Avulze

Avulze znamená násilné odtržení kůže a spodní tkáně. Avulze znamená odtržení, vytržení některého anatomického útvaru. Avulze mohou být důsledkem násilných incidentů, jako jsou výbuchy, útoky zvířat nebo nehody motorových vozidel.

Propíchnutí, bodné rány

Bodná rána je malý otvor v měkké tkáni. Úlomky a jehly mohou způsobit akutní bodné rány, které postihují pouze vnější vrstvy tkáně. Poranění nožem nebo střelnou ranou však může poškodit hluboké svaly a vnitřní orgány, což může vést k výraznému krvácení.

Řez

Řez je čistý, rovný řez do kůže. Mnoho chirurgických zákroků používá řezy. Nehody s noži, žiletkami, rozbitým sklem a jinými ostrými předměty však mohou způsobit řezné rány. Řezy obvykle způsobují silné, rychlé krvácení. Hluboké řezy mohou poškodit svaly nebo nervy a s největší pravděpodobností budou vyžadovat stehy.

Léčba otevřených ran

Drobné nebo akutní otevřené rány nemusí vyžadovat lékařské ošetření. Lidé si mohou tyto typy ran ošetřit doma.

Ale závažné otevřené rány, které zahrnují významné krvácení, však vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Péče o otevřené rány by měla zahrnovat následující kroky:

  1. Zastavte krvácení: Pomocí čisté látky nebo obvazu jemně zatlačte na ránu, abyste podpořili srážení krve.
  2. Vyčistěte ránu: Použijte čistou vodu a fyziologický roztok k opláchnutí všech nečistot nebo bakterií. Jakmile rána vypadá čistá, osušte ji čistým hadříkem. Lékař může potřebovat provést chirurgický debridement k odstranění úlomků z těžkých ran, které obsahují mrtvou tkáň, sklo, kulky nebo jiné cizí předměty.
  3. Ošetřete ránu antibiotiky: Po vyčištění rány naneste tenkou vrstvu antibiotické masti, abyste zabránili infekci.
  4. Uzavřete a zakryjte ránu: Uzavření čistých ran napomáhá rychlejšímu hojení. Vodotěsné obvazy a gáza fungují dobře na drobné rány. Hluboce otevřené rány mohou vyžadovat stehy nebo svorky. Ponechte však již infikovanou ránu otevřenou, dokud infekce nezmizí.
  5. Pravidelně měňte obvaz: Odborníci doporučují odstranit staré obvazy a každých 24 hodin kontrolovat známky infekce. Před opětovným přiložením čistého lepícího obvazu nebo gázy ránu vydezinfikujte a osušte. Nezapomeňte ránu udržovat v suchu, dokud se hojí.

Léky na otevřené rány

Lidé mohou užívat volně prodejné léky proti bolesti ke snížení zánětu a bolestivých příznaků během procesu hojení. Vyhněte se však aspirinu, protože může způsobit krvácení a zpomalit proces hojení ran.

Lékař může lidem s těžkými nebo infikovanými ranami předepsat silnější léky proti bolesti.

Lidé mohou používat lokální antibiotika na drobné řezné rány a škrábance. Lékař může předepsat perorální antibiotika, pokud se domnívá, že u někoho existuje vysoké riziko vzniku infekce při hojení.

Domácí prostředky na otevřené rány

Lidé mohou používat následující domácí prostředky k léčbě menších otevřených ran, jako jsou řezné rány a škrábance. Jaké?

Kurkumová pasta

Sloučenina v kurkumě zvaná kurkuminsilné protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti, které mohou zlepšit hojení ran.

Jedna studie z roku 2017 zkoumala léčivé vlastnosti kurkumy u 178 lidí s běžnou infekcí, která se vyvíjí po extrakci zubu. Účastníci léčení kurkumou hlásili snížení bolesti, otoku a nekrózy tkáně během 2 dnů.

Sponzorováno

Lidé si mohou vyrobit pastu smícháním kurkumy s teplou vodou. Pastu jemně naneste na ránu a překryjte obvazem nebo gázou.

Aloe vera

Aloe vera patří do čeledi kaktusovitých. Listy rostliny aloe vera obsahují gelovitou látku bohatou na minerály a vitamíny, které podporují hojení ran.

Podle přehledu 23 studií z roku 2019 obsahuje aloe vera sloučeninu glukomannan, která podporuje buněčnou regeneraci a produkci kolagenu. Kolagen je nezbytný protein, který podporuje hojení ran.

Aloe vera může také pomoci snížit zánět, zabránit vředům a zlepšit integritu pokožky. Naneste na místo tenkou vrstvu gelu z aloe vera nebo ránu zabalte do obvazu namočeného v gelu z aloe vera.

Kokosový olej

I kokosový olej může podporovat hojení ran díky vysoké koncentraci monolaurinu, mastné kyseliny známé pro své antimikrobiální účinky. Použití vysoce kvalitního kokosového oleje může pomoci snížit riziko infekce hojících se ran.

Česnek

Česnek obsahuje sloučeninu zvanou allicin, která má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Podle studie na potkanech z roku 2018 mast obsahující 30 % česneku podporovala zvýšenou buněčnou proliferaci ve srovnání s vazelínou.

Rizika otevřených ran

Na povrchu kůže se vyskytují různé skupiny bakterií, což znamená, že otevřené rány vyžadují náležitou péči a ošetření, aby se snížilo riziko infekce.

Některé příznaky infikované rány zahrnují:

  • zarudlá, oteklá nebo teplá kůže v blízkosti rány
  • zhoršující se bolest
  • čirá tekutina nebo hnis se hromadí v ráně
  • puchýře nebo vředy
  • horečka
  • oteklé lymfatické uzliny

Infekce, které se mohou vyvinout z otevřených ran, zahrnují:

Stafylokoková infekce

Stafylokok označuje skupinu bakterií přítomných na kůži a uvnitř nosu. Bakterie stafylokoka obvykle nezpůsobují onemocnění. Mohou se však do těla dostat otevřenými ranami, což má za následek nakažlivý stav, který lékaři nazývají stafylokoková infekce.

Stafylokokové infekce mohou zůstat v kůži a ovlivnit potní a mazové žlázy. Mohou se však také rozšířit po celém těle a postihnout více orgánů.

Lékař může předepsat antibiotika, která pomohou bojovat proti stafylokokovým infekcím. Některé kmeny Staphylococcus, jako je například methicilin-rezistentní Staphylococcus aureus (MRSA), odolávají antibiotikům, která lékaři obvykle předepisují.

Tetanus

Clostridium tetani (C. tetani) se může dostat do těla otevřenými ranami v kůži a způsobit bakteriální infekci zvanou tetanus. Jakmile se C. tetani dostane do těla, může způsobit bolestivé svalové křeče na krku a čelisti.

C. tetani se vyskytuje v půdě, prachu a na vnější straně kovových předmětů. Z tohoto důvodu by měl člověk vyhledat lékařskou pomoc, pokud dostane bodnou ránu od hřebíku nebo jiného ostrého kovového předmětu.

Pokrok ve vakcínách téměř vymýtil tetanus v Evropě. Ale i tak se doporučuje, aby dospělí dostali každých 10 let přeočkování proti tetanu.

Nekrotizující fasciitida

Nekrotizující fasciitida je vzácná bakteriální infekce, která zabíjí měkké tkáně. Bakterie zvané streptokok skupiny A obvykle způsobují tuto infekci. Rozvíjí se náhle a rychle se šíří.

Nekrotizující fasciitida je závažný zdravotní stav, který vyžaduje okamžitou léčbu. Může vést k sepsi, syndromu toxického šoku, selhání více orgánů a dokonce i smrti.

Příznaky nekrotizující fasciitidy připomínají příznaky chřipky. Mohou být:

  • silná bolest v blízkosti rány
  • červená nebo fialová kůže v blízkosti rány
  • horečka
  • bolení břicha
  • bolest krku
  • nevolnost
  • průjem
  • zimnice
  • bolest svalů

Chronická rána

Chronická rána je rána, která se hojí neobvykle dlouho nebo se neustále znovu otevírá.

Mezi příčiny chronických ran patří těžké bakteriální infekce, oslabená imunitní funkce a základní zdravotní stavy. Diabetes nebo rakovina mohou zvýšit riziko vzniku chronických ran.

Shrňme si informace o otevřené ráně

Otevřené rány jsou takové, které nechávají tkáně těla vystavené vnějšímu prostředí.

Otevřené rány se mohou infikovat z kolonií bakterií přítomných na kůži. Cvičení správného ošetření a technik péče o rány však může pomoci snížit riziko infekce a napomoci rychlejšímu hojení.

Drobné otevřené rány nemusí vyžadovat lékařské ošetření, ale použití volně prodejné antibiotické masti pomůže udržet ránu čistou. Lidé mohou používat kurkumu, aloe vera, kokosový olej nebo česnek jako přírodní léčbu menších otevřených ran.

Sponzorováno

Velké otevřené rány, které zahrnují významné krvácení, vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva